Reklama

Geopolityka

Chiny oskarżają Kanadę o naruszenie przestrzeni powietrznej

Chiński samolot L-15, Fot. Xu Zheng, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Chiński samolot L-15, Fot. Xu Zheng, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

MSZ Chin oskarżyło we wtorek Kanadę o naruszenie chińskiej przestrzeni powietrznej. Z kolei kanadyjski MON oskarżył chińskie myśliwce o przechwycenie kanadyjskiego samolotu wojskowego nad wodami międzynarodowymi.

Reklama

Kanada twierdzi, że zachowanie chińskich myśliwców było „lekkomyślne i niebezpieczne”. Chiński odrzutowiec miał zbliżyć się na odległość pięciu metrów do kanadyjskiego samolotu obserwacyjnego biorącego udział w operacji ONZ mającej na celu wyegzekwowanie sankcji wobec Korei Północnej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Incydent miał miejsce na wodach międzynarodowych u wybrzeży Chin, stwierdziła kanadyjska telewizja Global News, której reporter znajdował się na pokładzie kanadyjskiego samolotu.

Minister obrony Billy Blair oświadczył, że choć chińskie siły powietrzne regularnie wchodzą w interakcje z samolotami biorącymi udział w misjach ONZ, to poniedziałkowy incydent naraził kanadyjski samolot na znaczne ryzyko. „Jestem bardzo zaniepokojony nieprofesjonalnym sposobem, w jaki zostało to zrobione” - powiedział Blair. „Szczerze mówiąc, było to niebezpieczne i lekkomyślne. Tego typu zachowania są niedopuszczalne i wyrazimy to Chińskiej Republice Ludowej w najbardziej odpowiedni sposób” - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. bezreklam

    Kolejny kraj - ktory broni swych granic na wocach Morza Poldnwo Chinskiego 100 km od Szanghaju i tylko 12 tys km od VAnkuwer. Ciekawi sa Ci z NATO z ich pomijwaniem obrony.

  2. Rusmongol

    Jeśli imperoalisci z Chin uważają całe morze południowo chińskie za swoje, to często będą naryszane te ich granice 🤣. Tak jak kacapy przywłaszczyły sobie zatokę Piotra wbrew prawu międzynarodowemu.

Reklama