Geopolityka
Nuklearny spór Europy i Rosji ws. Iranu

Stany Zjednoczone "w pełni popierają" mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem, który we wtorek uruchomiły Francja, Niemcy i Wielka Brytania - poinformował Departament Stanu USA. Zdaniem Waszyngtonu procedura ta może zmusić Teheran do przestrzegania zobowiązań nuklearnych. Rosyjski MSZ "nie widzi podstaw".
W komunikacie wezwano do "dalszego wzrost presji dyplomatycznej i ekonomicznej" na Republikę Islamską, na którą już nałożone są poważne sankcje amerykańskie. Francja, Niemcy i Wielka Brytania, czyli państwa Grupy E3, które wraz z USA, Rosją i Chinami podpisały w 2015 roku porozumienie z Iranem, poinformowały we wtorek, że uruchamiają mechanizm rozstrzygania sporów. To oficjalne uznanie przez stronę unijną, że Iran nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących m.in. ograniczenia wzbogacania uranu. Politycy z Paryża, Berlina i Londynu podkreślają, że nie mieli wyboru z powodu zachowania władz w Teheranie.
Iran ogłosił w tym miesiącu, że nie będzie już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. USA wycofały się z porozumienia w maju 2018 roku i nałożyły przy tym ponownie sankcje na Teheran oraz zagroziły retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.
Zjednoczone Królestwo, Francja i Niemcy postąpiły słusznie w obliczu prowokacji Iranu w zakresie polityki nuklearnej
Ministerstwo wyraziło "głębokie rozczarowanie i poważne zaniepokojenie" decyzją władz Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, które uruchomiły we wtorek mechanizm rozstrzygania sporów. Resort ocenił, że może to uniemożliwić powrót do implementacji porozumienia.
Nie widzimy dla takiego kroku (uruchomienia mechanizmu) żadnych podstaw. Nie wykluczamy, że nieprzemyślane działania "eurotrójki" doprowadzą do kolejnej eskalacji wokół JCPOA (porozumienia nuklearnego - przy. PAP) i sprawią, że niemożliwy będzie powrót do realizacji umowy nuklearnej w uzgodnionych początkowo ramach, do czego "eurotrójka" rzekomo dąży
Iran ogłosił w tym miesiącu, że nie będzie już stosować się do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. USA wycofały się z porozumienia w maju 2018 roku, ale UE stara się robić wszystko, by doprowadzić do jego utrzymania. Władze Iranu odrzuciły we wtorek decyzję państw UE o uruchomieniu mechanizmu rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego jako działanie "pasywne". Oświadczyły jednak, że są gotowe rozważyć wszelkie konstruktywne wysiłki w celu ocalenia umowy.
Islamska Republika Iranu, podobnie jak w przeszłości, jest całkowicie gotowa wesprzeć każdy akt dobrej woli i każdy konstruktywny wysiłek na rzecz ocalenia tej ważnej umowy międzynarodowej
Jeżeli po zakończeniu ogłoszonej we wtorek procedury problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może na swoim poziom zdecydować o przywróceniu sankcji na Iran. W takim przypadku Unia Europejska ponownie wprowadzi swoje restrykcje, które były zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.