W co będą uzbrojone polskie Bayraktary TB2? [ANALIZA]

26 maja 2021, 09:14
bayraktartb2_3
Fot. Baykar Makina
Reklama

Jednym z istotnych tematów poruszanych w kontekście zakupu bezzałogowców Bayraktar TB2 jest jego uzbrojenie i możliwość eliminacji celów takich jak czołgi i systemy przeciwlotnicze przeciwnika. Maszyna może przenosić 65 kg uzbrojenia na 4 zewnętrznych pylonach i są to kierowane pociski produkcji tureckiej, dostosowane do wykorzystania przez bezzałogowe systemy latające.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Polska podpisała 24 maja 2021 roku umowę zakupu 24 płatowców Bayraktar TB2 w ramach 6 systemów bezzałogowych. Wraz z nimi pozyskamy też „pociski kierowane laserowo MAM-L i MAM-C. Kontrakt obejmuje także mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory, pakiety części zamiennych, szkoleniowy i logistyczny.” Z oczywistych przyczyn duże zainteresowanie wzbudzają możliwości ofensywne, które dzięki informacjom i nagraniom z Górskiego Karabachu oraz Syrii stały się dźwignią reklamy tureckich bezzałogowców. Zapewniły im sławę pogromców rosyjskiej produkcji systemów przeciwlotniczych i czołgów.

Bayraktar TB2 dostosowany jest wyłącznie do przenoszenia amunicji naprowadzanej, co jest istotne ze względu na relatywnie mały wagomiar uzbrojenia jakim dysponują tego typu maszyny. Producent podaje, że masa użyteczna, czyli łączny ciężar przenoszonego uzbrojenia i systemów pokładowych wynosi 150 kg przy całkowitej masie startowej do 650 kg. Z tego 65 kg to realny udźwig uzbrojenia podwieszanego na czterech pylonach. Zgodnie z informacjami jakie udostępnia producent, arsenał bezzałogowca Bayraktar TB2 obejmuje trzy typy amunicji. Są to produkowane przez koncern Roketsan MAM-L i MAM-C oraz Bozuk, opracowany przez państwowy instytut Tubitak SAGE. We wszystkich trzech przypadakach jest to amunicja szybująca naprowadzana w fazie terminalnej na odbity promień lasera.

MAM – miniaturowa amunicja precyzyjna

Koncern Roketsan opracował dla tureckich systemów bezzałogowych system precyzyjnej amunicji MAM czyli „Mini Akıllı Mühimmat” co tłumaczy się jako miniaturowa amunicja precyzyjna. Miniaturowa jest ona w porównani z klasycznymi bombami i pociskami kierowanymi, gdyż najcięższy wariant nie przekracza masy 25 kg. Aby skrócić czas opracowania i obniżyć koszty produkcji koncern Roketsan wykorzystał istniejące rozwiązania, co jak się wydaje doprowadziło początkowo do pewnego zamieszania, prowadzącego do przekonania, że bezzałogowiec Bayraktar TB2 uzbrojony jest w przeciwpancerne pociski kierowane UMTAS, znane również jako Mizrak. Jest to pocisk naprowadzany laserowo o zasięgu 8 km i masie ponad 37 kg, uzbrojony w podstawowej wersji w tandemową głowicę kumulacyjną. Stanowi on podstawowe uzbrojenie śmigłowca uderzeniowego TAI 129T ATAK.

image
Bomby szybujace MAM-L i MAM-C pod skrzydłem bsl Bayraktar TB2. Fot. Baykar Makina

W roku 2015 tureckie media poinformowały o pierwszym próbnym zrzucie pocisku UMTAS z bezzałogowca Bayraktar TB2. Warto zaznaczyć tu słowo „zrzucie” a nie „odpaleniu” gdyż chodzi o pocisk przeciwpancerny UMTAS, ale pozbawiony modułu napędowego, dla obniżenia masy. Zrzucony z pułapu około 4800 metrów (16 tys. stóp) osiągnął on dystans 8 km, czyli zbieżny z maksymalnym zasięgiem rakiety UMTAS odpalanej z platformy takie jak T129 ATAK. Spowodowało to pewne zamieszanie informacyjne, którego efekty można znaleźć w wielu, nawet oficjalnych źródłach, gdyż dopiero później ten tym uzbrojenia otrzymał odrębne oznaczenie MAM-L.

Różnicę pomiędzy bombą MAM-L a pociskiem UMTAS łatwo zauważyć ze względu na znacznie większą długość przedniej części tego drugiego, umieszczonej przed środkową czwórką skrzydeł. Rakieta UMTAS/Mizrak jest o 75 cm dłuższa i waży 37, 5 kg. MAM-L waży 22 kg i mierzy 1 metr. Średnica (160 mm) jest w obu przypadkach identyczna, natomiast wersja szybująca ma nieco większe powierzchnię skrzydeł. MAM-L naprowadzany jest na odbity promień lasera, jednak producent informuje również o możliwości zastosowania nawigacji inercyjnej i możliwości zwiększenia zasięgu do 14 km. Dostępne są trzy warianty: z głowicą odłamokowo-burzącą, termobaryczną oraz tandemowa głowica kumulacyjna.

Na podobnej zasadzie koncern Roketsan opracował jeszcze lżejszą amunicję MAM-C, której podstawą konstrukcyjną jest 70 mm rakieta kierowana laserowo Cirit. Przy średnicy 70 mm i długości 970 mm ma ona masę całkowitą zaledwie 6,5 kg i występuje w wersji odłamkowo-burzącej i kumulacyjno-odłamkowej. Dzięki zastosowaniu skrzydeł i stateczników o duże powierzchni maksymalny zasięg MAM-C to również 8 km.

image
Pocisk Bozok. Fot. SSB

Bozok, czyli opcja pośrednia

Polska z godnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiła bezzałogowce Bayraktar wraz z pociskami MAM-L i MAM-C, natomiast Turcja dysponuje jeszcze trzecim, rzadziej używanem typem bomby kierowanej. Opracowany przez państwowy Instytut Badań i Rozwoju Przemysłu Obronnego (TÜBİTAK SAGE) w 2015 roku Bozok (tur. biała strzała) jest również bombą szybującą, która korzysta z naprowadzania laserowego. Masa 16 kg, długość 790 mm i głowica odłamkowo-burząca plasują go pod względem możliwości pomiędzy obydwoma wersjami bomb szybujących MAM. Zasięg w sprzyjających okolicznościach sięga 6 km.

