Geopolityka

Minister obrony Izraela w Bahrajnie. Tematem wzrost napięcia w Zatoce Perskiej

Autor. Rick's Images/flickr/CC BY 2.0

Minister obrony Izraela Beni Ganc rozpoczął w środę niezapowiedzianą wizytę w Bahrajnie. Ma ona związek ze zwiększonym napięciem w Zatoce Perskiej po atakach rakietowych na Zjednoczone Emiraty Arabskie przez sprzymierzony z Iranem ruch Huti z Jemenu - podaje agencja Reutera.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Ogłaszając wizytę dopiero po przybyciu Ganca do stolicy Bahrajnu, Manamy, izraelskie ministerstwo obrony przekazało, że podpisze on porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Bahrajnem, który wraz z ZEA znormalizował stosunki z Izraelem w 2020 roku.

Czytaj też

Obrona powietrzna ZEA przechwyciła w poniedziałek pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti podczas wizyty prezydenta Izraela Icchaka Herzoga w tym kraju. Był to trzeci taki atak w ciągu dwóch tygodni - twierdzą Huti walczący z koalicją kierowaną przez Arabię Saudyjską, w skład której wchodzą również siły ZEA.

Czytaj też

Informując o wizycie Ganca izraelskie ministerstwo obrony nie wspomniało o atakach Huti ani nie podało szczegółów dotyczących porozumienia w sprawie bezpieczeństwa z Bahrajnem, gdzie mieści się główna baza marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej. Stany Zjednoczone zapowiedziały wysyłanie myśliwców, by wspomóc ZEA po atakach rakietowych.

Ganc ma w planach odwiedzić V Flotę USA stacjonującą w Bahrajnie i spotkać się z jej dowódcą.

Po raz pierwszy szef izraelskiego resortu obrony odwiedza kraj Zatoki Perskiej i również po raz pierwszy wylądował w tym regionie izraelski samolot wojskowy.

Czytaj też

Ganc poleciał do Bahrajnu samolotem transportowym izraelskich sił powietrznych, tym samym, który kiedy był własnością armii egipskiej został użyty przez prezydenta Egiptu Anwara Sadata przy jego historycznej wizycie w Izraelu w 1977 roku.

Państwowa agencja prasowa Bahrajnu BNA poinformowała, że izraelska delegacja została przyjęta przez ministra obrony Bahrajnu Abdullaha ibn Hasana al-Nuaimiego.

Czytaj też

We wrześniu Bahrajn gościł izraelskiego ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida i była to wizyta na najwyższym szczeblu od czasu normalizacji stosunków w ramach tzw. porozumienia Abrahama, podpisanego przez Bahrajn, ZEA i Izrael we wrześniu 2020 roku. W ich ślady poszły następnie Sudan i Maroko, formalizując stosunki z Izraelem.

Czytaj też

Izrael w tym tygodniu bierze udział w dużych ćwiczeniach morskich na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy publicznie dołączając do Arabii Saudyjskiej i Omanu - dwóch krajów, z którymi nie ma oficjalnych stosunków dyplomatycznych.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze