Reklama

Geopolityka

Nowi członkowie w Inicjatywie Trójmorza?

Autor. JayCoop/Creative Commons

W dniach 6-7 września w Bukareszcie odbędzie się Szczyt i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, w którym udział weźmie, między innymi, prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Czytaj też

Trójmorze to organizacja powstała w 2015 roku, która zrzesza 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej w tym Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowenię oraz Chorwację. Funkcję obserwatorów w tym przedsięwzięciu pełnią Stany Zjednoczone oraz Niemcy. Dodatkowo w 2021 roku swoje zainteresowanie dołączeniem do Trimarium wyraziła również Ukraina, a rok później w Rydze otrzymała status partnera uczestniczącego.

Reklama

Tematem szczytu będzie przede wszystkim aktualna sytuacja międzynarodowa, w szczególności wojna na Ukrainie i agresywna polityka Federacji Rosyjskiej. Nieodłączne będą także sprawy szeroko rozumianego bezpieczeństwa regionu oraz znaczenia wschodniej flanki NATO jako filaru bezpieczeństwa Europy oraz Sojuszu na tym obszarze.

Czytaj też

Nowi członkowie?

Pojawia się coraz więcej informacji, że dziś grono organizacji może się powiększyć o kolejnego partnera. Do państw Inicjatywy Trójmorza najprawdopodobniej dołączy także Grecja. Ponadto status partnera może uzyskać również Mołdawia.

Reklama

Czytaj też

Przypomnijmy, że sam projekt powstał jako element zacieśniania współpracy państw położonych w tej części Europy. Miało to służyć wspólnemu utworzeniu dobrych warunków dla współpracy gospodarczej,energetycznej i politycznej oraz przyczynić się do rozwoju transportu, komunikacji i infrastruktury.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Odyseus

    "Inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki.... Priorytetem Inicjatywy Trójmorza jest zbudowanie spójnej i dobrze zintegrowanej infrastruktury w regionie w trzech obszarach priorytetowych: transporcie, energetyce oraz cyfryzacji. Dzięki tym działaniom państwa należące do 3SI chcą pobudzać wzrost gospodarczy regionu, nadrabiając tym samym zapóźnienia rozwojowe wynikające z zaszłości historycznych" ze strony GOV , tu nie ma polityki tylko gospodarka i biznes, więc te wszystkie komentarze dlaczego ktoś gdzieś jest są bez sensu i właśnie też dlatego EWG była fajna a UE już nie jest bo się niebawiła w politykę tylko we współpracę gospodarczą i handlową .

  2. oko

    W Trójmorzu nie powinny być Węgry i Austria że względy na kolaborację z Rosją. Państw Trójmorza powinny być alternatywą dla Unii Europejskiej . Do Trójmorza powinny być zaproszone USA , Kanada , Australia , Norwegia , Dania , Japonia , Korea Południowa i Wielka Brytania. W Trojmorzu nie powinno być żadne państwo kolaborujący z Rosją I Chinami oraz państwami muzułmańskimi.

    1. Gelbetoon

      Jasne i tematy interkonektorow gazowych, energetycznych, rozbudowę sieci kolejowej i drogoweh będziemy rozwijać z Australią i Koreą...

    2. Odyseus

      @oko powiedz czego nie rozumiesz w formule Trójmorza , inicjatywa biznesowo-gospodarcza Państw leżących między Bałtykiem , Adriatykiem i Morzem Czarnym ( mało kogo tam obchodzi polityka przy budowaniu dróg, kolei czy handlu, politycznie współpraca miała być w relacjach tylko z UE )

  3. Golf

    A co w tej zacnej grupie państw robią proputinowskie Węgry ?? No, chyba, ze są tylko po to aby donieść o wszystkim Moskwie. W końcu ich minister d/s zagranicznych Jiarto ( czy jakos tak) został odznaczony przez samego Ławrowa orderem za zasługi dla Rosji !?

    1. Reo

      Jeśli Polska chce budować autostrady do Grecji i gazociągi do Chorwacji to ta infrastruktura musi przechodzić przez Węgry.

    2. easyrider

      @Golf To nie Orban był wspólasem Moskwy przy budowie Nord Stream. To nie węgierskie tylko niemieckie i francuskie firmy miały i niektóre nadal mają eldorado z handlu z Moskwą. To nie premier węgierskiego rządu ale były kanclerz Niemiec, Schröder, robi dla Gazpromu. To nie Orban ale Macron, Scholz czy Erdogan spotykają się lub prowadzą telefoniczne debaty z Putinem. Większej współpracy niż niemiecka czy francuska z Moskwą nie znajdzie się.

  4. easyrider

    To powinno się przekształcić we Wspólnotę Trójmorza, na podobieństwo byłej EWG i odłączyć od Unii Europejskiej. Poza Austrią. Wypowiedzieć Schengen, wypowiedzieć porozumienia dublińskie w kwestii migracji i uchodźców. Skoncentrować się na własnym rozwoju gospodarczym, bez żadnej ingerencji w politykę wewnętrzną i bez prób budowania jakichkolwiek instytucji podobnych do unijnych. Bezpieczeństwo w ramach NATO. Unia niech się dusi we własnym sosie, nasyca swoje państwa nielegalną migracją aż zatraci całkowicie własną tożsamość narodową. Ten zmutowany twór musi paść.

  5. Igor Aretano

    Ale BRICS jest bardziej interesującą organizacją ;)

  6. hermanaryk

    Węgry, Golf, stanowią łącznik między państwami Trójmorza leżącymi na północy a tymi, które leżą na południu, co zresztą widać na załączonej mapce. A Orbán - tak jak np. inny sympatyk Rosji, Scholz - nie będzie rządził wiecznie.