Geopolityka
Ćwiczenia NATO na Morzu Czarnym
Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczęły się w poniedziałek 8 kwietnia w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
Według informacji ministerstwa obrony w Bukareszcie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 2200 żołnierzy oraz 135 jednostek sprzętu, w tym 27 okrętów morskich i rzecznych, 17 samolotów, 91 pojazdów i łodzi. Manewry będą prowadzone na Morzu Czarnym, na Dunaju i w delcie tej rzeki.
Rumunia organizuje ćwiczenia Sea Shield regularnie co rok od 2015 roku.
Oprócz Rumunii, która jest organizatorem tych corocznych manewrów, bierze w nich udział 12 krajów sojuszniczych i partnerskich – Bułgaria, Francja, Grecja, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Polska, Portugalia, Turcja, USA, Mołdawia i Gruzja.
Czytaj też
Polska na czas ćwiczeń oddelegowała oddział z Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR) wyposażonej w samobieżne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych NSM. To już kolejne z rzędu ćwiczenia Sea Shield, w których, w imieniu Polski bierze udział Morska Jednostka Rakietowa.
Dziś rozpoczęły się ćwiczenia morskie Sea Shield 24, w których uczestniczy @MarWojRP 🇵🇱
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) April 8, 2024
Ponad 2200 żołnierzy z 12 państw @NATO i krajów partnerskich oraz 135 jednostek sprzętu, w tym okręty morskie i rzeczne, samoloty, pojazdy i łodzie, wspólnie prowadzić będą na Morzu Czarnym i… pic.twitter.com/sa59qL0nJJ
Sea Shield 24 mają służyć przećwiczeniu działań takich jak: zwalczanie nielegalnych operacji na morzu i rzekach, kontrola morska i rzeczna, akcje poszukiwawczo-ratunkowe na morzu, pomoc okrętowi w niebezpieczeństwie i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej.
Czytaj też
„Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24 to najbardziej złożone wydarzenie prowadzone przez rumuńskie siły morskie za pośrednictwem Dowództwa Komponentu Marynarki Wojennej w roku szkoleniowym 2024 i przyczyniają się do promowania inicjatyw i interesów Rumunii na poziomie regionalnym i międzynarodowym, jak a także do zwiększenia poziomu interoperacyjności pomiędzy uczestniczącymi siłami” – czytamy w komunikacie prasowym rumuńskiej marynarki wojennej.
wsw13
Bardzo ciekawe ćwiczenia ,szczególnie te rzeczne, bardziej niż konieczne.Cieszy obecność Mołdawii i Gruzji.