BWP Lynx coraz bardziej "amerykański"

15 kwietnia 2021, 10:12
Lynx
Fot. Rheinmetall Defence
Reklama

Jak poinformował niemiecki koncern Rheinmetall Defence, jego spółka zależna American Rheinmetall Vehicles i amerykańska spółka L3Harris Technologies podpisały umowę o współpracy w programie Optionally-Manned Fighting Vehicle (OMFV), który ma wyłonić następcę M2 Bradley w US Army, zapewniając zupełnie nowe zdolności dla amerykańskich wojsk zmechanizowanych.

Na mocy zawartego porozumienia L3Harris Technologies, która jest producentem zaawansowanych systemów elektronicznych i informatycznych dla wojska, ma dostarczyć i zintegrować szeroką gamę systemów tego typu, w tym modułową otwartą architekturę systemową (MOSA) z bojowym wozem piechoty KF41 rozwijanym przez American Rheinmetall Vehicles. Tym samym spółka ta staje się także trzecim już z kolei dużym partnerem Rheinmetalla w programie OMFV obok amerykańskiego koncernu Raytheon i spółki Textron Systems.

Mamy długą historię zapewniania podobnego wsparcia dla wielu platform, wykorzystując nasze podejście MOSA do systemów misji i wojny elektronicznej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z American Rheinmetall Vehicles w celu dalszej ekspansji na rynku lądowych pojazdów bojowych.

wiceprezes L3Harris Domestic Business Development James Gear

W grudniu ub.r. nastąpiło oficjalne rozpoczęcie postępowania przetargowego we wznowionym programie OMFV, co oznacza, że wchodzi on w kluczową fazę. Następnym krokiem ma być wyłonienie do czerwca 2021 roku do pięciu oferentów i przyznanie im kontraktów na przygotowanie projektów wstępnych, wyłącznie w postaci cyfrowej. Następnie planowane jest przyznanie do trzech umów na wykonanie projektów technicznych oraz przygotowania do budowy prototypów proponowanych konstrukcji w perspektywie kolejnego półtora roku.

image
Reklama

Cieszymy się, że L3Harris dołączył do naszego rosnącego zespołu wspierającego program OMFV armii amerykańskiej. Ich doświadczenie w otwartej architekturze, komunikacji i cyberbezpieczeństwie daje ogromne możliwości amerykańskiemu zespołowi Rheinmetall Vehicles, gdy przygotowujemy nasz cyfrowy OMFV, aby zapewnić naszym żołnierzom przewagę teraz i na przyszłość

- dyrektor zarządzający American Rheinmetall Vehicles Mathew Warnick

Obecna odsłona przetargu jest już drugą jego edycją programu OMFV. Pierwszy przetarg na następcę Bradleya został odwołany w styczniu ub.r. ze względu na wystąpienie pewnych nieprzewidzianych problemów. W kwietniu U.S. Army poinformowała o jego wznowieniu po przygotowaniu w przeciągu ostatnich trzech miesięcy nowych, zredefiniowanych wymagań harmonogramu prac. Według ogłaszanego wcześniej ramowego harmonogramu obecnie planuje się wyłonienie nowego BWP w 2023 roku. Następnie w 2025 roku ma być gotowy jego docelowy prototyp, po czym po zakończeniu testów i rozpoczęciu produkcji seryjnej trafią do służby liniowej, począwszy od 2028 roku.

Równolegle ma być kontynuowany program modernizacji części obecnie posiadanych bojowych wozów piechoty M2 Bradley do standardu A4. Należy podkreślić, że OMFV nie ma jednak być "prostym" następcą BWP Bradley, a bazą dla rodziny pojazdów (w tym bezzałogowych), zapewniających amerykańskim wojskom zmechanizowanym zupełnie nowe zdolności. Stąd tak duży nacisk na zdolności do integracji systemów elektronicznych i współdziałania z innymi środkami walki oraz cyberbezpieczeństwa, które "w sumie" mają wynieść zdolności US Army na nowy poziom. I to właśnie z tym obszarem związana jest obecna umowa przemysłowa.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
Observer
piątek, 16 kwietnia 2021, 09:08

Ostatnie zdania. Jeżeli pójdzie coś nie tak i systemy zostaną zagluszone lub przejęte to masa żelaza za mld będzie bezużyteczna.

jm
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:57

I tak się to robi - kilka podmiotów, kilka demonstratorów, wybiera się najlepszy.

trzcinq
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:47

Tak jak masz czas i pieniądze wtedy tak

Onucek
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:47

Zainstalują mu Foneta ?

Alaris
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:37

Pewnie tak

Ewa
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:32

A po co?

KAR
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:57

Pani Ewo. Fonet jest dobry i sprawdzony, więc jest szansa, że go zainstalują... :)

Monkey
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:28

Mam nadzieję, że podobne trendy rozwoju uzbrojenia są analizowane i u nas. I że są przygotowywane jakieś długoterminowe plany wdrożenia nowoczesnego uzbrojenia dla WP.

trzcinq
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:42

Zapewne. Jedyne co mogę dodać to brak konkurenta w postaci Redbacka. Co do Borsuka to naprawdę proszę o troszkę zrozumienia. Niech zastąpi w końcu te aluminiowe puszki w postaci BWP1 a rozwój Borsuka nie zakończy się na wyprodukowanej pierwszej serii!

Monkey
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:01

@trzcinq: Ależ ja jestem jak najbardziej za rozwojem i przede wszystkim wdrożeniem Borsuka. Mam jednak wątpliwości czy polscy decydenci są w stanie wyciągnąć z tego programu wszystko co w nim jest najlepsze. I po prostu, tak zwyczajnie nic tym razem nie spartolić.

Ryszard 56
piątek, 16 kwietnia 2021, 17:42

Tylko my potrzebujemy ponad 1000 takich BWP, ile lat??dlatego powinniśmy dokupić Lynx i Feenka 500sztuk

trzcinq łowca trolli
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:49

Skąd wy ludzie się bierzecie? Nie powinniśmy bo potrzebujemy również; OPL. Wilka i TD. OP i Korwet. Lotnictwa w tym śmigieł itd itp. Czy ty rozumiesz? Czy nie rozumiesz? Dodaj sobie utrzymanie stałych baz USA w PL i ci wyjdzie NO Money.

bobo
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:43

Tylko, że wszystko co najlepsze w Borsuku jest z importu. Oczywiście lepszy Borsuk niż sowieckie bwp1 ale biorąc pod uwagę, że wymiana sprzętu jest pilna to chyba lepiej byłoby zrobić jak było z Rosomakiem czyli kupić licencję i szybko zacząć produkować.

trzcinq
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:51

I znowu głosy pt. "Skałdak" dobrze że to co produkowane na licencji nie jest "składakiem" Litosci ludzie! Borsuk wyjdzie!

Observer
piątek, 16 kwietnia 2021, 09:06

Jak tylko Borsuki wejdą do produkcji to myślę że tak. Pytanie tylko w jakim tempie będzie to realizowane. Patrząc na poczynania MON związane z T-72, BWP1 czy Rosomakiem to można mieć wątpliwości.

trzcinq
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:15

Ależ jest to możliwe a przynajmniej w to wierzę bo cóż innego nam pozostało w tej sytuacji?

Tweets Defence24