Reklama

Geopolityka

Biden chwali wzmocnienie japońskiego wojska i potwierdza zobowiązania obronne

Autor. Joint Staff/Facebook

Prezydent USA Joe Biden pochwalił fundamentalne wzmocnienie zdolności obronnych Japonii i potwierdził zobowiązania USA do obrony tego kraju, również za pomocą broni jądrowej - głosi wspólne oświadczenie przywódców USA i Japonii po piątkowym spotkaniu w Białym Domu. Oba kraje zadeklarowały też dalszy sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Prezydent Biden pochwalił odważne przywództwo Japonii w fundamentalnym wzmocnieniu swoich zdolności obronnych i wysiłków dyplomatycznych" - napisano w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom po spotkaniu Bidena z premierem Japonii Fumio Kishidą. Biden zwrócił uwagę na przyjętą przez Japonię - wciąż posiadającą pacyfistyczną konstytucję z 1946 r. - nową strategię bezpieczeństwa narodowego, zakładającą zwiększenie zbrojeń i pozyskanie "zdolności kontruderzeniowych".

Czytaj też

Czytaj też

"Ta inwestycja wzmocni bezpieczeństwo w całym rejonie Indo-Pacyfiku i poza nim oraz zmodernizuje relacje USA-Japonia w XXI w." - napisano.

Reklama

Podczas spotkania z Kishidą prezydent USA zadeklarował chęć pomocy w pozyskaniu nowej broni. Według doniesień mediów chodzi m.in. o amerykańskie rakiety Tomahawk. Biden ponownie potwierdził "niezachwiane" zobowiązania sojusznicze Ameryki wobec Japonii, dodając, że odnoszą się one również do wysp Senkaku (stanowiących przedmiot sporu z Chinami). Jak podkreślił, USA będą bronić Japonii z użyciem "pełnego zakresu zdolności, w tym jądrowych".

Czytaj też

Obaj przywódcy mieli ponadto zadeklarować sprzeciw wobec jednostronnego, siłowego naruszania status quo w sprawie Tajwanu i kontynuację polityki sankcji wobec Rosji i wspierania Ukrainy.

"Jednoznacznie stwierdzamy, że jakiekolwiek użycie broni jądrowej przez Rosję na Ukrainie byłoby aktem wrogości wobec ludzkości, nieusprawiedliwionym w żaden sposób" - oznajmili przywódcy.

Czytaj też

YouTube cover video

Obaj zadeklarowali też zacieśnienie współpracy gospodarczej, m.in. w obszarze technologii, w tym w sektorze półprzewodników.

Wcześniej podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów USA zapowiedziały wzmocnienie swojego pułku piechoty morskiej na Okinawie. Nowa jednostka ma zostać przystosowana do szybkiego reagowania i odstraszania Chin, m.in. za pomocą dodatkowych zdolności rozpoznawczych i wywiadowczych oraz rakiet przeciwokrętowych.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. X

    Ciekawe czy Japonia nie miałaby czegoś, co minister MB mógłby nam kupić..?

  2. Laky

    A Polska kiedy pozyska Tomahawki albo Płd..Koreańskie odpowiedniki?????💪👍

Reklama