Reklama

Geopolityka

NATO uruchamia plany obronne

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Sojusz zdecydował o wdrożeniu planów obronnych dla państw sojuszniczych, w związku z rosyjską agresją wobec Ukrainy. Jednocześnie w piątek, 25 lutego odbędzie się wirtualny szczyt przywódców państw NATO, na którym będą mogły zostać podjęte kolejne decyzje.

Reklama

Rada Północnoatlantycka na poziomie ambasadorów zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W czasie posiedzenia podjęto decyzję o uruchomieniu planów ewentualnościowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oznacza to, że dowódcy wojskowi NATO będą mieli większe uprawnienia w zakresie rozmieszczania sił sojuszniczych (w tym Sił Odpowiedzi NATO) zgodnie z zapotrzebowaniem, w ramach ustalonych wytycznych politycznych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jens Stoltenberg podkreślił, że kroki te mają charakter ostrożnościowy i obronny, mając na celu wzmocnienie zdolności obrony sojuszników przez potencjalnym zagrożeniem. Pytany przez dziennikarzy, że nie ma planów rozmieszczenia tych sił na Ukrainie. Jednocześnie jednak zaznaczył, że sojusz będzie dalej wzmacniał swoją obecność wojskową państwach w Europie Środkowo-Wschodniej, w nadchodzących „dniach i tygodniach".

O zwołanie posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej wnioskowały Polska oraz kraje bałtyckie,  na podstawie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący konsultacji w sytuacji zagrożenia integralności terytorialnej, niezależności politycznej oraz bezpieczeństwa któregoś z państw członkowskich. Polska już drugi raz wnioskowała o zwołanie konsultacji na podstawie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, pierwszy raz miało to miejsce w marcu 2014 roku, po rosyjskiej aneksji Krymu.

Czytaj też

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę w czwartek 24 lutego. Od początku wykonywano ataki z wykorzystaniem systemów rakiet manewrujących i balistycznych, lotnictwa, a także uderzenia artyleryjskie. Oprócz tego z wielu kierunków (w tym z Krymu i Białorusi) Ukraina została zaatakowana na lądzie. Ponadto, w rejonie lotniska Kijów-Hostomel przeprowadzono desant śmigłowcowy.

Jeszcze przed otwartą agresją Rosji na Ukrainę do Polski przemieszczono dodatkowe siły amerykańskie, w tym wybrane pododdziały 82. Dywizji Powietrznodesantowej (łącznie 4,7 tys. żołnierzy), a także śmigłowce uderzeniowe AH-64 Apache i myśliwce F-15E Strike Eagle. Brytyjczycy rozlokowali w Polsce pododdział 45 Commando, wzmocnili też obecność w Estonii, gdzie dziś obecne są dwie grupy batalionowe. Siły USA wysłały też dodatkowe myśliwce F-16 i batalion piechoty zmotoryzowanej do Rumunii, rozpoczęto również rozmieszczenie pododdziałów powietrznodesantowych na Łotwie.

Czytaj też

Spośród innych sojuszników, swoje jednostki lądowe zaangażowali Niemcy (wzmacniając grupę batalionową na Litwie), a teraz podobną deklarację złożyła Kanada. Wiele państw europejskich wzmocniło też misje Air Policing i stałe zespoły okrętów NATO w rejonie Bałtyku i Morza Czarnego.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Palmel

  a co z amerykańską bazą WRE niedaleko Charkowa

 2. Ogame

  Gdzie podstawa czyli obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa. Żałosna ta pomoc.

 3. Box123

  [1/3] Obecna sytuacja pokazała, że Rosja tkwi mentalnie w okresie glebokiego staliznizmu i mimo upływu 30 lat od upadku związku radzieckiego nie zmieniła swojej mentalności. Ostatnie wystąpienia Putina to jak cofnięcie się w czasie do lat 30tych XX wieku. W tej sytuacji po pierwsze musi dojść do ostatecznego zamknięcia projektu ns2. Ten projekt nigdy nie może zostać ukończony, a najlepiej gdyby doszło do rozebrania już istniejącej infrastruktury. Nie może być już powrotu do tego rozwiązania i to musi być powiedziane wprost. 2) Po drugie: Rosja musi zostać objęta zupełną blokadą kapitałową i wycofana z systemu bankowego, a wszelkie środki Rosji czy rosyjskich oligarchię na zachodzie powinny być skonfiskowane (i ewentualnie przekazane Ukrainie na zbrojenia). Sankcjami muszą być też objęte wszystkie osoby należące do administracji oraz służb rosyjskich oraz ich rodziny i musi to dotyczyć WSZYSTKICH osób od najniższego szczebla urzędników czy policjantów i żołnierzy