W obecnie chwili brak jest informacji na temat innych typów uzbrojenia stosowanych przez bezzałogowce Bayraktar TB2. Wbrew informacjom publikowanym przez MON nie dysponuje on rakietami przeciwpancernymi, choć posiada wywodzące się z nich uzbrojenie umożliwiające zniszczenie nawet najnowocześniejszych czołgów i pojazdów opancerzonych. Wadą systemu MAM-L, bo o nim w tej chwili mówimy, jest zależność zasięgu od prędkości a przede wszystkim wysokości na jakiej zostanie zrzucony z nosiciela. Aby uzyskać optymalny zasięg bezzałogowiec wykonuje atak z wysokości 6-8 tys. metrów, co w przypadku działań asymetrycznych w jakich Bayraktar TB2 są najczęściej używane, oznacza bezpieczną wysokość powyżej zasięgu MANPADS i broni lufowej.

MAM-C i MAM-L będą pierwszymi w Wojsku Polskim systemami broni przeciwpancernej, naprowadzanymi na odbity promień lasera. Warto pamiętać, że w Polsce rozwijany jest ppk Pirat oraz precyzyjna amunicja artyleryjska APR 120 i APR 155, dysponująca wspólnym systemem naprowadzania opartym o odbity promień lasera, zgodnym ze standardami NATO. Ten sam system będzie mógł być stosowany również do wskazywania celów dla uzbrojonych bezzałogowców, jakie są właśnie pozyskiwane, a także np. bomb kierowanych na myśliwcach F-16.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 335
Reklama
t-mon
piątek, 23 lipca 2021, 23:52

Rosjanie deklarują wzmocnienie ochrony górnej półsfery w swoich czołgach i transporterach ale jest jeszcze cała masa potencjalnych celów zwłaszcza dla głowic kasetowych i termobarycznych.

Jan
środa, 7 lipca 2021, 10:35

I tak się nazewnictwo potknęło o własne stopy. Odkąd wszystko nazywa się "pociskami", zarówno pocisk karabinowy, czołgowy, czy rakietę przeciwokrętową, nic już nie jest jasne. Nazywając rzecz po imieniu, czyli "po staremu", to tu mamy kierowaną lub samonaprowadzającą bombę szybującą. Pocisk, to coś co się wystrzeliwuje za pomocą ładunku miotającego (ew. pola magnetycznego), zaś rakieta ma własny napęd.

Major
wtorek, 1 czerwca 2021, 19:21

Sądzę że świetnie by było podczepić pod Bayraktary polskie rakiety Piorun-2 ,Pioruny mają zasięg 12 kilometrów na ziemi z powietrza ten dystans byłby znacznie większy

Pustka we globie
wtorek, 1 czerwca 2021, 11:23

Drodzy Panie i Panowie mała dygresja . By mieć doświadczenie trzeba czegoś spróbować , sprawdzić i skonfigurować z oczekiwaniami WP nie chodzi mi o ekonomiczny sprawdzian Narodu ale by zrozumieć potrzeby jego obrony i istnienia . Dziękuję.

Detektyw
poniedziałek, 31 maja 2021, 02:54

Tak z obiektywnego punktu widzenia kupowanie czegokolwiek co ma zdalna kontrolę od Państw "niepewnych" to słaba zagrywka. Wyobraźmy sobie ze odpukać Turcja to sprzeda Nam drony a Ruskim pod stołem kody do ich obsługi za 2 razy więcej. Biznes to biznes

Realista
sobota, 29 maja 2021, 19:41

Czy naszego kraju nie stać na armię z prawdziwego zdarzenia??? Czy nie możemy wzorować się np na Turkach? 5 % pkb na wojsko, wszystkie najpotrzebniejsze zakupy bez przetargu, tak jak to robią Saudowie czy emirowie, 500 tyś żołnierzy i kto będzie chciał ponosić koszty ew. ataku?

środa, 24 listopada 2021, 09:12

Chcesz być biedniejszy?

bez szans
sobota, 29 maja 2021, 07:32

Po 6 latach propagandy zakupiono parę sztuk jakiś dronów, a wszyscy dostają ekstazy jakbyśmy gwiazdę śmierci kupili. Jak nie dużo potrzeba do upodlenia tego nędznego narodu. Podobnie jak z F-35, 10 lat podniety nad samolotem, którego nawet nie mamy i nie wiadomo czy kiedykolwiek dostaniemy.

Bez mózgu
poniedziałek, 31 maja 2021, 09:54

Masz na myśli rosyjski narod i radinu?

niedziela, 30 maja 2021, 15:59

Dlaczego " nedznego narodu" ,czyżbyś byl jednym z tych nedznych ? Nie masz pojęcia o tym co się dzieje w polskiej armii ,a tym bardziej o wszystkich jej zakupach . Myslisz że takie rzeczy armia w pierwszej kolejności publikuje w internecie lub w DEF 24 . Smiechu warte drogie dziecko.

Anty 50 C-cali przed 500+
sobota, 29 maja 2021, 15:22

a Ile SZTUK jakiego typu zakupiono drona zakupiono przed 6 -ciu Laty, do maja 2015???

AlS
piątek, 28 maja 2021, 19:14

Nie ma co się za bardzo spinać, program jest typowo pilotażowy. Chodzi o stworzenie wyspecjalizowanych jednostek BSL w Wojsku Polskim i przećwiczenie taktyki ich współdziałania z innymi rodzajami wojsk. Jak w czasie ćwiczeń na poligonie w Drawsku, w połączeniu z systemem WRE Kaktus/Gunica/Breń-2, te drony rozniosą zgrupowanie pancerno-zmechanizowane w osłonie 9K33 Osa i SPZR Poprad, to generałowie zrozumieją, że czas na poważne decyzje i większe zakupy.

podatnik
piątek, 28 maja 2021, 16:06

czy zamówiono wersje z popiersiami sławnych pilotów namalowanymi na statecznikach?

sobota, 29 maja 2021, 11:54

Takie malowanie zwiększa wartość bojową o 10 %.

Viktor
piątek, 28 maja 2021, 13:49

70 mm cirit to 20 tys usd A coś poważnego to 200 tys usd

Alfred
piątek, 28 maja 2021, 10:20

A co ma praworządność w Turcji do tego, że tureckie drony masakrują rosyjskie zestawy przeciwlotnicze?

drugi Deviant
sobota, 29 maja 2021, 21:55

A gdzie i kiedy? Tylko dokładnie.

