Reklama

Siły zbrojne

Damen chce przebudować cywilne statki na okręty

Grupa stoczniowa Damen zaproponowała, by statki wykorzystywane w morskim przemyśle wydobywczym zostały zaadaptowane dla innych potrzeb – w tym do wykonywania zadań wojskowych

Spadek cen ropy spowodował, że wiele jednostek pływających pracujących dla potrzeb przemysłu naftowego i gazowego jest w tej chwili słabo wykorzystywanych. Jest to szczególnie widoczne w przypadku statków zabezpieczenia platform wiertniczych PSV (Platform Supply Vessels). Dlatego holenderska grupa stocznia Damen zaproponowała program konwersji tych jednostek dla potrzeb innych sektorów gospodarki oraz do zadań typowo wojskowych.

Proponowane zmiany na jednostkach PSV - fot. Damen

Zespoły projektowe Damena przygotowały pakiet propozycji, które pozwolą wykorzystywać PSV np. jako okręty wsparcia logistycznego LSV (Logistic Support Vessel), jako dostawca kontenerów (Container Feeder) lub jako jednostkę zabezpieczenia farm platform wiatrowych i innych instalacji morskich O&M (Operation and Maintenance).

Sam proces przerabiania statków PSV ma być w miarę łatwy, ponieważ Damen chce wykorzystać swoją ogólnoświatową sieć serwisową. Przygotowano już jeden projekt, który zakłada stworzenie jednostki dla potrzeb rybołówstwa (Damen Live Fish Carrier 8916).

Damen Live Fish Carrier 8916 - fot. Damen

Reklama

Komentarze (3)

 1. Lily

  Skoro kupiliśmy fabrykę autobusów Autosan, może poprosić Damen aby przerobił autobus na transporter opancerzony ;).

 2. chorąży

  Ciekawy pomysł. I bez podtekstów, Rosja miała paść, a padł cały sektor "wydobywczy" ...

  1. Hex

   Wiadomo, że najgorzej jest tam, gdzie koszty wydobycia najwyższe, taka Norwegia miała koszty wydobycia baryłki 3 razy wyższe od Rosji, a jakoś nie padła? USA w 2-3 lata o połowę koszty ścieło, ale czym innym jest zysk sektora prywatnego, a czym innym budżet kraju oparty na surowcach, w największym stopniu tak ma Arabia Saudyjska czy Wenezuela (przy założeniach do budżetu z ropą za ponad 100$ to akurat ten kraj już naprawdę o włos od rozruchów ludności jest), ale też właśnie Rosja, która co kwartał od 2 lat korygowała swoje dane makro, budżet w każdym obszaże redukując, bo ani przez myśl decydentom nie przechodziło, że ceny ropy do normalności mogą wrócić (tak ceny 25-45$ to obecnie normalność, jeszcze w latach 70-tych takie ceny były by niewyobrażalne, wtedy norma to 3$ za baryłkę wynosiła.

 3. bolo

  Damen powinien przerobić Ślązaka na korwetę.

Reklama