Wojska NATO zostają w Afganistanie?

19 lutego 2021, 10:07
Jens Stoltenberg
Fot. NATO
Reklama

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że ministrowie obrony państw Sojuszu nie podjęli podczas wirtualnego spotkania w czwartek decyzji o wycofaniu wojsk z Afganistanu.

"Na tym etapie nie podjęliśmy ostatecznej decyzji co do naszej dalszej obecności" - powiedział Stoltenberg po wideokonferencji. "Ponieważ zbliża się termin 1 maja, sojusznicy NATO będą nadal ściśle konsultować się i koordynować w nadchodzących tygodniach" - dodał, uzależniając ewentualne wycofanie sił Sojuszu od tego, czy w Afganistanie dojdzie do "wyraźnego spadku przemocy".

W kraju tym stacjonuje obecnie około 10 tys. żołnierzy państw NATO i ich sojuszników. Zgodnie z porozumieniem zawartym w lutym ub. roku przez administrację ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa z talibami, Amerykanie mieli wycofać się z tego kraju do 1 maja br. W zamian bojownicy zobowiązali się do zaprzestania ataków na obywateli Stanów Zjednoczonych i likwidację baz międzynarodowego terroryzmu.

Sekretarz generalny NATO zapowiedział jednocześnie znaczące wzmocnienie misji szkoleniowej w Iraku z 500 do 4 tys. wojskowych. Tłumaczył, że decyzja ta została podjęta na wniosek irackiego rządu. Ma ona zapobiec wzmocnieniu się dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
andys
czwartek, 4 marca 2021, 08:28

Juz to gdzieś pisałem, ale , analizujac wydarzenia zwiazane z terroryzmem islamskim, dochodze do wniosku, ze wyjscie ZSRR z Afganistanu nie było korzystne dla świata. Po tym wyjsciu, w Afganistanie osiedlili sie rózni islamisci, min Bin Laden i spokojnie, przez nikogo nie ruszani , organizowali swoje akcje.

adio
sobota, 20 lutego 2021, 08:44

Gdzie Afganistan, a gdzie ta zachodnia Europa, chyba beda drogi "budować".

BUBA
piątek, 19 lutego 2021, 17:26

I kto chce wojny. Trump redukowal Nowi zwiekszaja.

Tweets Defence24