Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Indie obawiają się Talibów; Wywiad z gen. Gocułem; Redzikowo elementem negocjacji rozbrojeniowych Rosja-USA?

Fot. Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Fot. Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Wójcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „W Indiach boją się zwycięstwa talibów”: Sytuacja w Afganistanie zdominowała agendę sekretarza stanu USA związaną z Azją i Bliskim Wschodem. „Wczorajszą wizytę sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Indiach zdominował temat Afganistanu. W tym samym czasie z władzami w Pekinie rozmawiali talibowie [...] Administracja Bidena przygotowuje swoich azjatyckich partnerów do ostatecznego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu. Blinken spotkał się z premierem Narendrą Modim, swoim odpowiednikiem Subrahmanyamem Jaishankarem i indyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Ajitem Dovalem. Kabul pozostaje kluczowym problemem w relacjach indyjsko-amerykańskich. Władze w Nowym Delhi obawiają się, że wyjazd Amerykanów z Afganistanu doprowadzi do destabilizacji sytuacji w całym regionie. Szczególnie że największy rywal Indii - Pakistan - od lat wspiera talibów. Zdaniem rządu indyjskiego coraz silniejsza pozycja talibów mogą doprowadzić do powstania schronień dla terrorystów.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Pilna Potrzeba Polityczna”: Wywiad z generałem Mieczysławem Gocułem, byłym szefem Sztabu Generalnego WP. „Uważam, że jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy czołg na świecie. Pamiętam zajęcia w Land Force Command and Staff College w Kanadzie, gdy omawialiśmy taktykę walki czołgów i analizowaliśmy nagrania z kamer bojowych abramsów zapisujących przebieg działań podczas wojny w Iraku. Widać było, co ten czołg potrafi i jaką przewagę stanowi na polu walki. Zakup tych czołgów z pewnością zwiększy potencjał naszych sił zbrojnych, nawet biorąc pod uwagę pewne ograniczenia dotyczące mobilności tego rodzaju pojazdu na naszym terenie. Ale plan zakupu czołgów powinien być wpisany w szerszy plan rozwoju sił zbrojnych i ich finansowania.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Redzikowo w grze rozbrojeniowej”: W środę w Genewie USA i Rosja rozpoczęły rozmowy, które mają doprowadzić do zawarcia pierwszej od lat umowy o ograniczeniu zbrojeń. „Rosja jest gotowa pójść na szerokie porozumienie rozbrojeniowe ze Stanami, ale pod warunkiem, że jego częścią będzie ograniczenie systemów obrony przeciwrakietowej. Ameryka da się skusić? [...] USA zarzuciły wcześniej Rosji, że systematycznie łamie zapisy obu umów. Riabkow przekazał w środę na piśmie stanowisko Rosji. Zakłada ono, że owszem, całościowe umowy rozbrojeniowe są możliwe, ale pod warunkiem, że obejmą systemy obrony rakietowej. A więc także tarczę, której elementem jest jedyna stała baza wojsk USA w Polsce w Redzikowie.”

Komentarze