Reklama

Geopolityka

Irański najwyższy przywódca chwali siły powietrzne kraju

Fot. Shahram Sharifi praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
Fot. Shahram Sharifi praca własna, licencja CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Duchowy najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei powiedział w sobotę, że armia jego kraju dysponuje bardzo dużymi siłami powietrznymi i to pomimo ograniczeń, nakładanych od lat na Teheran przez Stany Zjednoczone - podała irańska agencja informacyjna Irna. 

Stany Zjednoczone były do obalenia Szacha Mohammad Reza Pahlawi jednym ze strategicznych dostawców uzbrojenia dla irańskich sił powietrznych, stąd też chociażby takie pozostałości wśród irańskiego arsenału lotniczego, jak samoloty F-14 Tomcat, C-130 Hercules, F-4 Phantom II czy też F-5 w różnych konfiguracjach. Jednak, "od rewolucji islamskiej ich (Amerykanów -JR) celem było powstrzymanie nas od posiadania mocnych sił powietrznych ... ale spójrzcie na nas teraz. Budujemy nawet samoloty. Przekształciliśmy ich presję w nasze możliwości" - powiedział ajatollah Ali Chamenei. Słowa padły podczas spotkania z dowódcami irańskich sił powietrznych z okazji 41. rocznicy rewolucji islamskiej.

Irańskie siły powietrzne starają się modyfikować istniejące konstrukcje lotnicze, ale wszelkie międzynarodowe ograniczenia są nader widoczne. Szczególnie, jeśli dokona się porównania potencjału lotniczego z bogatymi państwami arabskimi, mogącymi pozyskiwać samoloty od dowolnych światowych producentów. Znacznym problemem dla irańskich sił powietrznych jest również kwestia obsługi maszyn post-amerykańskich (bez dostępu do części zamiennych ze Stanów Zjednoczonych), jak również utrzymanie floty samolotów pozyskanych chociażby z zapasów Iraku w trakcie Wojny w Zatoce Perskiej. Należy również pamiętać, że Teheran podjął się próby budowy własnej konstrukcji określanej jako -Qaher-313. Przy czym, jej efektywność oraz zdolności bojowe są kwestionowane przez specjalistów zajmujących obronnością Iranu.

Chamenei podkreślił również, że "Islamska Republika powinna stać się wystarczająco silna, aby stawić czoła spiskom wroga". "Powinniśmy stać się na tyle silni, aby móc położyć kres działaniom naszych wrogów ... ich spiski przeciwko narodowi irańskiemu są skazane na porażkę" - mówił irański przywódca. Jego zdaniem sankcje nakładane na Teheran przez Stany Zjednoczone są „przestępstwem” przeciwko temu krajowi. "Te sankcje są czynem przestępczym ... ale możemy zmienić je w szansę, uniezależniając gospodarkę Iranu od eksportu ropy naftowej" - powiedział i jednocześnie zakazał irańskim urzędnikom państwowym prowadzenia jakichkolwiek rozmów z USA.

Według ajatollaha Iran nie stanowi żadnego zagrożenia dla innych krajów. "Nie jesteśmy zagrożeniem dla żadnego innego kraju ... Naszym jedynym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa naszemu narodowi" - zapewnił Chamenei.

Nałożony przez USA zakaz kupowania od Iranu ropy naftowej to jedna z najbardziej dotkliwych sankcji, nałożonych na Teheran przez Waszyngton, który w maju 2018 roku wycofał się z umowy nuklearnej, oskarżając Iran o jej łamanie. W lipcu zeszłego roku agencja Bloomberg donosiła, że produkcja ropy naftowej w Iranie spadła do najniższego poziomu od 1986 roku. Analitycy wskazywali, że przez sankcje nałożone przez USA w Iranie dziennie produkuje się około 2,3 mln baryłek, czyli blisko 1,5 mln mniej niż w szczycie z 2018 roku, czyli przed wejściem w życie amerykańskich restrykcji.

PAP/JR

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. yaro

    Iran przedstawił udoskonaloną rakietę, wyposażoną w silniki wykonane z materiałów kompozytowych – poinformowała agencja Tasnim. Zdaniem mediów irańskie władze mogły jej użyć w ataku na amerykańską bazę. Rakieta krótkiego zasięgu o nazwie „Raad-500” jest wyposażona w silniki kompozytowe, wykonane z materiałów, które umożliwiają zmniejszenie jej wagi i zwiększenie zasięgu o 200 kilometrów w porównaniu z rakietami „Fateh-110”, to znaczy do ponad 500 kilometrów.

    1. Davien

      Yaro, na irackie bazy( bo to nie były bazy amerykańskie) odpalono pociski Fateh 313 czyli najnowsza wersje o zasięgu do 500km. Natomiast nazwę Raad nosi ppk, pocisk plot i pocisk pokr i żaden nie ma zasięgu 500km. Kompozytowy silnik i nowe paliwo zastosowano w Fateh-313.

    2. rob ercik

      Davien, nie badz smieszny

  2. Niuniu

    Produkcja ropy spadła ale 2,3 mln baryłek ropy dziennie to nadal bardzo dużo. Ciekawe kto tą ropę obecnie kupuje? A już za kilka miesięcy wygasają ONZ-toweskie ograniczenia na sprzedaż broni do Iranu. Pewnie odpowiednie kontrakty na zakup nowych samolotów chińskich i rosyjskich już są podpisane. A przecież Iran nie musi płacić za nowe zakupy różnych wojskowych zabawek gotówką. Są do wzięcia liczne koncesje na wydobycie ropy i gazu z Irańskich złóż.

