Reklama

Technologie

Pierwszy AH-1Z Viper gotów na dostawę do Bahrajnu

Fot. Bell
Fot. Bell

Bell Bell dostarczył Naval Air Systems Command pierwszy z 12 śmigłowców przeznaczonych dla Bahrajnu na mocy kontraktu FMS zawartego w 2019 roku. Maszyna zostanie przygotowana do wysyłki przez Defense Contract Management Agency (DCMA) i dostarczona na początku 2022 roku klientowi.

To niezwykłe osiągnięcie programu H-1, które przybliża Królewskie Siły Powietrzne Bahrajnu o krok do wykorzystania zaawansowanych możliwości AH-1Z. […] Posiadanie sprawdzonej, najnowocześniejszej platformy przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Bahrajnu, jednocześnie poprawiając interoperacyjność z siłami zbrojnymi USA.

Mike Deslatte, wiceprezes i dyrektor programu Bell H-1

Budowa tej maszyny została uroczyście zakończona przez zakłady Bell Textron Inc. w Amarillo w Teksasie 30 września bieżącego roku. Koleje śmigłowce AH-1Z Vieper dla tego i innych odbiorców są obecnie w różnych fazach budowy. Co prawda jako pierwszy zamówił w 2015 roku Pakistan, a kolejnych 9 maszyn AH-1Z zamówił w 2016 roku, ale ich dostawa została wstrzymana z przyczyn politycznych. Bahrajn stał się więc pierwszy zagranicznym odbiorcą tych maszyn, zamawiając w lutym 2019 roku 12 śmigłowców AH-1Z. W 2019 roku roku Republika Czeska zdecydowała się na zakup 4 śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper oraz 8 maszyn wielozadaniowych UH-1Y Venom. Maszyny uderzeniowe AH-1Z są oferowane między innymi siłom zbrojnym Rumunii oraz Polsce w programie śmigłowca uderzeniowego Kruk. 

AH-1Z Viper jest obecnie na wyposażeniu US Marines. Maszyna posiada modułową awionikę, system termowizyjny III generacji firmy Lockheed Martin, hełmy TopOwl z wizyjnym wyświetlaczem nahełmowym (HMSD) firmy Thales, cyfrowy kokpit z wielofunkcyjnymi wyświetlaczami i układ HOCAS umożliwiający obsługę funkcji bez odrywania rąk od sterów.

Obaj piloci mogą zamiennie pełnić wszystkie funkcje, łącznie z obsługą umieszczonego pod dziobem maszyny trzylufowego działka kalibru 20 mm i uzbrojenia powieszanego na 6 węzłach zewnętrznych, które obejmuje pociski kierowane AGM-114R Hellfire, APKWS i przeciwlotnicze AIM-9 Sidewinder. Wiropłaty charakteryzuje się nowoczesną konkstrukcją, wysokimi osiągami i dostosowaniem do obsługi przy małym wsparciu i w warunkach polowych. 

Reklama
Reklama

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. carter

    W czasie wojny Iracko Irańskiej vipery ajatollahów otwierały ruskie tanki jak puszki z żarciem dl kotów.

    1. Uuuu

      I były częstymi ofiarami hindów

    2. Gnom

      Jest jeden problem, wtedy były Cobry, Viper to AH-1Z lub jedna z nazw F-16, a tych w Iranie nie ma.

    3. Davien

      A w jakim alternatywnym swiecie?:)

  2. carter

    ile on kosztuje?

  3. Viktor

    Czeski Bell lepszy od Mielca i tańszy a przecież bojowy

    1. Davien

      Przecież to zupełnei rózne maszyny, ale jak tak porównujesz to wsadż do AH-1Z druzyne piechoty w pełnym wyposazeniu i przewiez ja na wyznaczony teren, powodzenia:)) W druga strone sa zestawy dla BH zmieniajace go w maszyne wsparcia z Hellfire'ami i Hydrami ale nie ma zestawu transportowego dla AH-1.

  4. janusz

    Podwozie 1 klasa. Potężny wirnik. I wspaniałe opancerzenie. Nic tylko sprawdzać na środkowo- europejskim teatrze działań czy to wyrób jednorazowy, czy wielokrotnego użytku?

    1. say69mat

      Zasadniczo tego typu śmigłowce projektuje się, aby ich wartość bojowa - egzekwowała v/s jako element polityki odstraszania - generowała pokój.

  5. Pilot Wojskowy

    Polska powinna kupić 48 Viperów

    1. Pucin :0

      Zagadka jest dlaczego nie produkujemy choć to możemy robić, małych śmigłowców uderzeniowych na bazie SW-4 Puszczk, takich jak eksperymentalny PZL SW-4 Solo RUAS/OPH (prezentacja MSPO 2012).

    2. miras

      Nie produkujemy bo nie potrafimy.

    3. BUBA

      Skad ta liczba 48 dlaczego nie 45 albo 55

  6. Janek

    Piekna maszyna , lepsza od rosyjskich "nowoczesnych".

  7. Matt

    Zanim nasi coś wybiorą, to chyba przestaną produkować Vipery. Apache za drogie i znowu zostaniemy z niczym...

    1. Logistyk

      Zanim nasi coś wybiorą to w użyciu będą tylko śmigłowce transportowe i drony zwiadowcze, uderzeniowe, zadymiające...

  8. były porucznik zmechu

    Kwintesencja dobrej broni: skuteczny, prosty, ekonomiczny i sprawdzony.

    1. T1000

      Prawdę pisze nalać mu

    2. Gnom

      Czyli AK lub RPG-7?

    3. rezerwa 77r.

      masz rację ,, jednak śmigłowce BELLa są sprawdzone w boju , przystosowane do warunków morskich

  9. Trzcinq

    Viper to Kruk wg mnie

  10. Wojciech

    To jakaś nowa firma ten Bell Bell?

Reklama