Reklama

Geopolityka

Egipskie F-16 nad Libią. Turcja wysyła bojowników

Fot. Staff Sgt. Amy Abbott/U.S.A.F.
Fot. Staff Sgt. Amy Abbott/U.S.A.F.

Egipskie siły powietrzne rozpoczęły patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Libią, aby uniemożliwić podjęcie w tym kraju interwencji zbrojnej przez Turcję. Na razie Ankara rozmieszcza w Libii formacje zbrojne, korzystając z lotnictwa cywilnego.

Działania lotnictwa nad Libią opisuje m.in. Babak Taghvaee, dziennikarz zajmujący się konfliktami na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Według jego informacji nad Libią pojawiły się egipskie myśliwce F-16 wspierane przez samolot transportowo-tankujący Airbus A330 MRTT, należący do lotnictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Oba państwa popierają Libijską Armię Narodową (LNA) marszałka Haftara oraz rząd w Tobruku, która dodatkowo cieszy się również poparciem Federacji Rosyjskiej. ZEA prowadzą szerokie dostawy uzbrojenia dla LNA, obejmujące m.in. różnego typu pojazdy opancerzone, a także chińskie bezzałogowce Wing Loong. Te ostatnie operują, wspierając LNA z powietrza (obok m.in. śmigłowców Mi-35 oraz myśliwców MiG-21).

LNA prowadzi obecnie ofensywę przeciwko rządowi jedności narodowej (Government of National Accord), formalnie uznawanym przez społeczność międzynarodową, i wspieranym przez Turcję. GNA, z siedzibą w Trypolisie jest jednak oskarżany o współpracę z organizacjami islamistycznymi. Ponadto siły GNA regularnie otrzymują dostawy broni od Turcji, w tym bezzałogowców Bayraktar TB2 i pojazdów klasy MRAP.

W listopadzie władze GNA zawarły umowę z Turcją, dotyczącą wyznaczenia granicy morskiej. Porozumienie spotkało się z ostrą krytyką Grecji, Egiptu i Cypru. Komentatorzy wskazują, że narusza ono interesy tych państw i jest sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami międzynarodowymi. Wspomniana umowa ma m.in. pozwolić na wydobycie przez Turcję cypryjskich złóż gazu.

Turcja niedawno zapowiedziała, że wyśle do Libii swoje wojska, aby bronić rządu w Trypolisie (w domyśle przed ofensywą Haftara). Takiemu rozwiązaniu ostro sprzeciwiają się inne państwa regionu, w tym Egipt. Według nieoficjalnych informacji Grecja, Egipt i Tunezja odmówiły Turcji dostępu do przestrzeni powietrznej dla operacji wojsk tureckich mających wesprzeć Trypolis.

Dlatego Ankara zdecydowała się na wysłanie do Libii formacji bojowników z Syrii, przerzucanych najpierw do Turcji, a następnie do Libii za pomocą cywilnych, rejsowych samolotów pasażerskich, które lądują na lotniskach, na terenach opanowanych przez GNA. To ogranicza możliwości reakcji innych państw. Nie jest wykluczone, że kraje wokół Libii będą stopniowo zwiększać swoje zaangażowanie w konflikt, możliwa jest więc jego dalsza eskalacja.

Reklama

Komentarze (15)

 1. FR technologiczne imperium

  Ta interwencja niczym dobrym dla Turcji się nie skończy , żal tylko Libi i jej mieszkańców bo scenariusz na powtórkę z Syrii właściwie gotowy .

  1. Eee

   Podejrzewam ze nie skonczy sie jak w Syrii ponieważ Egipt na to nie pozwoli . Warto sprawdzić sobie jak silne jest teraz wojsko egipskie . Naprawdę robi wrażenie

 2. inż.

  Fajnie to sobie ułożył Trump z Putinem. Putin podpuścił Erdogana a Trump podpuści tego generała Haftara przeciwko Egiptowi. Sami się powyżynają na tym bliskim wschodzie i Afryce.

  1. Davien

   Haftara to podpuscili Rosjanie więc przestań zmyslac:)

  2. ale jazda

   Rosjanie podpuścili agenta CIA? To ci amerykańscy agenci to takie "miętkie wacki"?

  3. Davien

   No popatrz a niby kiedy to Haftar był agentem CIA?? Bo tak Sputnik wymyslił? No ale jak tu juz czytałem ze agentem CIA był Kaddafi...

 3. gliwiczanin

  W Syrii Turcy mogą czuć się pewnie, ale dopóki nie zbliżą się do granic Izraela. Co do Libii to tam bardziej pewnie będzie czuć się Egipt bezpośrednio graniczący z Libią i mogący łatwo wkroczyć wojskami lądowymi, które są Turcja pewnie się przeliczą prowadząc politykę podobną do Rosyjskiej czyli siłową. Szkoda tylko ludności cywilnej. Kolejny konflikt może też doprowadzić do większej fali uchodźców/imigrantów.

