Geopolityka

Wielka Brytania otwiera stałą bazę wojskową w Bahrajnie

W Bahrajnie stacjonowały m.in. brytyjskie niszczyciele min. Fot. US Navy
W Bahrajnie stacjonowały m.in. brytyjskie niszczyciele min. Fot. US Navy

Wielka Brytania zamierza w przyszłym miesiącu po raz pierwszy od 40 lat otworzyć stałą bazę wojskową w Zatoce Perskiej. Będzie w niej stacjonowało około sześciuset osób.

Baza w Mina Salman Port będzie wykorzystywana przede wszystkim przez brytyjskie siły specjalne działające przeciwko terrorystom z Daesh oraz marynarkę wojenną. Jej zadaniem ma być m.in. zabezpieczenie działań brytyjskich okrętów (w tym fregat i niszczycieli) patrolujących akweny otaczające Bahrajn oraz ochraniających pobliskie, morskie szlaki komunikacyjne.

Według Brytyjczyków projekt pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, które wcześniej tracono podczas odtwarzania gotowości bojowej przez brytyjskie okręty wysyłając je z powrotem do Wielkiej Brytanii. Dodatkowo będzie możliwość zorganizowania odpoczynku dla załóg zaangażowanych na Bliskim Wschodzie jednostek pływających. Ich liczba będzie mogła zostać dzięki temu znacząco zwiększona.

Program budowy bazy ma jednak również swoich krytyków. Wskazują oni m.in., że cała idea nie była dyskutowana w brytyjskim parlamencie. Przypomina się również częste przypadki łamania praw człowiek w Bahrajnie.

Komentarze