Reklama

Geopolityka

Afganistan: trzy kobiety zabite w zamachu

Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0
Fot. Lt.j.g. Joe Painter/Wikimedia/CC BY 2.0

Trzy pracownice lokalnej telewizji zostały we wtorek zastrzelone w położonym na wschodzie Afganistanu Dżalalabadzie. Kobiety wracały z pracy do domów - poinformowały miejscowe władze i media. Według doniesień ośrodka SITE Intelligence Group to Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za wtorkowy zamach.

"Trzy nasze koleżanki, młode kobiety w wieku 17-20 lat, zostały zastrzelone przez uzbrojonych bandytów w Dżalalabadzie" - powiedział dyrektor lokalnej stacji Enikass TV Zalmai Latifi, cytowany przez AFP.

Kierownik działu dubbingu, w którym pracowały kobiety poinformował, że zostały one zabite po wyjściu z pracy, gdy wracały pieszo do swoich domów.

"Aresztowaliśmy (napastnika), gdy próbował uciec rikszą. Nazywa się Qari Basir i przyznał się do przeprowadzenia ataku. Jest członkiem talibów” - poinformował Juma Gul Hemat kierujący policją w prowincji Nangarhar, w której leży Dżalalabad.

Na początku grudnia 2020 roku w Dżalalabadzie zastrzelono prezenterkę tej samej stacji telewizyjnej i jej kierowcę. Zginęli w drodze do biura Enikass TV.

W środę rano ekstremistyczna sunnicka grupa zbrojna, która jest obecna w Afganistanie, przekazała, że jej bojownicy zaatakowali trzy kobiety zatrudnione w stacji telewizyjnej w Dżalalabadzie na wschodzie Afganistanu - podał ośrodek SITE.

W Afganistanie w ostatnich miesiącach coraz częściej dochodzi do zabójstw dziennikarzy, sędziów, lekarzy, polityków, duchownych i obrońców praw człowieka - przypomina AFP. Ofiary najczęściej giną od kul lub w wybuchach podłożonych pod ich samochodami bomb. Talibowie zaprzeczają by ponosili odpowiedzialność za te ukierunkowane ataki, a do niektórych z nich przyznaje się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama