Geopolityka

Polska i Litwa zacieśniają współpracę

Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Flickr, CC BY 2.0
Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Flickr, CC BY 2.0

Wzmocnienie polsko-litewskiej współpracy wojskowej i możliwość dalszego zwiększenia poparcia dla Ukrainy w obliczu agresji ze strony Rosji były tematem wtorkowych rozmów w Wilnie wiceministrów obrony Polski i Litwy, Marcina Ociepy i Margirisa Abukevivcziusa.

„Agresywne działania Rosji i Białorusi pokazują, że sytuacja bezpieczeństwa może się zmienić bardzo szybko i z pewnością nie na naszą korzyść. Dlatego nasza współpraca z Polakami w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności jest bliższa i intensywniejsza niż kiedykolwiek wcześniej" – powiedział po spotkaniu Abukeviczius, którego cytuje litewski resort obrony.

Według komunikatu, wiceministrowie omówili obszary bezpieczeństwa i obrony, w których państwa widzą potencjał jeszcze bliższej współpracy. Tymi obszarami są siły powietrzne i morskie, akwizycje, cyberbezpieczeństwo i mobilność wojskowa.

„Litwa proponuje również dążenie do większej interakcji między litewskimi i polskimi wojskami lądowymi, dlatego omówiono możliwości wspólnych ćwiczeń wojsk litewskich i polskich" – czytamy w komunikacie.

Czytaj też

Wiceminister Ociepa jeszcze przed spotkaniem z litewskim kolegą w rozmowie z dziennikarzami wskazał, że odbywa się ono z inicjatyw strony litewskiej.

„Nie ma żadnej wątpliwości, że najdalej wysuniętym przyczółkiem NATO i Unii Europejskiej na Wschód jest Estonia, Łotwa i Litwa i tutaj jedynym łącznikiem terytorialnym z tymi krajami jest właśnie Polska" – zauważył Ociepa, zaznaczając, że Polska jest „szczególnie zainteresowana, by zabezpieczyć te kraje".

Wiceminister przypomniał, że NATO jest zobowiązane bronić krajów bałtyckich, gdyż są one członkami Sojuszu, dlatego „jest niezwykle istotne, żebyśmy mieli to przepracowane politycznie i militarnie" i „Polska ma tutaj szczególną rolę do odegrania".

„Natomiast głęboko wierzymy, że jeżeli będziemy zachowywać jedność jako świat Zachodu, to jesteśmy znacznie silniejsi niż Rosja, w związku z czym do takiej agresji nie dojdzie" – powiedział wiceminister Ociepa.

Poinformował też, że w środę w Wilnie o bezpieczeństwie i sytuacji w regionie będzie rozmawiał wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (3)

 1. DA(łn)VIEN

  Litwa...to kraj który bezwzględnie razem z Łotwa i Estonia powinny posiadać po dywizjonie homara. Polska powinna wspierać Litwę w zamian za kupno krabów,raków,popradow, piorunów, rosomaków. Litwa wybrała Niemcy...i oczywiście nie zapominajmy o najważniejszym czyli Polakach na Litwie. Chłodna polityka z chłodną kalkulacją w innym wypadku

  1. Chyżwar

   Liwa to przede wszystkim kraj, który jest wrogi wam. Dlatego właśnie z nią trzymamy. I mniejsze znaczenie ma, czy będą do was strzelali z nowych Krabów, czy będą to robili z PzH 2000. Liczy się, żeby mogli wam dowalić z większego dystansu niż mogą strzelać ruskie działa. I dlatego cieszy mnie, że obstalowali sobie używane niemieckie haubice. Tym bardziej, że odpowiednią ilość nowych nie byłoby ich stać.

 2. Grzyb

  Od dawna piszę na tym portalu, że Litwa i w szczególności Ukraina powinny być silnie związane gospodarczo oraz militarnie z Polską. Czesi są zbyt silni a Rumunia za daleko ale ci dwaj nasi sąsiedzi powinni być dla nas tym, czym my jesteśmy dla Niemców.

 3. Antonioo

  To jest rozsądne, do tego Litwa powinna sobie uświadomić jak bardzo jej niepodległość zależy od Polski. Może czas na to żeby nasz biznes penetrował ten obszar....

  1. Gugluk

   Mają bana od Chińczyków na handel. W razie W rusek zje ich w kilka dni. Jest sens inwestować ?