Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defnce24.pl: Nowa agencja odpowiedzialna za modernizację armii; Sankcje uderzają w rosyjski przemysł zbrojeniowy; Koniec postępowania wobec gen. Kraszewskiego przed 1 marca?; Ofensywa w Afrin przedłuża się

FOT. MARTA RACHWALSKA / DEFNECE24.PL
FOT. MARTA RACHWALSKA / DEFNECE24.PL

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Nowa superagencja uzbroi armię”: MON planuje utworzenie nowej agencji uzbrojenia. „Pomysł nie jest nowy. Koncepcja narodowego urzędu ds. uzbrojenia powracała już kilkakrotnie w przeszłości, zawsze gdy w MON piętrzyły się kłopoty ze sprawnym kontraktowaniem zakupów broni i usług. A obecnie sytuacja wydaje się krytyczna: w niekontrolowany poślizg wpadają kluczowe, największe od lat strategiczne programy modernizacyjne.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Czy USA blokują rosyjski eksport broni": Według rzeczniczki Departamentu Stanu USA sankcje nałożone na Rosję przynoszą efekty. "Według niej Rosja straciła kontrakty na eksport broni wartości ok. 3 mld dol. - To ok. 20-25 proc. naszego rocznego eksportu uzbrojenia. Ale w Moskwie nikt nic nie wie o jakichś zerwanych kontraktach - powiedział „Rzeczpospolitej" Aleksandr Chramczichin, ekspert z Instytutu Analiz Wojskowych i Politycznych.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Koniec wojny MON-u i prezydenta”: W Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent ma wręczyć nominacje generalskie, a wkrótce ma zakończyć się postępowanie wobec gen. Jarosława Kraszewskiego. „Zdaniem naszych rozmówców decyzji w sprawie gen. Kraszewskiego należy spodziewać się „jeszcze przed 1 marca." - My oczywiście spodziewamy się, że będzie to decyzja pozytywna, czyli generałowi zostanie przywrócony dostęp do informacji niejawnych - mówi nasz rozmówca. (…) Według naszych informacji obecnie ponowna procedura sprawdzająca została przeprowadzona przez ABW i decyzję w sprawie gen. Kraszewskiego podejmie sam premier Mateusz Morawiecki.”


Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, „Gałązka oliwna nie przynosi pokoju”: Turecka operacja w Afrin przedłuża się wbrew oczekiwaniom Ankary. „- Takie operacje z zasady trwają dłużej, niż to wynika z propagandowych deklaracji polityków. Afrin to trudny, górzysty teren, armia turecka zaś od początku swego istnienia była głównie armią obronną o stosunkowo niskich zdolnościach ekspedycyjnych. Jak się wydaje, tureckie dowództwo zakładało, że operacja potrwa co najmniej kilka miesięcy. (…) - mówi w rozmowie z DGP Mateusz Chudziak, analityk ds. Turcji z Ośrodka Studiów Wschodnich.”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Nobel

    Na te wasze agencje nie damy się nabrać. Po wyborach miały być likwidowane i co?

  2. Polak

    USA nie uderza w przemysł rosyjski bo ruski i tak wybuduje co chce ale za to uderza w przemysł ukraiński blokując budowę rakiet dalekiego zasięgu dla Turcji i tak samo blokuje nasz przemysł i niedopuszcza rozwoju naszych pocisków i rakiet robiąc sobie monopol dla własnych firm w Polsce a na dodatek władza jeszcze im brawo bije . Dziś obserwujemy zaoranie wszystkiego byliśmy co do wielkości 5 producentem broni a dziś staliśmy się pośmiewiskiem zamiast rozwijać własne technologie sponsorem obcych kapitałów. Za to jesteśmy najlepsi w rozwoju bezwartościowych obsad polityków w spółkach niemających zielonego pojęcia w danej dziedzinie . Wstyd i żenada nic więcej.

    1. dimitris

      @Polak Zaznaczam, że tylko pół-Polak, ale za to sercem cały Warszawiak, harcerz itd z wychowania, plus polski marynarz i elektronik - toteż zgadzam się z Panem całkowicie, CAŁKOWICIE ! * * * *To co USA usiłują (u s i ł u j ą dopiero) zrobić, to zapewnienie sobie, że Polski przemysł nigdy nie będzie inaczej high-tec, jak tylko przez produkcję podzespołów, z których samodzielnie nigdy, niczego nie złoży, zawsze sprzedawać będzie w świat wyłącznie jako podwykonawca elementu, a marżę zgarniać będzie kto inny. I to jest zupełnie (100,00%) pewne, że Amerykanom uda się taki plan. Jeśli dalej w najważniejszych sprawach będziemy chcieli byc partnerem wyłącznie z nimi, a nie z kilkoma głównymi światowymi producentami jednocześnie. Zamiast partnerów zostaniemy kolonią. Pewniak !

    2. max

      A jakie to technologie rakietowe pozyskiwaliśmy z Rosji. I jakie to kontrakty straciliśmy przez sankcje nałożone na Rosję. A co do piątego miejsca pod względem produkcji uzbrojenia, to kiedy to było? Ile i jakie (czyje) rządy od tego czasu minęły. I od kiedy zaczęto wydawać 2% PKB na zbrojenia. Tylko konkretnie.

  3. dim

    Re: gałązka oliwna (wątek 2). * * * * * * Z kolei Grecy dość często są zdania, że Turcy, na zajętych terenach, będą usiłować zmienić demografię. Przykład Północnego Cypru, czy właśnie zajęcia przez Turcje syryjskiej Alexandretty, obecny İskenderun.

  4. dimitris

    Re: płonąca gałązka oliwna... - Załatwią to tradycyjnie, po otomańsku i młodoturecku. Czyli przyjdą, wszystko zburzą - przecież wiedzą, że to nie ich ziemia - zadadzą możliwie najcięższe straty ludzkie - bez trwałego efektu (może takiego na kilka lat) odejdą. Trzech tysięcy głów na ogrodzenie nie wbiją, bo już nie mogą. W niewolę 1/5 ludności też nie sprzedadzą już, bo nie mogą. Choć dorabiają się jak mogą (miliardy rocznie) na tzw. uchodźcach. A Europa im na to pozwala i jeszcze ich za to nagradza. Czyli jeśli Europa i NATO tego nie zmienią (mowa o kwestii uchodźczej), nie zablokują granic, Turcja będzie się tą krwią tuczyć jeszcze długo. Sama prawda, niczego nie dodałem.

Reklama