Reklama

Geopolityka

Iran straszy Izrael zniszczeniem

Autor. Canva

Irański prezydent Ebrahim Raisi, który przemawiał we wtorek z okazji święta sił zbrojnych, powiedział, że Iran zniszczy Tel Awiw i Hajfę, jeśli Izrael podejmie jakiekolwiek kroki przeciw Teheranowi - przekazał izraelski dziennik „Jerusalem Post”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Raisi oznajmił, że wszelkie wojska spoza regionu i siły amerykańskie powinny opuścić Bliski Wschód "tak szybko jak to możliwe, we własnym interesie i w interesie regionu".

Podkreślił, że armia Iranu jest "dobrze wyposażona i nowoczesna" oraz postrzega siebie jako "sługę narodu".

Reklama

Czytaj też

"Jerusalem Post" zwraca uwagę, że wystąpienie Raisiego zbiegło się w czasie z wizytą syna ostatniego szacha Iranu Cyrusa Rezy Pahlawiego w Izraelu, dokąd udał się on w Dniu Pamięci o Holokauście.

Pahlavi powiedział przed tą wizytą, że chce przekazać (narodowi izraelskiemu) wyrazy przyjaźni od narodu irańskiego". We wtorek podkreślił w swym wystąpieniu, że stanowisko Republiki Islamskiej wobec Państwa Żydowskiego nie odzwierciedla nastawienia większości Irańczyków.

Czytaj też

"Ale przekazu Pahlaviego nie podziela Republika Islamska, która nieustannie grozi Izraelowi" - komentuje "Jerusalem Post".

Cyrus Reza Pahlawi jest synem ostatniego szacha Iranu Mohammada Rezy Pahlawiego, który został pozbawiony władzy podczas rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Czytaj też

Ostatni szach Iranu był sojusznikiem Izraela. Mohammad Reza Pahlawi odmówił przyłączenia się do arabskiego embarga z 1973 roku w odpowiedzi na wojnę Jom Kippur i popierał normalizację stosunków między Iranem i państwami arabskimi a Izraelem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Jerzy

  "Straszy zniszczeniem", a "straszy zniszczeniem w przypadku podjęcia wrogich działań", to jednak istotna różnica - Izrael nie kryje się w końcu za bardzo z ew. planami zaatakowania Iranu.

  1. Davien3

   @jerzy :"Iran zniszczy Tel Awiw i Hajfę, jeśli Izrael podejmie jakiekolwiek kroki przeciw Teheranowi" ja tu nie widze ani słowa o wrogich dzialaniach Izraela wiec juz prosze nie usprawiedliwiaj irańskich fanatyków

 2. Davien3

  Taak tyle ze to Izrael moze zniszczyc Iran jak tylko ajatollahowie czegos spróbują Lot trzech F-35I nad Teheran i brak ich wykrycia jak widac niczego Chamenei nie nauczył

  1. Rusmongol

   Wymagają od innych żeby opuścili region ale sami się panosza i mają bojówki w wielu krajach. Może niech oni wyniosą swoich bojówkarzy z Syrii, Iraku, Palestyna.

Reklama