Reklama

Geopolityka

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Australian Depratment of Defence

Litwa i Australia zwiększają współpracę wobec polityki Chin

Ministrowie spraw zagranicznych Australii i Litwy, Marise Payne i Gabrielius Landsbergis na środowym spotkaniu w siedzibie australijskiego parlamentu w Canberze zgodzili się zacieśnić współpracę obu krajów w zakresie wyzwań strategicznych, w szczególności w obliczu nacisków ze strony Chin.

Reklama

Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka - Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Przez dość długi czas Australia była prawdopodobnie jednym z głównych przykładów krajów, w których Chiny wykorzystują gospodarkę i handel jako instrument polityczny lub, można by rzec, nawet jako broń polityczną. Teraz do tego ekskluzywnego klubu dołącza Litwa, ale to jasne, że nie jesteśmy ostatni" - powiedział Landsbergis.

Czytaj też

"Sygnalizujemy w najmocniejszy możliwy sposób, że odrzucamy przymus i autorytaryzm" - skomentowała Payne.

Reklama

Australijscy eksporterzy stracili dziesiątki miliardów dolarów z powodu oficjalnych i nieoficjalnych barier handlowych nałożonych przez Chiny na import węgla, wina, wołowiny, raków i jęczmienia, które zbiegły się w czasie z pogarszającymi się relacjami z Pekinem.

Wobec Litwy Pekin sięgnął niedawno po dyplomatyczne i gospodarcze środki odwetowe z powodu otwarcia w Wilnie biura przedstawicielskiego Tajwanu, które ma w nazwie słowo "Tajwan" zamiast "Tajpej".

Czytaj też

W środę w Canberze otwarto pierwszą ambasadę Litwy w 31-letniej historii stosunków dwustronnych. Litwa zaoferowała także wsparcie Australii w zawarciu umowy o wolnym handlu z UE. Australia planuje wkrótce otworzyć biuro handlowe na Litwie.

Landsbergis powiedział, że zakłócenie przez Chiny i Rosję "globalnego porządku opartego na zasadach" wymaga międzynarodowej reakcji. Szef MSZ Litwy z zadowoleniem przyjął ewentualny udział Australii w konsultacjach forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), zwołanych, by omówić skargę Unii Europejskiej na Chiny. UE oskarża Pekin o naruszenie zasad handlu, w tym bezprawne zatrzymywanie na swojej granicy towarów zarówno z Litwy, jak i od firm z innych krajów unijnych, które używają litewskich komponentów.

Czytaj też

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział we wtorek, że Chiny przestrzegają zasad WTO w stosunkach z Litwą.

"Chiny wzywają Litwę do stawienia czoła obiektywnym faktom, powrotu na właściwą drogę przestrzegania zasady jednych Chin. Litwa powinna przestać mylić dobro ze złem i złośliwie robić szum wokół pewnych rzeczy, nie wspominając już o próbach nakłonienia innych krajów do wspólnego działania przeciwko Chinom" – powiedział Zhao.

Według forsowanej przez Pekin zasady jednych Chin Tajwan jest częścią ChRL, a komunistyczny rząd w Pekinie to jedyny prawowity rząd tego państwa.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. x95

    Litwa ma jeszcze "lepszego" ministra spraw zagranicznych niż Polska. Abstrakcyjna, wręcz paranoiczna konfiguracja Australii z Litwą przeciwko Chinom to pomysł na który na szczęście nikt w Polsce nie wpadł. Litwa wzięła sobie za cel drażnić światowego hegemona za wszelką cenę.

    1. Valdore

      x95 jak widać Chiny chcą wylecieć z hukiem z WTO, no ale komunisci zawsze byli głupi

Reklama