Forum ONZ: Izrael o "tajnym magazynie atomowym" Iranu. Teheran odpowiada

28 września 2018, 16:18
DoINa_sWkAAVYZ1.jpg-large
Benjamin Netanjahu na Forum ONZ/ Fot. Avi Ohayon/pmo.gov.il

Na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ premier Izraela oskarżył Iran o ukrywanie materiału związanego z bronią jądrową w "tajnym magazynie atomowym" w Teheranie. Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif nazwał tę wypowiedź "teatrzykiem" i oskarżył Izrael o posiadanie niezadeklarowanego programu broni atomowego. 

Zobacz także
Reklama

"Dziś ujawniam po raz pierwszy, że Iran ma kolejny tajny ośrodek w Teheranie, tajny magazyn atomowy do przechowywania ogromnych ilości sprzętu i materiałów z tajnego programu nuklearnego Iranu" - powiedział Benjamin Netanjahu w trzecim dniu dorocznej sesji ZO ONZ. Według premiera Izraela, cały pozyskany wcześniej materiał radioaktywny "rozprowadził" by "ukryć dowody".

Następnie premier Izraela wezwał Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do natychmiastowej inspekcji - jak to ujął - miejsca znanego Izraelowi. Netanjahu nie sprecyzował, o jaki materiał chodzi, ani czy Iran narusza porozumienie nuklearne z 2015 roku, ale - jak wskazuje Reuters - jego oświadczenie prawdopodobnie wzmocni wysiłki USA zmierzające do obrania twardszej linii przeciwko Iranowi.

Rzecznik irańskiego resortu dyplomacji Bahram Kasemi nazwał natomiast zarzuty premiera Izraela "bezpodstawnymi i śmiesznymi". "Żaden teatrzyk nie zaciemni (tego), że Izrael to jedyny reżim w naszym regionie z tajnym i niezadeklarowanym programem broni nuklearnej (...). Czas, by Izrael się przyznał i ujawnił swój nielegalny program nuklearny międzynarodowym inspektorom" - napisał na Twitterze Zarif w odpowiedzi na wystąpienie Netanjahu. Izrael nie ustosunkował się do tego stwierdzenia.

Pod koniec kwietnia Netanjahu oświadczył, że Iran kłamał w sprawie swojego programu jądrowego, a po podpisaniu porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami w 2015 roku "poszerzał wiedzę o broni jądrowej w celu wykorzystania jej w przyszłości".

Porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego, podpisane przez USA, Wielką Brytanię, Francję, Rosję, Chiny, Niemcy i Iran, przewidywało stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu jądrowego przez ten kraj. W maju prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z tej umowy, a Waszyngton ponownie nałożył sankcje na Teheran oraz firmy z innych krajów, które prowadzą w Iranie interesy. Pozostali sygnatariusze umowy zapowiedzieli, że zamierzają ją utrzymać.

Według MAEA, która nadzoruje przestrzeganie przez Iran porozumienia nuklearnego, Teheran dotrzymuje głównych ograniczeń swej działalności nuklearnej, w tym limitów dotyczących wzbogacania uranu i zapasów wzbogaconego uranu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Majster
sobota, 29 września 2018, 21:16

Ciekawe ile Bibi zainkasował honorarium za reklamę zakładu czyszczenia dywanów :) (dla niezorientowanych - na jednym ze zdjęć prezentowanych przez Netanjahu, opisanym jako "Irański sekretny magazyn atomowy" znajduje się... pralnia dywanów)

dsa
sobota, 29 września 2018, 14:31

Niezmiennie mnie śmieszy postawa czosnkowych w takich chwilach. Oni stracili całkowicie kontakt z rzeczywistością. Co za obłuda, zakłamanie...Sami posiadają arsenał jądrowy. A to czy ktoś inny go będzie posiadał czy nie, to nie ich czosnkowa sprawa. Nawet lepiej jakby Iran dysponował bronią jądrową, wtedy można by liczyć na spokój wynikający z równowagi sił.

XD
sobota, 29 września 2018, 13:39

Dzięki walce w około są jeszcze państwem ? Sadam Husajn - podobno posiadał broń atomową - bidak już nie żyje ? Hipokryzja w czystej postaci . Cóż ? To Izrael a nie jakiś bidny kraj...?

LLd
piątek, 28 września 2018, 23:02

Iran - Mistrzowie ciętej riposty. Swoją drogą faktycznie dość bezczelne ze strony Izraela wytykanie innym chęci pozyskania broni jądrowej,którą Izrael sam nielegalnie pozyskał i nigdy się z tym nie ujawnił.

22
piątek, 28 września 2018, 20:00

Hipokryzja w czystej postaci. Izrael już stracił resztki instynktu samozachowawczego. Oskarżać o bezprawne posiadanie broni atomowej Iran, gdy samemu się ją bezprawnie posiada. :)

Tweets Defence24