Reklama

Geopolityka

Artyleria strzela w Donbasie, ranni cywile

Autor. Siły Zbrojne Ukrainy/Twitter

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek, że pociski wystrzelone przez wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie trafiły w przedszkole w Stanicy Ługańskiej w obwodzie ługańskim. Dwóch cywilów odniosło obrażenia - podano.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Ze szczególnym cynizmem rosyjskie wojska okupacyjne przeprowadziły ostrzał miejscowości Stanica Ługańska w obwodzie donieckim" - napisał sztab na Facebooku.

Czytaj też

W wyniku zastosowania ciężkiego uzbrojenia artyleryjskiego pociski trafiły w budynek przedszkola - przekazano. Według wstępnych danych dwie osoby cywilne doznały urazów. Służby medyczne poinformowały, że to pracownicy przedszkola - podaje Interfax-Ukraina. Uszkodzona została infrastruktura: połowa miejscowości jest bez prądu.

Reklama

Mieszkańców Stanicy Ługańskiej ewakuowano do schronów.

Czytaj też

Obserwatorzy OBWE zarejestrowali w czwartek "wiele" ostrzałów wzdłuż linii kontaktu oddzielającej terytorium kontrolowane przez rząd w Kijowie i będące pod kontrolą bojowników - podaje Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Reuters napisał, powołując się na świadka, że w okolicy lotniska w Doniecku i miejscowości Ołeniwka słychać ostrzał.

Czytaj też

Wcześniej w czwartek separatyści oskarżyli siły rządowe o ostrzał moździerzowy. Armia ukraińska zaprzeczyła tym oskarżeniom i poinformowała, że to siły przeciwnika otwierały ogień.

Czytaj też

Cały czas trwa bezprecedensowa koncentracja sił rosyjskich przy granicach Rosji z Ukrainą oraz na terenie Białorusi, gdzie rozmieszczone są m.in. formacje Wschodniego Okręgu Wojskowego. Łącznie, jak mówił prezydent USA Joe Biden, w rejonie granicy z Ukrainą jest około 150 tys. żołnierzy sił rosyjskich. Choć Rosjanie deklarowali wycofanie części wojsk z granic z Ukrainą, to - jak podkreślają władze Stanów Zjednoczonych - ta obecność jest utrzymywana, a nawet zwiększana. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział z kolei, że Rosja wciąż utrzymuje siły gotowe do działań ofensywnych przeciwko Ukrainie.

Informacje ws. ostrzału artyleryjskiego w Donbasie są o tyle niepokojące, że mogą one sygnalizować dążenie przez Rosję do przeprowadzenia prowokacji, mającej uzasadnić podjęcie zakrojonych na szerszą skalę działań przeciwko Ukrainie. Władze USA, NATO i państw Unii Europejskiej deklarowały, że odpowiedzią na zintensyfikowanie agresji Rosji wobec Ukrainy będą szerokie sankcje, a także wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Do krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej już są zresztą przerzucane siły wsparcia, w tym amerykańskiej 82. Dywizji Powietrznodesantowej, które są rozlokowywane w Polsce, a także inne jednostki amerykańskie i sojusznicze, trafiające także m.in. do Rumunii czy na Litwę. Ich zadaniem jest obrona terytorium krajów członkowskich NATO, nie przewiduje się natomiast ich zaangażowania na Ukrainie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Tani35

  Ta fotka nie przedstawia budynku po trafieniu pociskiem artylerii lub granatem. Ten tynk jest zdarty ludzkimi rekami jak i ta dziura w budynku. Chyba że to był laser. To jest feik.

  1. Anty 50 C-cali

   TANIA PROPAGANDA? TEN HUK , (SPREZENTOWANY i TV , Z BRYTANII) Z DRUGIEJ STRONY LINII ROZGRANICZENIA...AHA

 2. Monkey

  Oczywiście, że będą prowokacje. A Rosjanie i tak zrobią co zechcą i uzasadnią to w taki sposób, w jaki zechcą. Niestety, niczego dobrego po tych barbarzyńcach spodziewać sie nie można.

  1. placek23

   Rzeczywiście barbarzyńcy. Strzelają z haubicy 122-milimetrowej z odległości paru kilometrów ogniem na wprost, żeby wybić w ścianie regularną dziurę na wysokości około dwóch metrów i odłupać trochę tynku dookoła tej dziury.. Zero pęknięć muru, ani jedna szyba nie wypadła, w środku zero śladów eksplozji, nawet piłki nie pospadały z szafki. Tylko barbarzyńcy są zdolni do czegoś takiego.

  2. fifi

   Monkey,warto sie ośmieszać akurat w tym ewidentnym przypadku?Nawet porządnej prowokacji nie jestescie w stanie zmontować.Sprawa tego" zabitego" dziennikarza,czy Wagnerowcy na Białoruśi .

  3. Anty 50 C-cali

   NO MASZ. BABO....placek. TO WIADOMO JAKA TO CELNA TA CCCP-ska HAUBICA 122-mm?! DLATEGO NIEMCY ZABLOKOWALI DOSTAWY TAKICH, ESTONII?! NAWET ODKUPIONYCH via Finladia. A NASZ RAK STRZELA CELNIE - NA WPROST - "TYLKO" NA DYSTANS 1 KOLOMETRA + (200 metry)

 3. fifi

  Siermiężne Jak wszystko z tamtych stron.

  1. fifi

   Widziałem fotkę tego pomieszczenia w srodku.Cóż...

 4. Tani35

  Ta fotka nie przedstawia budynku po trafieniu pociskiem artylerii lub granatem. Ten tynk jest zdarty ludzkimi rekami jak i ta dziura w budynku. Chyba że to był laser. To jest feik.

Reklama