Dowcip zza Buga
poniedziałek, 31 maja 2021, 09:59

Tak dokładnie to tam i wtedy, jeszcze czegoś nie panimajesz?

KUKUŁKA
czwartek, 27 maja 2021, 23:05

SPOKOJNIE...system decyzyjny z Karowej i Klonowej wydał polecenie na opracowanie i produkcję efektorów bomb kasetowych w oparciu o bombę ZK-300 ...efektory mają mieć wagomiar 10-12kg a dron ma ich zabierać 6 sztuk ..są one przeznaczone na zgrupowania wojsk i kolumny pojazdów

Filip
czwartek, 27 maja 2021, 22:23

Drony będą wykorzystywane do ochrony Żoliborza.

LMed
piątek, 28 maja 2021, 09:56

Całego Żoliborza?

Anty 50 C-cali przed 500+
sobota, 29 maja 2021, 15:43

No i zaraz wyskakuje, jak Filip z konopii, z niezwykle merytorycznymi jak zawsze odzywkami! Sam Juljusz S nie wie wszystkiego...A tu jeden z drugim wszystko

Patcolo
czwartek, 27 maja 2021, 21:51

Mam wrażenie że nie kupują to jest źle ale jak już kupują to jest jeszcze gorzej. Masakra

123 abc
czwartek, 27 maja 2021, 20:39

To jest dobre do przenoszenia naszych gromów/piorunów. Jesteśmy światowym graczem jeśli chodzi o manpadsy ( chociaż śladowe ilości produkujemy). Na początek zaatakuje lotnictwo. I takie drony z małym odbiciem radarowym w poziomie może być groźne dla myśliwców przeciwnika. Jak chronić przed R27 ? TRzeba spiąć te drony we wspólny radar wirtualny. CZyli małe radary na każdym dronie będą przekazywały informacje na temat odbicia radarowego rakiety lecącej koło niego. Wprowadzić algorytm ucieczki przed rakietą. Nie na prędkość tylko "na sposób". Zawsze prostopadle do prostej po której porusza się rakieta pod kątem 45 stopni w dół. Oraz na 100 metrów przed gruntem mocne podniesienie lotu niemal pionowo w górę , tak aby rakieta walnęła w ziemię. Aby nie wpaść w korkociąg trzeba wyważyć drona i środek ciężkości przesunąć przed środkiem geometrycznym płatowca.

123 abc
piątek, 28 maja 2021, 15:50

PS. Można dodatkowo pokusić się o zmianę sposobu lądowania - pionowe w bunkrze betonowym specjalnie przed rakietami wroga. Tylko trzeba troszkę wzmocnić konstrukcję - w ogon dwie belki duraluminium o średnicy 5 cm. i wysuwany ogon stabilizujący aby samolot po pionowym wylądowaniu nie przewrócił się. Jak lądować pionowo ? Jest to nie ukrywam trudne. najlepiej lotem spiralnym po coraz ciaśniejszym skręcie i na koniec poderwanie do góry. Jezeli jest wyważony na przód to się nie uda , więc trzeba zrobić ruchomy balast np, 10 kg wolframu na 5 m.ramieniu , zawiasy na dwóch belkach na tyle. i w momencie podrywania maszyny do góry wysunięcie powolne ramienia z balastem do tyłu, żeby go nie "rzuciło".

ubawiony
czwartek, 27 maja 2021, 14:56

te twoje zestawy Buk to te drony rozniosa na strzepy zanim sprubuja wystrzelic cokolwiek w ich kierunku zestawy buk dobre sobie

dywersant
czwartek, 27 maja 2021, 14:44

Dobrze by było żeby tak jakieś uzbrojenie poza Tureckim szło z tym zintegrować, a najlepiej mieć właśnie możliwość samodzielnej produkcji. 65 kg uzbrojenia to w sumie niewiele, ale można przeboleć, 4x15kg wystarczy... czego więcej oczekiwać od Bayraktara. Przydała by się jakaś rodzima konstrukcja z prawdziwego zdarzenia, gdzie można by zakupić większą ilość... TB2 nadaje się na zapchaj dziurę.... "pomostowo".

SuppperPis
czwartek, 27 maja 2021, 11:14

Wspaniały partner, wyśmienity wybór … Skala czystek była porażająca. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia stanu wyjątkowego w Turcji zatrzymano 7,5 tys. wojskowych (w tym 558 generałów), blisko 2,5 tys. sędziów i prokuratorów, 2 tys. policjantów i 6 tys. cywili. Dochodzeniem zostali objęci wszyscy wojskowi sędziowie i prokuratorzy. Zwolniono lub zmuszono do rezygnacji około 52 tys. osób – rezygnację złożyli m.in. wszyscy z ponad 1,5 tys. dziekanów uniwersytetów, dymisji których zażądała podległa rządowi Rada Wyższej Edukacji (YÖK).

Dante
sobota, 29 maja 2021, 14:09

No i?

Paweł P.
piątek, 28 maja 2021, 10:04

Mówisz "Totalna Opozycja"? Przynajmniej konkretnie się rozprawili... Trochę żartuję, ale to tak jest, że w zależności z której strony się patrzy, jedni "chcieli" i innych "chciano"... Skuteczności nie można odmówić.

Infernoav
czwartek, 27 maja 2021, 23:42

Gdyż Turcy postanowili pozbyć się wszystkich, którzy uważają, że wierność obecnym krajom jest ważniejsza niż wierność Turcji. Czy zrobili dobrze? Moim zdaniem tak. Patrząc na to jak USA zaczyna powoli handlować obietnicami jakie składała sojusznikom (a którzy to za nie płacili i to sporo)-NS2, rezygnacji z wspierania Polski i 3Morza i zacieśnienie współpracy z. Niemcami. Turcy przewidzieli już 10 lat temu, że USA jako słabnące imperium będzie przehandlowywalo sojuszników za własne korzyści. Turcy postanowili, że nie chcą być na łasce USA i zachodu.

