"Europejskie" Strykery z armatami 30 mm

22 grudnia 2015, 11:49
Protector MCRWS
Fot. Kongsberg

Firma Kongsberg poinformowała o wybraniu produkowanej przez nią zdalnej wieżyczki Protector MCRWS na uzbrojenie transporterów Stryker dla oddziałów amerykańskich stacjonujących w Europie.

Firma Kongsberg poinformowała o wybraniu produkowanej przez nią zdalnie sterowanej wieżyczki Protector Medium Caliber Remote Weapon Station jako docelowego uzbrojenia transporterów Stryker firmy General Dynamics Land Systems, używanych w oddziałach US Army Europe.

Strykery stacjonujących w Europie amerykańskich oddziałów US Army Europe wyposażone są w karabiny maszynowe kalibru 12,7 mm. W obliczu narastającego zagrożenia działaniami Rosji w Europie żołnierze stacjonującego na Starym Kontynencie 2. pułku kawalerii zwrócili się z prośbą o wyposażenie ich pojazdów w cięższe uzbrojenie, mogące zwalczać większy asortyment celów. Wyposażenie Strykerów w automatyczne działo kalibru 30 mm zdecydowanie zwiększy ich możliwości bojowe, pozwalając na zwalczanie lekko opancerzonych pojazdów bojowych potencjalnego przeciwnika, takich jak bojowe wozy piechoty BMP.

Siły amerykańskie stacjonujące na stałe w Europie są obecnie mocno ograniczone. Brak w nich komponentu ciężkiego (rozmieszczony sprzęt jest używany przez jednostki rozlokowane na stałe w USA), a wozy Stryker są jednymi z cięższych pojazdów stale obecnych na Starym Kontynencie, wyposażone w nie oddziały uczestniczą w licznych ćwiczeniach, w tym w tych przeprowadzanych na terytorium "wschodnich" członków Sojuszu. W sytuacji ewentualnego konfliktu ich dotychczasowe uzbrojenie nie byłoby wystarczające do skutecznego zwalczania większości pojazdów potencjalnego agresora.

Początkowa modernizacja ma objąć, prawdopodobnie, 81 pojazdów 2. pułku kawalerii.

Zdalnie sterowana wieżyczka Protector składa się ze stabilizowanej platformy, systemu kierownia ognia i urządzeń sterowania. Można na niej montować szereg rodzajów broni - od karabinów maszynowych kalibru 5,56 mm, 7,62 mm i 0,5 cala, poprzez automatyczne granatniki kalibru 40 mm, pociski przeciwpancerne Javelin i Hellfire. Wersja wybrana na uzbrojenie europejskich Strykerów to PROTECTOR Medium Caliber RWS, przeznaczona do montażu dział automatycznych kalibru 20-50 mm, z dodatkowym karabinem maszynowym kalibru 5,56 lub 7,62 mm.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Afgan
wtorek, 22 grudnia 2015, 18:35

Mnie bardziej interesuje kiedy zobaczymy pierwsze ZSSW-30 na naszych Rosomakach.

wrrr
wtorek, 22 grudnia 2015, 23:03

Żartujesz ?? IU/MON zrobią wszystko, by polskie Rośki NIE dostały wież z integracją Spike w dającym się przewidzieć terminie. Jak zostaną kiedyś zmuszone, to zakupią maksymalnie 10-15 ZSSW-30 i ogłoszą nowy przetarg na przetarg w celu ogłoszenia przetargu ;-))

Kris
wtorek, 22 grudnia 2015, 18:19

Jest potrzeba, jest kasa, jest decyzja. To jest armia amerykańska. U nas potrzeby są, kasy nie ma, a decyzji nie byłoby nawet wtedy kiedy wszystkie pozostałe warunki zostałyby spełnione, bo Polacy nie są w stanie się dogadać i stworzyć coś konstruktywnego. Dlatego zawsze będziemy mieli śladową ilość nowoczesnego uzbrojenia.

wvs
wtorek, 22 grudnia 2015, 23:46

U nas kasa tez jest, tylko z decyzjami bardzo kiepsko.

jaku
środa, 23 grudnia 2015, 12:33

ciekawe jak to wpłynie na i tak przeciążone zawieszenie, oraz wyważenie już i tak wysokiego pojazdu.

opikl
wtorek, 29 grudnia 2015, 11:13

zanim Rosomaki dostaną Spike, Spike już nie będę się nadawać

Steve
wtorek, 22 grudnia 2015, 15:58

No i brawo.

cerg
środa, 23 grudnia 2015, 10:12

No proszę, wojsko poprosiło, wojsko dostało. Mówisz i masz, a nie tak jak u nas, 5-15 lat czekania + polityczne przepychanki, związkowcy itp

Tweets Defence24