Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: WOT o połowę mniejsze; Obowiązkowa kwalifikacja do wojska musi być poprawiona; Białoruś i Rosją pracują nad nową doktryną wojskową

Fot. WOT
Fot. WOT

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Obrona terytorialna będzie o połowę mniejsza”: Dotychczasowe plany utworzenia WOT zakładały docelową liczbę żołnierzy na poziomie 53 tysięcy do 2019 roku. Jednakże obecne plany zakładają już tylko 30 tysięcy. „Mariusz Błaszczak nie kocha WOT tak bardzo jak jego poprzednik Antoni Macierewicz. Formacja ma kłopoty z rozwojem [...] Jeśli WOT nie będzie w stanie zapewnić szkolenia na odpowiednim poziomie, to ochotnicy zaczną się zniechęcać”.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Obowiązek obrony państwa do poprawki”: Raport Najwyższej Izby Kontroli obnażył problem Ministerstwa Obrony Narodowej z obowiązkową kwalifikacją młodych ludzi do służby wojskowej. Eksperci są podzieleni w kwestii rozwiązania problemu. Czy pomogą dotkliwe kary dla uchylających się od obowiązku, ułatwienie osobom przebywającym za granicą przysyłania odpowiedniej dokumentacji czy likwidacja w obecnej formule obowiązku? „Coraz więcej osób nie stawia się do kwalifikacji wojskowej. W większości są to ci, którzy przebywają za granicą. Nikt ich nie ściga, a wojsko oficjalnie uważa, że nie ma problemu [...] I co z tego, że do kwalifikacji wojskowej przyjedzie chłopak z Anglii, jak w czasie ewentualnego konfliktu zbrojnego będzie przebywał w innym kraju i nie ma co liczyć na jego powrót - mówi gen. Roman Polko, były dowódca GROM”.


Gazeta Polska Codziennie, „Wróg zbroi się u granic”: Białoruś zezwoli Rosji na budowę nowych baz wojskowych na swoim terenie, jeśli NATO nie zaprzestanie swojej „ekspansji” na Wschodzie Europy. Białoruś również planuje w najbliższym czasie modernizację armii. W przyszłym roku ruszą dostawy m.in. rosyjskich samolotów Su-30SM. Docelowo Mińsk ma pozyskać 12 maszyn tego typu. „W stolicy Białorusi odbyła się we wtorek doroczna sesja Najwyższej Rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Niewykluczone, że jednym z efektów rozmów może być opracowanie przez Moskwę i Mińsk wspólnej doktryny wojskowej, a także zatwierdzenie budowy nowych baz armii FR na Białorusi. [...] Przywódcy obu krajów rozmawiali także o planach zbrojeniowych. Oczekuje się, że po wtorkowych rozmowach przedstawiciele sił zbrojnych FR i Białorusi opracują wspólną doktrynę wojskową, na mocy której w czasie ewentualnego konfliktu armie obu krajów zostaną scalone w jedną”.


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Troll i to wredny

    Kwalifikacja wojskowa - skoro w Polsce nie ma chleba dla Polaków (nawet tych z Syberii) i muszą go szukać na obczyźnie, to: A) Podnieść wynagrodzenie do poziomu zapewniającego godne życie. Tak, aby stać ich było na dom i rodzinę z pracy rąk własnych; lub B) Uwzględnić w planach mobilizacyjnych np. Ukraińców....skoro dostali 4 mln wiz..., albo jeszcze lepiej ,,ciapatych\", których chce nam podesłać UE. Nie karmicie Polaków, nie wymagacie od Polaków...

  2. dim

    @Andrzej..... - To nie jest chora inicjatywa. Masz wojsko (do zadań pomocniczych, takich na wszelki wypadek, oczywiście, że wojsko jest niezbędne) - masz więc wojsko, a płacisz mu ułamek pensji wojska. I nie sabotujesz gospodarki narodowej wyłączniem z pracy kolejnych dziesiątków tysięcy młodych, aktywnych ludzi. A jeszcze dofinansowujesz zwykle zapadłą, smutną, pograniczną prowincję - co i tak musiałbyś zrobić w ten, czy w inny sposób. Wrzucasz tam na lokalne rynki - ryneczki te dodatkowe pieniądze z pensji raczej biednych ludzi, ożywiając gospodarki. Poroniona idea, to byłaby ta, że WOT jest zbędny. Lepszy WOT niż pomoc społeczna, lepsze ćwiczenia wojskowe niż bezmyślne siedzenie na ławce przed sklepem wiejskim czy małego miasteczka. Plus patriotyzm (często bardzo wysoki, wykrzykiniki) i dowartościowanie tych ludzi, a nie tylko zdycyplinowanie ich. Same zalety tego rozwiązania ! A, że pieniędzy na obronność jest żenująco mało, a jeszcze idą na zapasy węgla czy dla VIPów, to już zupełnie inny temat. Nie temat WOT.

  3. Lord

    To wygląda jak próba aneksji Białorusi do FR. Najpierw Ukraina a teraz w powolnym tempie Białoruś.

  4. dim

    12 samolotów to jeszcze nie nadmierne zbrojenia. A z Białorusią, czy ktoś z Polski na ten temat przyjaźnie rozmawia ? Jak z dobrym, sympatycznym sąsiadem należy ? Czy też polskie władze dalej pokazują przywódcy tamtego kraju, że jest \"be\" ?

  5. dim

    Re: Kwalifikacja wojskowa. Dla przedstawiających dokumenty o pracy za granicą można wprowadzić WYKUPIENIE SIĘ od kwalifikacji, przez 1 rok. Za jakąś logiczną kwotę pieniędzy. Odczuwalną, ale nie bezsensownie zawyżoną. I tak co rok. W Grecji przez wiele dziesięcioleci poprawnie funkcjonował system zapłacenia za nieodbycie służby wojskowej - pod warunkiem zaistnienia udokumentowanych bardzo poważnych przeszkód.

  6. dim

    Ale to, że WOT nie zapewnia szkolenia na odpowiednim poziomie, czego to wina, czyja to wina ?

  7. Andrzej

    Twórca idei WOT (wiemy o kogo chodzi) nie był w stanie przewidzieć potencjalnych problemów prawnych związanych z kwalifikacją wojskową i późniejszym stawiennictwem ?. Czyżby emigracja zarobkowa młodzieży to zjawisko znane od wczoraj ?.Może już czas skończyć z tą drogą iluzją że WOT to pełnowartościowy rodzaj wojsk a chętnych włączyć do struktur wojsk operacyjnych oczywiście po solidnym wyszkoleniu .Dalsze brnięcie w tę chorą inicjatywę to destrukcja techniczna jednostek operacyjnych , czy tego politycy nie widzą ?.

Reklama