Sky
czwartek, 27 maja 2021, 18:28

Turcja to wzór dla Polskiego rządu. Chcieliby by być w podobnej sytuacji co AKP (Prawo i Rozwój, nawet z nazwy podobnie)

Bormann
czwartek, 27 maja 2021, 14:52

Tak się uszczelnia państwo aby nie było w nim ludzi którzy swoją przyszłość wiążą z zagranicą i którzy realizuja jej interesy a nie interesy państwa którego obywatele ich wybrali. W POlsce mamy ten sam problem

naród upodlony
sobota, 29 maja 2021, 06:55

Obozy koncentracyjne i gułagi też uszczelniały. W taki sposób wypacza się społeczeństwo robiąc z ludzi zwierzęta. Dzisiaj ty nienawidzisz i gnębisz jutro ciebie nienawidzą i gnębią, a pojutrze nikt już nie pamięta o co poszło bo zostaje tylko nienawiść. Ogarnij się za nim będzie za późno...

Extern
piątek, 28 maja 2021, 11:17

Ale rozwiązać go w ten sam sposób nie możemy (z wielu powodów, nie tylko moralnych). W sumie nie widzę żadnej innej możliwości w Polsce na osiągnięcie podobnego finalnie rezultatu jak przekupienie tej części społeczeństwa. I chyba powoli obecnie rządzący to właśnie robią. Np. ten pomysł z opłatą reprograficzną jest bardzo że możliwe po to, aby artyści i celebryci przestali wspierać tą "piątą kolumnę".

czwartek, 27 maja 2021, 14:11

no i ?

Wawiak
czwartek, 27 maja 2021, 13:33

Gdyby np. tacy Francuzi kierowali się w swej polityce takim względami, nigdy nie sprzedali by nawet jednego naboju Saddamowi Husajnowi. To jest polityka i o sojuszach decydują interesy. Nie mówię, że mi się to podoba, ale tak ten świat funkcjonuje.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 27 maja 2021, 14:49

Przecież oni swego czasu zamiarowali opylić Kadafiemu Rafale. Najwyraźniej więc wychodzili z założenia, że świat nie zawali się od tego.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 13:14

moze o czyms nie wiemy, moze nie wszystko jest podawane do publicznej wiadomosci co tlumaczyloby takie a nie inne zachowanie rzadu, wiadomo ze obecny prezydent stanow delikatnie mowiac nie lubi dobrej zmiany ma o nich mniej wiecej takie same zdanie jak o Bialorusi Lukaszenki.

Obiektyw
czwartek, 27 maja 2021, 10:55

Podobno „prawo i sprawiedliwość” a wybierają współpracę z człowiekiem okrutnym… Ten „sojusz” z Turcją może tylko pogorszyć naszą pozycję. Polska powinna mieć tego pełną świadomość . Próba tworzenia pogłębionej współpracy z państwami skłóconymi zarówno z Europą, w tym w szczególności Francją, jak i USA, Izraelem to jakiś mokry sen wariata… ponadto Turcja ma świetną współpracę gazową z Rosją a wojskowo i politycznie również … Naprawdę nie było ofert z Norwegi, Kanady, Niemiec, Francji, Szwecji itd tylko z Turcji …

He he
czwartek, 27 maja 2021, 21:30

Ta - wiesz co się dzieje w ogóle? Właśnie Stany zniosły sankcje wobec Rosji. Jak przyjdzie co do czego, to i tak zostaniemy sami

Extern
piątek, 28 maja 2021, 11:47

Oczywista oczywistość, jeśli kiedykolwiek będziemy się jeszcze bili z Rosją (oby nie) to stanie się to jedynie wtedy kiedy będziemy bez sojuszników, bo to Rosjanie wybiorą ten moment. Więc skoro się mamy przygotowywać, to najbardziej sensowne jest to robić z założeniami że będziemy musieli bić się sami, a ewentualna pomoc była by tylko miłym dodatkiem.

Darek
czwartek, 27 maja 2021, 13:36

To europa zachodnia w tym Niemcy a i obecnie USA nie mają świetnej współpracy z Rosją? Patrz NS2?!

Mixi
czwartek, 27 maja 2021, 14:22

Tak jest!

Wawiak
czwartek, 27 maja 2021, 13:36

To co powiesz na sojusz np. USA i Arabii Saudyjskie, bliskiej współpracy krajów typu Francja, Włochy i Niemcy z krajami w rodzaju Rosji, czy Chin?

Rhotax
czwartek, 27 maja 2021, 05:39

Na szczęście nie posiadamy obrony plot i pierwszego dnia uderzenia rakiet Iskander i Kalibr zmiota lotniska a Specnaz uszkodzi F16 strzalami w silniki z 12,7 mm snajperek . A drony zostaną zestrzelone przez bohaterskie lotnictwo rosyjskie i po zawodach . Wolne Niebo i 2 dnia atak tanków i zmechu. Tak będzie.

Pik
czwartek, 27 maja 2021, 09:15

A po co wysyłać snajperów aby zniszczyć silniki? wystarczy zapakować rój dronów w dostawczaka np. Fiata Ducato, okleić auto w hurtownię wędlin lub sklep ogrodowy, podjechać pod lotnisko i wypuścić na spotkanie przeznaczenia. PS. Mam nadzieje, że po Rosji jeżdżą takie "Polskie" Fiaty.

Jakub
czwartek, 27 maja 2021, 21:00

A przekraczałem kiedyś granice polsko - rosyjską ?

Olender
czwartek, 27 maja 2021, 05:31

Bayraktar TB2 są na pewno fajnymi dronami ale trzeba przyznać że do tej pory były używane na teatrach wojen gdzie nasycenie radarami, elektroniką jest o wiele mniejsze niż w Rosji. To nie są drony zrobione w technice stealth więc można je z daleka opromieniować radarem poza zasięgiem rakiet antyradarowych. Jako rozwiązanie tymczasowe jak najbardziej, może sytuacja się na tyle komplikuje, ze trzeba już. Fajnie jest że w razie czego będzie można je Ukrainie przekazać gdy im bardziej sytuacja będzie komplikowała. Faktem jestem jest, że nie można zaprzestać rozwijać własnego drona a zakup od Turków traktować jako rozwiązanie tymczasowe

wert
czwartek, 27 maja 2021, 09:55

TB-2 to element. Do całości potrzebujemy SAT Opto i SAR, typu Akinci, typu Harop, tak aby OPL naziemną n-pla skasować Lotnictwo do osłony mamy, dojdzie jeszcze F-35

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:27

moze bedziemy uzywali dronow jak izraelczycy w Dolinie Bekaa? wspoldzialajac z IAF zmasakrowaly syryjska obrone plot i lotnictwo

Wojciech
czwartek, 27 maja 2021, 05:06

No to wiadomo skąd nagle Turcja i jej drony :-) Nasz najkochańszy sojusznik właśnie się na nas znowu wypiął i zostaliśmy z ręką w czarnej d. Jak widać bezalternatywna polityka na kolanach szybko się mści.

