Siły zbrojne

Bomby szybujące z Izraela proponowane dla Jastrzębi

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Lockheed Martin i izraelski Rafael zawarły porozumienie w celu integracji i wspólnego oferowania systemu bomb szybujących SPICE 250 dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych i Polski.

Jak czytamy w komunikacie amerykańskiego koncernu, rozszerzona umowa o współpracy która umożliwi zespołowe opracowanie, wprowadzanie na rynek, produkcję i wsparcie pocisku firmy Rafael SPICE 250 (Smart, Precise Impact and Cost-Effective) do sprzedaży w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Dodanie SPICE 250 do ram współpracy rozbudowuje porozumienie z 2019 r., w którym Lockheed Martin i Rafael uzgodnili, że wspólnie wprowadzą na rynek zestawy naprowadzania SPICE 1000 i SPICE 2000 do sprzedaży w USA.

SPICE to rodzina izraelskich systemów broni precyzyjnej. Ich wspólną cechą jest zdolność do naprowadzania niezależnie od systemu GPS. W SPICE stosuje się system nawigacji inercyjnej, połączony z systemem optoelektronicznym dysponującym algorytmami automatycznego namierzania celu z wykorzystaniem dopasowania obrazu z bazy danych (Automatic Target Acquisition).

SPICE 2000 i 1000 to zestawy korekcyjne dla istniejących bomb o masie odpowiednio 2000 i 1000 funtów (około 908 i 454 kg). Mogą być łączone z ładunkami odłamkowo-burzącymi, ale też penetrującymi i razić cele na dystansach do 125 km (SPICE 1000) lub 60 km (SPICE 2000).

Z kolei SPICE 250 to nowszy i lżejszy system, który jest produkowany od podstaw i obok systemu namierzania obiektów ATA ma również system automatycznego wykrywania celów (Automatic Target Recognition, ATR) oparty o sztuczną inteligencję oraz możliwość rażenia celów ruchomych, również morskich, dzięki odpowiednim trybom działania (Moving Target Detection – MTD oraz Maritime Attack).

Masa SPICE 250 jest określana przez producenta na około 125 kg, może być przenoszony na specjalnej 4-zamkowej belce. Standardowa wersja ma zasięg maksymalny określany przez producenta na 100 km, na targach Aero India 2021 zaprezentowano natomiast wersję o zasięgu 150 km, z dodatkowym napędem. Bomby tego typu mogą zwalczać wiele celów w trakcie jednej misji. Do ich rozpoznania wykorzystywane są systemy ATA i ATR. Jest też możliwość kierowania lotem po zrzucie (man-in-the-loop) dzięki zintegrowanemu łączu danych, umożliwiającemu także ocenę skutków uderzenia (Battle Damage Indication, BDI).

Myśliwce F-16 mogą przenosić do 16 bomb SPICE 250, podczas gdy maszyny F-15 – nawet 28. SPICE 250 mogą również być przenoszone na lżejszych samolotach, na pojedynczych belkach. Jak zapewnia producent, amunicja rodziny SPICE jest używana operacyjnie.

Reklama
Reklama

Komentarze