 4. Box123

  [2/3] - obejmowanie sankcjami garstki najważniejszych osób, które mają własne pałace i daleko w tyle wyjazdy do UE, bo mogą sobie podróżować po całym świecie, jest bezcelowe. To sprawa fundamentalna. Sankcje muszą objąć każdego kto ma cokolwiek wspólnego z rosyjską władzą i Polska musi do tego doprowadzić. 3) Rosja musi zostać wykluczona ze wszystkich organizacji sportowych w tym w szczególności uefy, Fify oraz komitetów olimpijskich. Nie może być tak, że ktoś rozpętuje wojnę w XXI wieku w środku Europy i dostaje organizacje albo bierze udział w imprezach sportowych przy których ogrzewa swój wizerunek - i jeżeli te nie potrafiły by tego zrobic same również powinny otrzymac sankcje (np: zakaz organizacji imprez na terenie krajów zachodu). 4) po trzecie Ukraina musi dostać potężne dostawy broni od krajów NATO oraz potrzebne wsparcie finansowe i dobrze żeby NATO jak najszybciej rozpoczęło rozmowy o rozszerzeniu ze Szwecją i Finlandią. 5) i w końcu Polska musi doprowadzić do zwiększenia

 5. Box123

  [3/3] obecności NATO na flance wschodniej poprzez przynajmnjej podwojenie liczby batalionów (natowskich) w krajach bałtyckich i w Polsce, przynajmnjej druga amerykańska brygada pancerna na polskim terytorium ze zmianą statusu na obecność stałą (Rosja złamała już wszelkie traktaty więc nie ma tu już mowy o niezgodności z ustaleniami). Dobrze by bylo żeby do Polski skierowane zostały przynajmnjej 2-3 eskadry f16 oraz utworzony nastepny magazyn dla broni NATO. NATO powinno również ustalić stałą obecność okrętów na baltyku i morzu czarnym. 6) sankcje za wyjątkiem ns2 (które powinny być nieodwołalne) muszą zostać utrzymane do zupełnego wycofania się Rosji z terenów całej Ukrainy, włączając w to Krym, Donieck i lugansk, a także z terenów bialorusi. Jeśli Rosja tego nie zrobi muszą być utrzymane i zwiększane do skutku. W przeciwnym razie po zajęciu Ukrainy, Putin (lub jego następca) znowu uśpi się na kilka lat i zaatakuje znowu z jeszcze większą siłą

 6. Tomek72

  NATO powinno regularnie ćwiczyć (słyszałem że ćwiczy) i KOMUNIKOWAĆ GŁOŚNO tak zwaną (proszę mnie pomylić jeśli się mylę) NATYCHMIASTOWĄ ODPOWIEDŹ PROPORCJONALNĄ tzn w przypadku ataku na kraj NATO - NATO KONTRATAKUJE ZE WSZYSTKICH MOŻLIWYCH KIERUNKÓW na kraj AGRESORA, oczywiście PROPORCJONALNIE do SKALI AGRESJI ... przenosząc w ten sposób KONFLIKT na teren AGRESORA (nikt nie chce prowadzić wojny na swoim terenie) i jak (jeśli to prawda) rakiety poleciały na Kijów i Charków, to GDYBY Ukraina była w NATO - NATO powinno razić ANALOGICZNE cele AGRESORA ... wtedy ODSTRASZANIE ma sens ,,,

  1. JAGODA

   Widzę po twoim wpisie, że Ty z tych co mogą być trochę w ciąży ...

 7. Ech

  Szkoda ze sie nie dogadali. Wystrczylo uznac ze Ukarina nie wejdzioe do NATO (tak jak Kuba dla USa) Niesty USa daza do wojny. Juz Chruszczow madrzejszy ustapil w odpowiednim momncie. Tragedia.

  1. Macorr

   Bedziesz jadł kore brzozowa onuco, tak świat puści was z torbami za te niesprowokowną agresje...

  2. AdSumus

   I myślisz że to by coś dało? To że szybko jeśli w ogóle Ukraina weszła by do nato było wiadomo. Jak by NATO przyjęło Ukrainę jakiś tydzień temu, to by wojny nie było. Ruskie to cywilizacja turańska, z resztą Ukrainna też. Tam trzeba z buda, bo inaczej jesteś słaby. Jak jesteś miły to oni mili dla Ciebie nie będą. Popatrz na blokadę naszych transportów.. Popatrz jak Ukraińcy nas traktują Nasi politycy mają duże braki w wykształceniu.

  3. fcuk

   Przeiceż Ukraina nie miała szans na wejście do NATO, bo nieuregulowany status granic. Wierzysz w ruską propagandę, tworzącą preteksty, albo jesteś trollem.

Reklama