Rasta
piątek, 9 lipca 2021, 08:33

Niemcy nie mają podobnych systemow

Zacznijmy od siebie
czwartek, 27 maja 2021, 15:25

Najlepiej i najłatwiej wszystko zwalić na sojusznika. A nie przyszło do główki że jest to efekt naszej beznadziejnej polityki zagranicznej?

Extern
piątek, 28 maja 2021, 11:55

Ten "zwrot" w stronę Turcji to pierwszy przejaw samodzielnej polityki zagranicznej Polski od dobrych 80ciu lat. Wcześniej w sumie to realizowaliśmy tylko to czego oczekiwali od nas inni.

wert
czwartek, 27 maja 2021, 09:56

u niemców to normalne

Sky
czwartek, 27 maja 2021, 18:33

To nie Niemcy są tutaj problemem ani tematem. Mało tego: ze względów politycznych Niemcy w ogóle nie stosują uzbrojonych dronów, więc nie wiem skąd ten pomysł, że niby miałyby odgrywać jakąkolwiek rolę w dostawach wyposażenia. Ale tak, takimi tekstami skłócajmy się z Niemcami, skłócajmy się z czechami na pewno na dobre nam to wyjdzie i poprawi bezpieczeństwo kraju. Gratuluję rozeznania.

Stryjek
czwartek, 27 maja 2021, 03:16

Jeśli ktoś sugeruje że te drony są kupowane dla ich uzbrojenia to chyba żartuje. Moim zdaniem kupiono je z trzech powodów. Dobra głowica obserwacyjna , długotrwały lot bez uzbrojenia i podświetlacz laserowy . Możliwe że Polska będzie miała dostęp do kodów źródłowych co jest cenniejsze niż uzbrojenie tych dronów.

tiruriru
piątek, 28 maja 2021, 19:36

Skąd wiesz, jakiej klasy głowica obserwacyjna będzie zainstalowana w tym dronie? Bo chyba nie myślisz o tej z firmy Wescam, na dostawy której Kanada nałożyła embargo? Turcja będzie musiała zainstalować jakiś swój, lub chiński zamiennik, o którego jakości i parametrach na razie nic nie wiemy.

Stryjek
sobota, 29 maja 2021, 18:37

Prawie na pewno będą to te Kanadyjskie głowice Wescam . Kasa musi się zgadzać kto będzie je serwisował Turcy czy Kanadyjczycy ? Gdzie kasiora będzie szła .Po drugie byle jaka głowica jaką wpakują będzie lepsza niż to co oferuje obecnie nasz przemysł .Taka prawda niestety.

Extern
piątek, 28 maja 2021, 11:57

Gdybyśmy mieli dostać dostęp do kodów źródłowych na pewno by się tym pochwalono. Kupiliśmy czarną skrzynkę niestety.

Stryjek
sobota, 29 maja 2021, 18:30

O takich rzeczach nikt nigdy głośno nie powie .Wiadomo że nie będziemy mieli kodów na poziome administratora ale level niżej czemu nie . Przypomnę Turcy do swoich F16 także nie mają kodów na poziomie administratora ale własne uzbrojenie mogą sami konfigurować z systemami samolotu.

Extern
niedziela, 30 maja 2021, 22:20

Słaby się chwali swoją "siłą" by wydać się większy i nie zostać zaatakowanym, Silny zwykle ukrywa swoją siłę by uzyskać większe zaskoczenie. Czyżbyśmy byli tym silnym?

Lbn
czwartek, 27 maja 2021, 00:54

My wszystko kupujemy w ilościach śladowych i w okrojonych wersjach lub nic nie kupujemy tylko robimy fazyvanalityczno koncepcyjne

aha
czwartek, 27 maja 2021, 00:49

Trzeba rozpisać przetarg na uzbrojenie i wyłonić zwycięzce oraz zacząć fazę koncepcyjno - analityczną i już około 2050 roku będzie można uzbrajać te drony. Kolejny sukces w kieszeni.

Rr
czwartek, 27 maja 2021, 00:31

Fajnie, kupiliśmy drony uderzeniowe i uzbrojenie. Coś do przodu. Ale nadal niemamy obrony przeciwlotniczej i rakietowej. 1szt rakiety Sarmat i nas nie ma.

kocham
środa, 26 maja 2021, 23:04

Ale dlaczego?

Cylon75
środa, 26 maja 2021, 20:16

Ze względu na sposób naprowadzania i prędkość szybowania to będzie słabe na rosyjskie tanki, chyba tylko na jakieś małpie wersje.

Shymo
czwartek, 27 maja 2021, 19:38

A to niby dlaczego? W ruskich tankach czujniki opromieniowania nie wykrywają wiązki lasera skierowanej z górnej półsfery.

gnago
środa, 26 maja 2021, 18:05

ILS 27 przenosi do 300 kilo uzbrojenia przez lata od przedstawienia prototypu w linii mogło być kilkanaście tuzinów

Davien
środa, 26 maja 2021, 18:23

ILX 27 nie przenosi ani grama bo to był jedynei demonstrator technologii i dawno jest już na smietniku historii-niestety.

Driver25
czwartek, 27 maja 2021, 14:27

A właśnie że to fałsz bo widziałem jak ILX-27 unosi się w powietrzu i miał spory potencjał do rozwoju jak i udźwig. Komuś zalezalo aby Polska była słaba i bez rozwoju własnej gospodarki

Sky
czwartek, 27 maja 2021, 18:37

Niby komu? Nigdy nie tłumacz własnej nieudolności wrogą ingerencją z zewnątrz. Najłatwiej być ofiarą.

Extern
środa, 26 maja 2021, 20:51

Standardowa niekonsekwencja naszych decydentów. Wydać sporo środków na prace projektowe, a jak się już coś z tego wykluje to zamilczeć projekt aby nie było z tego żadnych konkretów.

Rhotax
czwartek, 27 maja 2021, 05:34

Ale środki zmarnowane i o to chodzi agentom Kremla - bo za to im płacą .

