Reklama

Geopolityka

Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego polecił złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego

Autor. nato.int

Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego; o godz. 8:30 odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO" - poinformował rzecznik rządu na Twitterze. Jak przekazał, o godz. 8:30 odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej.

W nocy ze środy na czwartek Władimir Putin ogłosił w telewizyjny wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Według informacji władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju po tym, jak w nocy ze środy na czwartek Rosja zbrojnie zaatakowała ten kraj. "Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą wojskową infrastrukturę, w naszych strażników granicznych. W wielu miastach Ukrainy słychać było wybuchy" - przekazał Zełenski.

Putin w telewizyjny wystąpieniu uzasadnił swoją decyzję prośbą separatystów z Donbasu, których "niepodległość", wbrew prawu międzynarodowemu, Rosja uznała w poniedziałek. Według tez wygłoszonych przez rosyjskiego lidera celem operacji jest: "demilitaryzacja i denazyfikacja" Ukrainy.

W poniedziałek Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu "niepodległości" separatystycznych tzw. "republik ludowych" ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) i DRL (Donieckiej Republiki Ludowej) w ukraińskim Donbasie.

Czytaj też

Dzień później Rada Federacji zgodziła się na wprowadzenie rosyjskich wojsk do Donbasu.

Rosja oświadczyła również, że "uznaje" separatystów w granicach całych obwodów donieckiego i ługańskiego, czyli w granicach szerszych niż obecnie kontrolują prorosyjskie i aktywnie wspierane przez Rosję siły.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Sailor

  Czy może rosyjskie trolle, które tak nas przekonywały, że Putin nie zaatakuje Ukrainy uprzejmie nam wyjaśnią co się dzieje?

  1. polski chrzan

   A czy trolle które pisały że Rosja jest za słaba żeby zaatakować Ukraine wyjaśnią co sie stało ? :)

 2. polski chrzan

  Putin: przypadku zagranicznej ingerencji Rosja zareaguje natychmiast. zbrojnie No już wiecie że Putin nie żartuje ;)

  1. Wewo

   Odezwał się faknklub - tutejsze pośmiewisko. A Twój guru bierze pod uwagę, że on i jego dzieci też mogą wyparować w sekundę?

 3. Švejk

  Art. 4. „Strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”. Juści widzę jak lewackie Niemcy uwiązane na NS i NS2, wygodna Francja, Włochy z ich problemem najazdu Afro-Muzułmanów i komunistyczna Hiszpania się przejęły jakąś tam lokalnym sporem dwóch plemion na peryferiach Europy ....

  1. Wewo

   Ty lepiej pomyśl o nędzy swoich rodaków w Rosji, o narodzie, który wymiera na alkoholizm, o pladze AIDS i chorób wenerycznych, o długości życia mężczyzn na poziomie państw afrykańskich i ogólnym dziadostwie w Rosji.

 4. rozbawiony

  Spokojnie panowie w razie czego sami się obronimy . Przecież min. Błaszczak i inni decydenci twierdzą , że nasza armia jest coraz silniejsza i jesteśmy bezpieczni . Wysłaliśmy już kilkadziesiąt miliardów złotych za ocean i według wielu na tym forum mamy już w Polsce Patrioty , Himarsy , F-35 a Abramsy przyjadą już jutro .

 5. Ech

  Podejrzewam że nie chodzi o Donbas. Wytrczylo by zachód dał gwarancję że Ukrainą nie wejdzie do NATO. Ze bedzie jak filadia i by było ok (Ukrainą jak Kuba dla usa) ale zachód się nie wycofał jak kiedyś ZSRR na Kubie to mamy. Postanowiło docisnąć wcześniej łukaszenka teraz Putina i stracimy oba. Jedno na rzecz Rosji drugie na rzecz Chin. Moim zdaniem błędna polityka. To tak jakby ZSRR szedł w zaprte na Kubie. Błąd

 6. Wania

  Czy Rosjanie piszący na tym forum mogą sobie spojrzeć dzisiaj w lustro mając za wodza drugiego Hitlera? Nie mówcie później, że nie widzieliście, że Rosja to bandycki kraj. Hehe śmiejący się z groźby napaści na Ukrainę jakie ma nowe wytyczne z Moskwy?

Reklama