Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Służby sprawdzają jak doszło do prowokacji Prezydenta RP; Więcej żołnierzy USA w Polsce; WOT w walce z pandemią; Wywiad z byłym szefem BOR

Fot. NATO
Fot. NATO

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Wkręcony przez youtubera”: Rosyjski youtuber podszył się pod sekretarza generalnego ONZ, by porozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą. Nagrana rozmowa bije rekordy popularności w sieci. Eksperci alarmują, że zawiodły służby specjalne oraz personel dyplomatyczny. „Mimo próby bagatelizowania sprawy zdaniem polityków i ekspertów sprawa jest bardzo poważna - świadczy o tym choćby fakt, że Kancelaria Prezydenta zawiadomiła ministra-koordynatora służb specjalnych. Sprawę ma zbadać Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Zawiadomienie wpłynęło, przyglądamy się tej kwestii - ucina pytania Stanisław Żaryn, rzecznik ministra. Służby poważnie podchodzą do telefonicznego <<żartu>> z prezydentem Dudą.”


Gazeta Polska Codziennie, „Prezydent ofiarą prowokacji”: Prezydent Andrzej Duda stał się ofiarą prowokacji, w której udało się dodzwonić rosyjskim żartownisiom do Pałacu Prezydenckiego i podszyć pod sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa. Sprawę będą wyjaśniać służby specjalne. „Nagranie jest autentyczne, rozmówcy byli weryfikowani przez Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy ONZ w Nowym Jorku, sprawą zajmują się służby - powiedział wczoraj Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta. Teraz sprawę wyjaśnią służby.”


Gazeta Polska Codziennie, „Tysiąc żołnierzy US Army bliżej Polski”: Sekretarz sił lądowych USA - Ryan McCarthy - odbył we wtorek w Warszawie rozmowy z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na temat realizacji zawartego między prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem porozumienia w sprawie zwiększenia amerykańskiej obecności na terytorium Polski. „Polsko-amerykańskie negocjacje na temat porozumienia ws. współpracy obronnej, dotyczącej m.in. zwiększenia kontyngentu USA w Polsce o tysiąc żołnierzy, są bliskie finalizacji - powiedział wczoraj sekretarz sił lądowych USA Ryan McCarthy.”


Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi walczą z wirusem”: Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mają przeprowadzać szkolenia dla pracowników podmiotów organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży na temat zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Żołnierze w razie potrzeby będą też udzielali pomocy medycznej. „Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły infolinię wsparcia dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży - poinformowało MEN. Wsparcie WOT będzie polegało na szkoleniach na temat bezpieczeństwa w związku z COVID-19. Wczoraj pojawiły się 264 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem.”


Tomasz Walczak, Super Express, „Ta sprawa jest kompromitująca”: Wywiad z gen. Andrzejem Pawlikowskim, byłym szefem Biura Ochrony Rządu. „W obecnych czasach, kiedy technika idzie do przodu, trwa wojna informacyjna i niezwykłą uwagę trzeba zwracać na kwestie bezpieczeństwa informatycznego, by utrudniać przeprowadzenie tego typu prowokacji, które, co tu dużo mówić, kompromitują polityków i służby. A ta konkretna historia jest przecież kompromitacją i głowy państwa, i systemu bezpieczeństwa. Wiemy, że zwłaszcza rosyjskie służby mają wiele wyspecjalizowanych komórek, które zajmują się akcjami dezinformacyjnymi i podobnymi prowokacjami w tym obszarze.”


Reklama

Komentarze (2)

 1. rozbawiony

  Incydent z prezydentem jeszcze raz pokazuje , że jesteśmy państwem z dykty i pazdzierza . W normalnym kraju poleciały by już głowy , u nas skończy się na wywaleniu kozła ofiarnego z przedstawicielstwa RP przy ONZ .

  1. no no no no not. not. not. not!

   e tam bez przesady Nikt się nie spodziewał czegoś takiego a ruskie licho nie śpi. To Wielka Brytania też jest z paździerza? Po prostu dobra okazja do poprawy procedur. Youtuberzy pewnie dostaną od Putina po medalu + talony na wczas w Soczi. Z naszej strony odnotowane pewnie będzie jako następna prowokacja z Rosji dotycząca stosunków z Ukrainą plus darmowa lekcja historii od samego Prezydenta! :)

 2. rowi

  ..no coz, przykro jest czytac, ze nasze sluzby sprawdzaja jak doszlo do.... moze lepiej byloby przeciwdzialac na biezaco? ach te sluzby.....

Reklama