MoD
czwartek, 27 maja 2021, 01:30

by na samym końcu zrobić ... protokół zniszczenia. Miś wiecznie żywy.

wojo
czwartek, 27 maja 2021, 00:21

Moze to byl przekret? A ilu agentow tu dziala, bo ja mysle ze ich jest tu sporo. Niekiedy “sprytnie”artykuly rozpalaja antagonizmy hehe

Gnom
czwartek, 27 maja 2021, 08:01

To zwykłe obawy biurw z IC MON o problemy we wdrożeniu. Standard w naszym MON. Choc patrząc szerzej, to masz wiele racji. Przy tej działalności w latach 50. szybko byłoby dużo wolnych etatów w IC MON.

facetoface
środa, 26 maja 2021, 17:37

Brawo! Nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z rozwiązań tureckich.

Swój
środa, 26 maja 2021, 17:31

No to erara czołgów i powtórki bitwy typ Kursk idzie do lamusa bo nadleci tuzin dronow nad taka kolumnę i po ptakach

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 27 maja 2021, 14:59

Tobie się może wydaje, że goście od ASOP śpią?

Extern
środa, 26 maja 2021, 21:06

Nie koniecznie, wtedy też już było lotnictwo a jednak bitwa się odbyła. Gdy przeciwnik też je ma, to samoloty biją się ze sobą w powietrzu, a czołgi ze sobą na ziemi. Tylko patrzeć jak pojawią się drony myśliwskie i sytuacja wróci do znanej nam już dawniej równowagi.

Tropiciel
środa, 26 maja 2021, 19:46

Jestem ciekawy jak sobie takie drony poradzą przeciw współczesnemu czołgowi z aktywną obroną. Bo dotąd to było strzelanie do ponad 30-letniego złomu wyprodukowanego przed era informatyczną, kiedy jeszcze nawet pisarze sf nie pisali o dronach.

Technik
czwartek, 27 maja 2021, 11:24

Dziś ? Bez problemu! Bomba spada z góry , tam ASOPy jeszcze nie dają rady . Ale za 3-5 lat kto wie. Choć dość łatwo przesycić taki system. Dobra byłaby do tego np. Manta , przenosząca do aż 8 sztuk lekkich szybujących kierowanych bomb Sting. Teoretycznie już kilka Mant prowadząc skoordynowany TOPAZEM nalot mogłoby zdrowo zaszkodzić każdemu systemowi w tym plot. Problem ze skutecznością spowoduje nadchodzący niepowstrzymany rozwój obronnych WRE oraz niekinetycznych typu laser i wiązka mikrofal.

asdf
środa, 26 maja 2021, 21:34

podadza jego pozycje dla lotnictwa albo artylerii

ktos
środa, 26 maja 2021, 21:30

wystarczy ze sobie poradza z obrona przeciwlotnicza... reszta zrobia samoloty.

transfer technologii
środa, 26 maja 2021, 17:17

Polskie Baytraktory będą miały Spike NLOS. To oczywiste

czwartek, 27 maja 2021, 11:24

Nigdy, są za "cienkie" na ciężkie NLOSy.

QVX
czwartek, 27 maja 2021, 00:12

Udźwig uzbrojenia - 65 kg. Spike NLOS - 70+ kg.

Marek L.
środa, 26 maja 2021, 23:12

To jest całkowicie niemożliwe!!! Spike NLOS waży 37 kg, wraz z wyrzutnią na 1 pocisk, 13 kg, daje to razem 50 kg. Czyli, jeden TB2 zabrałby "na pokład" jedynie JEDNEGO Spike NLOS. NO a przede wszystkim, to Izraelczycy (firma Rafael), to w tej obecnej sytuacji pomiędzy tymi dwoma państwami, no to NIGDY NIE udostępnili by Turkom dostępu do swojej technologii sterowania pociskami Rafael'a Spike NLOS....

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 18:06

Marek, 34kg to waży Spike ER, w wersji pokładowej dla smigłowców 55kg wiec już bez bajek o NLOS.

Marek L.
środa, 2 czerwca 2021, 20:16

PS. Ponieważ OBAJ zgadzamy się co do tego, iż TB2 to Spike NLOS'a to NIE udźwignie, no to przecież chyba całkowicie i totalnie NIEPOTRZEBNA jest tutaj ta twoja cała BARDZO kiepska "wstawka" o jakichś "bajkach"....... A odnośnie ewentualnej opcji użycia Spike ER-2, którego JEDNĄ sztukę to TB2 MÓGŁBY udźwignąć, no to koncern Rafael'a, w kontekście tej obecnej ekstremalnie wrogiej polityce tego totalitarnego brutalnego antydemokratycznego dyktatora Erdogana prowadzonej przeciwko państwu Izrael, to Rafael NIGDY nie zgodzi się na jakikolwiek transfer technologii, pozwalającej na sterowanie ER-2 z jakichkolwiek tureckich dronów, DOKŁADNIE tak samo, jak byłoby to w przypadku NLOS'ów.

wtorek, 1 czerwca 2021, 14:23

Thales'a Watchkeeper-450 jest dronem powstałym po sprzedaży przez koncern ELBIT całkowitej i pełnej licencji na Hermesa-450 Brytyjczykom. Owszem Anglicy uczynili pewne modyfikacje, oraz pewne zmiany, w tej swoje kopii Hermesa-450. A czy ty to jesteś AŻ tak totalnie naiwny, iż ty wierzysz, że izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT to całkowicie zatrzymał dalszy rozwój swoich Hermesów-450, i absolutnie NIC z nimi nie zrobił, przez te całe pełne ostatnie 15 lat, po sprzedaży licencji ich Angolom ???? Oczywiście te obecne Hermesy-450 to już stosunkowo niewiele mają wspólnego z tymi z przed 15:u lat, z wyjątkiem zewnętrznego wyglądu ich "skorupy". Systemy wbudowane w te OBECNIE produkowane Hermesy-450 są CO NAJMNIEJ tak samo zaawansowane, jak w tych obecnych Watchkeeper'ów Har-450, a jeżeli już, to są bardziej zaawansowane, i lepsze. Hermes-450 korzysta tutaj z pełnego efektu synergii z produkowanymi równolegle przez ELBIT Hermesów-900, droższych, lepszych, i cięższych. No a Britole to Hermesów-900 przecież nie posiadają.... I POMIMO tego to maksymalny udźwig tych obecnych Hermesów-450 to WCIĄŻ wynosi pełne 180 kg....