    1. Davien

      Do niedawna sankcje USA były omijane przez UE ale przy tym co Iran obecnie wyprawia... A co do koncesji to kto pójdzie na cos takiego w niestabilnym, rządzonym przez fanatyków religijnych kraju. Dla Rosji to jedynie konkurencja,Chinom tez do niczego nie potrzebne, same się do sankcji na iranska rope przyłaczyły, Aha z Chin jedyna maszyną co mogliby próbowac pozyskac jest JF-17 ale to maszyna chinsko -pakistanska a Pakistan raczej nie chciałby dozbrajać wrogów wiary.

    2. Dr Twardy Wacek

      Rozumiem, że felietony Pana Repetowicza dotyczące polityki wewnętrznej, stabilności i racjonalnych w opinii specjalistów działań Iranu nie robią na klubie Daviena wrażenia. On wie najlepiej. Może poczekajmy te 10 - 12 miesięcy na rzeczywisty efekt wygaśnięcia sankcji. Może jednak inwestorzy się znajdą, albo Iran dokona zakupów.

    3. Davien

      Wacek, a co stabilnośc Iranu wymuszana przez Strazników Rewolucji ma wspólnego z brakiem funduszy i wykańczajacymi ich gospodarke sankcjami?? Aha jaka firma zbrojeniowa bawi sie w koncesje naftowe?? I jak firma wybierze Iran wiedząc ze grożą jej sankcje? Moze troche pomyśl , podobno to nie boli:)

  3. Prawnik

    Mam pytanie do komentujacych ze wygasaja sankcje I Itan zakupi rosyjskie I chinskie samoloty.I co ztego? Czy te rosyjskie I chinskie samoloty sa w stanie zagrozic izraelskim F -15,16czy 35?

    1. Davien

      Panie prawnik, najpierw Iran musiałby mieć za co zakupić od Rosji samoloty bo Chiny odpadają od razu. Po drugie pare Su czy MiG-ów nie stanowi żadnego zagrożenia nie tylko dla USA czy Izraela ale nawet dla AS mającej znacznie lepsze maszyny.

    2. Strażnik Teksasu

      Kupi za papierki nazywane dolarami których nikt nie chce a warte są tyle ile wartość papieru w rolce...

    3. Davien

      Np padłem ze śmeichu:)) Ale wiesz strazniku syberii że po pierwsze własnie tych dolarów nie mają a po drugie akurat dolary chce kazdy a wasze ruble moga co najwyżej jako podpałka słuzyć;)

  4. Marek1

    Największym wrogiem Persów są fanatyczni ajatollahowie z samym Chamenei na czele.

  5. Fanklub Daviena

    W październiku tego roku kończą się sankcje ONZ i Rosja z Chinami wyśmiały pomysły USA o ich przedłużeniu, więc Iran będzie mógł od października kupować jakie chce myśliwce z Rosji czy Chin. Dlatego odpowiedź Iranu była umiarkowana na amerykańskie zbrodnicze zamordowanie gen. Sulejmaniego na misji dyplomatycznej w Iraku w celu rozmów z Arabią Saudyjską nt zakończenia wojny w Jemenie (zgadnijcie kto nie chce pokoju w Sudanie...). Iranowi teraz wojna jest nie na rękę, bo czas gra na jego korzyść: staje się co raz silniejszy, bo w październiku wygasają sankcje, gospodarka mu się odbija (co raz lesze mechanizmy omijania zachodnich sankcji), ma co raz lepsze stosunki z państwami regionu (Irak, ZEA, Syria itp. itpd.) a siły zbrojne są modernizowane i mają co raz lepsze doświadczenie. Tymczasem USA jest co raz słabsze gospodarczo, geopolitycznie i militarnie i USA nie ma pomysłu jak to odwrócić. Pytanie czy w październiku Iran kupi Flankery czy chińszczyznę? W 2006 chciał MiG-31 ale USA udało się wymusić na Rosji zerwanie kontraktu.

    1. Davien

      I niby za co je kupi jak pieniędzy u nich raczej troche mało. A Chiny juz sie do sankcji na irańska rope przyłaczyły wieć jakos ten zakup wyglada dosyc wirtualnie:) A z ZEA to maja takie stosunki jak jeden do drugiego może dostrzelić czyms wybuchowym, podobnie jak z reszta państw sunnickich. Pokoju w Jemenie panie funklub nie chce akurat Iran który wspiera buntowników Huti a AS wspiera legalny rząd:)

    2. michalspajdr

      Co nie zmienia faktu,ze ich maszyny bojowe czy okrety do poziomu nowoczesnych maja jeszcze daleko.Ich sila bedzie dopiero pozyskanie broni nuklearnej.I do tego daza.A tak w ogole,czy mozemy slowa ajatollaha na temat zbrojen brac powaznie?A jakby prymas Polski albo arcybiskup Canterbury np.sie wypowiadali na temat sil zbrojnych Polski czy UK,bralbys to na serio?

    3. Tomo

      Iran staje sie coraz silniejszy ? Iranska gospodarka lezy i kwiczy. W kraju wrze. Pod koniec zeszłego roku odbyły sie najwieksze protesty od czasów iranskiej rewolucji. W wyniku ich tłumienia smierc poniosło 150 osób. Bredni o 'zerwanym kontrakcie' na Migi-31 z 2006 roku to nawet nie ma co komentowac. Taki kontrakt nigdy nie istniał.

  6. Davien

    A na zdjeciu super maszyna sił Irańskich czyli Mirage F1:)

Reklama