Reklama

Geopolityka

Nie żyje dwóch żołnierzy sił pokojowych ONZ w Mali

Fot. UN missions/Twitter

Niezidentyfikowany sprawca zabił w piątek w Mali dwóch żołnierzy sił pokojowych ONZ, gdy patrolowali okolice miasta Timbuktu - poinformował na Twitterze szef misji El-Ghassim Wane.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W sierpniu Mali opuścili francuscy żołnierze po dziewięciu latach wspierania tamtejszego rządu w walce z islamistycznymi rebeliantami. ONZ oceniła wówczas, że w kraju panuje "niebezpieczny klimat" i po zamachu stanu postępuje "dalsza militaryzacja reżimu".

Czytaj też

Mnożą się masakry przeprowadzane przez zbrojne bojówki; w sierpniu 42 malijskich żołnierzy zginęło w Tessit. W czerwcu w Diallassagou w ciągu jednej nocy zabito ponad 130 cywilów.

Reklama

Czytaj też

Na początku 2022 roku do Mali przybyli rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera. Rząd w Bamako zaprzecza ich obecności, podczas gdy Moskwa przekonuje, że kontrakt między "wagnerowcami" i władzami Mali ma "komercyjny" charakter.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (2)

  1. zLoad

    To tam bazę wagnerowcow zbombardował rządowy samolot bo ci "naruszali dochody fiskalne" rządu?(robiłbym dokładnie tak samo jak wagnerowcy-zaczal od zbierania podatków)

  2. Monkey

    Poprzedni komentarz nie został puszczony, więc z grubsza powtórzę. Zostawić ich samych sobie. Nie chcą europejskiej pomocy, niech im wagnerowcy robią porządek w kraju. Skoro są tam "komercyjnie", to islamistów nie dopuszczą do bogactw.