Marek L.
niedziela, 30 maja 2021, 22:33

Faktycznie, waga 34 kg to dotyczy SPIKE ER / ER-2. Spike NLOS to w tej swojej obecnej, najnowszej wersji, waży około 70 kg, czyli, TB-2 to tym bardziej go nie udźwignie.

say69mat
czwartek, 27 maja 2021, 08:23

Bez zgody koncernu Rafael można co najwyżej - potencjałem i intelektem - integrować wielbłąda z królikiem. A w przypadku integracji tureckiej platformy uzbrojenia z izraelskim efektorem, tego typu zgoda - ze względu na liczne uwarunkowania - wydaje się być co najmniej wątpliwa. Stąd, patent na zakup tureckiej platformy, wydaje się być dość ryzykownym politycznie projektem. W sumie - ciekawe - czy w swoich analizach - MON przewidział tego typu konsekwencje. Kolejna kwestia, dlaczego nie kupiono platformy uav, zdolnej do integracji szerokiej palety uzbrojenia Sparrohawk, SPIKE ER/LR, NOLS, Brimstone, AGM114 itp. itd. Co się wydarzyło, że ekipa polityczna w MON nie zdołała przekonać amerykańskiego sojusznika do zakupu na rzecz PSP bsp MQ9 Reaper???

kj1981
środa, 26 maja 2021, 20:00

Nie będą, bo Spike nie jest zintegrowany z tym płatowcem.

Sułtan Lechistanu
środa, 26 maja 2021, 16:28

10-15 takich zestawów proszę!!!

Polak
środa, 26 maja 2021, 15:49

Jakie się nagle te drony słabe zrobiły. Dobrze, że są jeszcze artykuły sprzed czasu, kiedy Polska je zamówiła.

Ekim
środa, 26 maja 2021, 15:48

Co to jest 65 kg dla 4 rakiet np po 16 kg jedna. Co taka rakieta ma zniszczyc. Na czolg zamalo ,na samochod w sam raz. Tylko co z kupnem tego uzbrojenia. Bedzie to samo co z USA.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 27 maja 2021, 07:32

Ja bym tak nie powiedział. Głowicy tandemowej w cięższej bombie Turcy nie zamontowali dla ozdoby.

środa, 26 maja 2021, 21:38

Rakieta o wadze 16 kg jest o wiele cięższa i potężniejsze niż wyrzutnie travelin rpg-7 czy inny naramienne wyrzutnie a do tego nie trzeba jej nosić o zasięgu 150 km już nie wspomnę

Krystian
środa, 26 maja 2021, 19:46

Spike lr waży 14 kg

Ostrozny
środa, 26 maja 2021, 19:24

To nie rakieta tylko bomba, nie ma silnika i cała składa się z materiału wybuchowego na czołg powinno wystarczyć po za tym w f drobiem proporcje są inne 22kg jedna i 6,5kg druga

asdf
środa, 26 maja 2021, 19:23

drony zajmuja sie systemami OPL, czolgi zostaja dla lotnictwa

Rezerwista
środa, 26 maja 2021, 18:17

Ludzie w przypadku konfliktu z równorzędnym lub silniejszym przeciwnikiem ten dron to nie jest niszczyciel czołgów, stracimy je natychmiast. Jego zadaniem powinno być tylko wskazywanie celów dla NDR i HIMARS. Na naszym polu walki te szybujące bomby to tylko dodatek, atak tymi dronami z takim zasięgiem bomb to misja samobójcza ale liczy się koszt/efekt.

QVX
czwartek, 27 maja 2021, 00:13

Te bombki są dla misjonarstwa w razie potrzeby.

Swój
środa, 26 maja 2021, 17:32

16 kg na czołg to za mało heeee aż natto

Piotr
środa, 26 maja 2021, 16:14

Taka bomba spokojnie zniszczy każdy czołg – chodzi o to, że nie wiadomo czy bairaktaris zdąży podlecieć do czołgu

hihi
środa, 26 maja 2021, 21:33

nie przesadzajmy. Nikt nie ma 100% pokrycia terenu OPL. A nikt tez nie bedzie strzelal z S-400 do drona. Igla/ Striela nie siegna go bo za wysoko lata a nie wszedzie masz zestawy TOR.

Kornik
środa, 26 maja 2021, 15:55

Sam pocisk ppanc bez ładunku miotającego jest lżejszy

Rudi
środa, 26 maja 2021, 15:26

The Polish TB2 will be equipped with SAR radar. All purchased armaments are SAL guided. How can the radar equipped TB2 can guide SAL armaments? Or Poland will purchase EO / IR turrets separately from Canada?

uchachany
środa, 26 maja 2021, 15:25

swietne uzbrojenie , ktore pokazalo co moze zrobic z ruska OPL , syria i karabach sa tego doskonalym przykladem , bedzie doskonalym zrodlem informacji dla naszej artylerii i nie tylko , jak widac wysyp roznej masci trolli i pseudoexpertow hejtujacych ten zakup utwierdza tylko w przekonaniu ze byl to dobry deal oj byl

Żołnierz
środa, 26 maja 2021, 16:11

nawet bardzo dobry pomysł

chorążyPL
środa, 26 maja 2021, 15:23

Pan minister zobaczył małą wojenkę, i od razy poszedł do supermarketu i kupił ładną "zabawkę". Ba - jak nie ma się dobrych analityków / specjalistów od planowania "pola walki", to na pewno wystarczy na kilka minut walki / lotu za chwilę "nielota", gdzie potrzeba kilkaset podobnych i sprawny system zarządzania polem walki – mamy za to tylko przepychanki w MON. To nie jest krytyka, ale rzeczywistość - gdzie polityk czasami myśl, że jest specjalistą od wojenki, i dotychczasowe dobre decyzje nie muszą być zawsze - bez urazy – później być właściwe ? P.S. w II RP mieliśmy trochę nowoczesnej własnej broni - za mało, dobrą kadrę oficerską, nawet niektórych generałów (1-den wybitny), ale wystarczyło mieć złego marszałka Rydza ..., i jak to się skończyło – współczesny świat elit UE zapomniał już o uczestnictwie w holokauście i zagładzie polskiego narodu i dlatego powinno się podejmować z rozmysłem takie decyzje.

