Reklama

Geopolityka

Ćwiczenia NATO na Morzu Czarnym

Morze czarne, nato, ćwiczenia, sea shield
Okręty państw NATO podczas ćwiczeń "Sea Shield" na Morzu Czarnym, maj 2018 r.
Autor. nato.int

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczęły się w poniedziałek 8 kwietnia w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.

Reklama

Według informacji ministerstwa obrony w Bukareszcie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 2200 żołnierzy oraz 135 jednostek sprzętu, w tym 27 okrętów morskich i rzecznych, 17 samolotów, 91 pojazdów i łodzi. Manewry będą prowadzone na Morzu Czarnym, na Dunaju i w delcie tej rzeki.

Reklama

Rumunia organizuje ćwiczenia Sea Shield regularnie co rok od 2015 roku.

Oprócz Rumunii, która jest organizatorem tych corocznych manewrów, bierze w nich udział 12 krajów sojuszniczych i partnerskich – Bułgaria, Francja, Grecja, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Polska, Portugalia, Turcja, USA, Mołdawia i Gruzja.

Reklama
    Reklama

    Polska na czas ćwiczeń oddelegowała oddział z Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) wyposażonej w samobieżne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych NSM. To już kolejne z rzędu ćwiczenia Sea Shield, w których, w imieniu Polski bierze udział Morska Jednostka Rakietowa.

    Sea Shield 24 mają służyć przećwiczeniu działań takich jak: zwalczanie nielegalnych operacji na morzu i rzekach, kontrola morska i rzeczna, akcje poszukiwawczo-ratunkowe na morzu, pomoc okrętowi w niebezpieczeństwie i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej.

    Reklama
      Reklama

      „Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24 to najbardziej złożone wydarzenie prowadzone przez rumuńskie siły morskie za pośrednictwem Dowództwa Komponentu Marynarki Wojennej w roku szkoleniowym 2024 i przyczyniają się do promowania inicjatyw i interesów Rumunii na poziomie regionalnym i międzynarodowym, jak a także do zwiększenia poziomu interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi siłami” – czytamy w komunikacie prasowym rumuńskiej marynarki wojennej.

      Reklama
      Źródło:PAP / Defence24

      CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (1)

      1. wsw13

        Bardzo ciekawe ćwiczenia ,szczególnie te rzeczne, bardziej niż konieczne.Cieszy obecność Mołdawii i Gruzji.

      Reklama