  1. Guji

   Widzę że piszesz w kierunku propagandy na Rosję. Cały siłowy zamęt zrobiło USA z zachodem

 4. Macorr

  Zastanwiające jest że ten temat, ktory potencjalnie może prowadzić do kolejnej wojny zastępczej z udziałem państwa(państw) NATO nie wywołuje tyle emocji co temat choć trochę ocierający się o Rosję.

 5. dim

  Grecja zupełnie oficjalnie informowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla tureckich samolotów wojskowych, zmierzających do Libii. Tylko nie bardzo wyobrażam sobie realizację. Np. przedwczoraj i tak Turcy wlatywali sobie do Grecji 98 razy "na spacer".

  1. Oleksandr

   Na serio? Myślisz, że to gra wojenna czy Turcy sie bawią? ... a po co zamykać grecką przestrzeń powietrzną póki Turcja (i tureckie samoloty) ma swoją przestrzeń powietrzną? Grecy uważają całą przestrzeń powietrzeną (nad morzem egejskim) jako swoją, stąd problemy, czy znasz przypisy aktualne obowiązujące Kodeksu Żeglugi Powietrznej i Kodeksu międzynarodowego o prawo morza?

 6. Trup Donald

  Od interwencji Nato bardzo się poprawiło w Libii podobnie w Iraku a w Afganistanie produkcja narkotyków wzrosła trzykrotnie tak gospodarka galopuje dzięki usa. Brawo!

  1. Vvv

   A od kiedy Libia to sprawka USA? A może to Francja tam mieszała?

  2. Danisz

   No jak to - to Ty nie wiesz, że za każdym razem jak ktoś obali krwawego dyktatora to winni tej zbrodni są Amerykanie? Arabska wiosna to wina Amerykanów tak samo jak wywalenie na zbity pysk Janukowycza czy ostatnio Moralesa - od lat Moskwa twierdzi, że ludzie są za głupi by sami marzyć o wolności i to musi być wina Jankesów.

  3. Www

   A od samego początku, tj. od "zorganizowania" tzw. "islamskiej wiosny" w regionie.

 7. Mosze

  "Egipskie F-16" - buhahahahaha. One takie egipskie jak służbowa klamka - moja. A M E R Y K A Ń S K I E

  1. Vvv

   Geniusz!

 8. sky

  A polskie wojsko szuka dostawców mundurów...

  1. Tomasz33

   A to mundury nie są potrzebne? I co jest fajnego w konflikcie zbrojnym? Co Polska ma zrobić w tej kwestii i po co? Oczywiście inne zakupy sprzętu pominąłeś celowo. Portal Defence24 robi bardzo dobrą robotę informując o wszystkich, nawet najbardziej błachych zakupach.

  2. Ale zakup mundurów też jest ważny co żołnierze mają w cywilkach chodzić ?

  3. second hand to jest to!

   może się coś tanio zaimportuje z Syrii albo Libii? Trup tam zapewne pada gęsto- drobny recykling w pralni i szwalni będą jak nówki nieśmigane :))))))), może jakieś kamizelki kuloodporne też się tam poniewierają? :))))))))))))))))

 9. Derwisz

  Po wyschnięciu źródła ropy od ISIS z Syrii , Turcja planuje libijskie źródełko. Problem w tym ze to Haftar ma wszystko. Turcja wspierając obecny mini uklad z Trypolisu zaplaci 370mln usd miesięcznie

 10. BUBA

  Turcja wysyla bojownikow a poten NATO ratuj nas

 11. Peresada

  To jest niezwykle ciekawe -chociaż spodziewane - wydarzenie. Oto Turcja na obcej ziemi chce się przekonać, czy ma szansę zdominować bliski wschód. To ważny punkt w programie tworzenia nowego imperium. I ma pewne szanse na powodzenie tzn. przyciągnie Turcji sojuszników. Nie powinno nikogo dziwić że Turcja nie przejmuje się zdaniem Rosji.

 12. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

  I bardzo dobrze

 13. fifi

  Za czasów pułkownika było tam w miarę spokojnie,chyba za spokojnie.Winnych obecnej sytuacji nie trudno wskazać. Społeczność miedzynarodowa :):)...

  1. chehłacz

   za pułkownika było spokojnie... prawie jak w Polsce po wkroczeniu sowietów w 44 :)

  2. Dudley

   Tą "społeczność międzynarodową" powinieneś wziąć w cudzysłów, bo wiadomo kto nią kręci.

  3. Bartek

   Nie, FRANCJA!!

 14. Marek1

  Kwestią czasu jedynie jest, gdy któryś z tych "cywilnych" samolotów zapełniony dżihadystami na żołdzie Ankary oberwie z MANPAD-sa, który w tajemniczy sposób znajdzie się niedaleko lotniska.

 15. mlas

  Po prostu super.

Reklama