Ugluk
środa, 26 maja 2021, 16:19

Trochę upraszczasz. Nikt nie był gotowy na nowy sposób prowadzenia wojny jaki wprowadzili Niemcy (ani Francuzi, ani Angole, ani Amerykanie). Nikt nie spodziewał się, że stoimy u progu wojny totalnej, raczej spodziewano się wojny granicznej, że po zajęciu Gdańska, Śląska kawałka Wielkopolski Niemcy odpuszczą. A co do "zabawek" to dla mnie ciekawą analogią jest pozyskiwanie myśliwców w II-ej RP. Zamiast budować porządny myśliwiec, zbudowaliśmy porządny bombowiec, zupełnie nam nie potrzebny. Później zaczęliśmy budować myśliwiec (Jastrząb - według oblatywaczy - porównywalny z Hurricane'm). Gdy wojna była na horyzoncie kupiliśmy ok. 150 nowoczesnych samolotów, nie dotarły. Mam nadzieję, że wojny nie będzie, ale TB2 dotarły, to chyba dobrze?

RealMax
środa, 26 maja 2021, 23:50

A po co Niemcom atakować Polskę ? Mają swoich homoseviektikus w byłej NRD, których pomimo wpompowania biliona Euro dalej nie mogą ucywilizować. Gdyby Niemcy chciały słabej Polski, to nie zgodziły by się na naszą akcesję do UE.

wert
czwartek, 27 maja 2021, 11:35

Na ąkcesję zgodziły się bo uzyskały duży rynek zbytu, tanią siłę roboczą i odsunęło NATO sowietów. Zamiest przesmyku fuldańskiego masz suwalski

Marek L.
środa, 26 maja 2021, 20:50

Dobrze ??? Póki co, no to ono jeszcze nie dotarły.... A 24 - 48 rakiet p.lot. BUK, to absolutnie wystarczy, aby ta minimalna ilość (jedynie 24 sztuki!) tych TB2, wraz z tymi swoimi wyjątkowo prymitywnymi mikro-bombkami, została (niestety!!) zestrzelona, czyli unicestwiona.......

Rezerwista
środa, 26 maja 2021, 18:22

Pytanie czy F35 dotrą ;) Odtworzymy 303 w Anglii

Jack
środa, 26 maja 2021, 14:45

Potwierdzam taki zakup to strata pieniędzy mały zasięg brak rozwoju brak broni którą mògł by przenosić bo takiej nie posiadamy lepszy angielski był by ...

Arek102
czwartek, 27 maja 2021, 03:50

Zasięg jest odpowiedni dla tej klasy BSL-i. Testy przeszły pozytywnie na Rosyjskich systemach OPL w Libii, Górskim Karabachu oraz Syrii. Zapewniły im sławę pogromców rosyjskiej produkcji NAJNOWSZYCH systemów przeciwlotniczych. Do tego masz jeszcze radary SAR (Synthetic Aperture Radar). Radary tego typu służą do uzyskiwania obrazów nieruchomych obiektów (ruchomych też ale tutaj potrzeba przelotu na co najmniej 2 różnych wysokosciach 1 BSL lub 2-ch BSL-i lecących jeden nad drugim) o wysokiej rozróżnialności. Radar jest wykorzystywany do tworzenia obrazów powierzchni terenu Ziemi. Wykorzystuje nie duże systemy procesorowe- DSP ale b.dużej mocy obliczeniowej rzędu 0,1-1 TFLOPS i więcej. Takie b.szybkie systemy obliczeniowe pokażą decydentom w MON jak powinny wyglądac nowoczesne systemy radarowe w XXI w. i to nie tylko polskie. Te kupowane w USA w ramach zakupu opl czy samolotów też!

środa, 26 maja 2021, 21:42

Z ciekawości zapytam, jesteś może kimś ważnym żeby "potwierdzać" czy rozstrzygać co j e s t stratą pieniędzy?

Krystian
środa, 26 maja 2021, 19:55

W czym lepszy? W cenie zakupu, utrzymania? Lepszy dla naszego przemysłu?

Infernoav
środa, 26 maja 2021, 17:24

Głównym zadaniem tych dronów jest naprowadzanie ognia artylerii. Uzbrojenie to tylko bonus.

czarny
czwartek, 27 maja 2021, 09:10

Bzdura. Do naprowadzania artylerii są Flyeye po 100tys. za sztukę a nie wątpliwej jakości tureckie maszynki do golenia za 67 mln od sztuki. Pamiętajmy, że WB to polska firma a prezesem nie jest zięć Erdogana

Shymo
czwartek, 27 maja 2021, 21:35

FlyEye nie mają możliwości naprowadzania na cel amunicji i broni precyzyjnej ,w przeciwieństwie do TB2 i poza tym to zupełnie inna klasa dronów.

środa, 26 maja 2021, 21:44

Jakiej artylerii skoro nie mają Topaza? Chyba tylko najstarszych, posovieckich jeszcze Bm21 które naprowadzane są korbką?

Arek102
czwartek, 27 maja 2021, 02:54

Nie maja Topaza w artylerii. Dobre... Masz tu kawalek tekstu z prasy branzowej- D.Z. pt.'' Zestaw przekuty w system - Topaz BMS'' z 2019-08-14, cytuje: ''Nie bez powodu Grupa WB uznała, że jest to pole do działania i próba zaspokojenia potrzeb wojska. Pomijając już lata doświadczeń, kompetencje, dostosowywanie się do wymogów mocarstw (Stany Zjednoczone) czy mniejszych podmiotów (np. Malezja, Szwecja, Węgry), faktem jest, że obecnie jedynie rozwiązania wsparcia dowodzenia Grupy WB, są wdrożone do pododdziałów Wojska Polskiego szczebla taktycznego. Pomijam kilkanaście dywizjonów artylerii z haubicami 2S1 czy wz. 77 Dana, ale warto zwrócić uwagę na najnowszą kompletację ZZKO Topaz zastosowaną w dywizjonowych modułach artyleryjskich Regina z armatohaubicami Krab kal. 155 mm, czy kompanijnych modułach ogniowych Rak kal. 120 mm.'' koniec cytatu. Jesli Rak i Krab nie sa nowymi nabytkami artylerii WP to co nim jest??? Problem w WP z BMS to jest na poziomie NATO. Do doczytania w artykule.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:31

no ok ale to chodzi o to ze Bayraktary nie sa wpiete w Topaza

Arek102
czwartek, 27 maja 2021, 13:53

Nie tylko one. Topaz jest po macoszemu traktowany w MON i dotyczy glownie szczebla taktycznego. Problemem jak napisalem byl i nadal jest w wielu obszarach na poziomie NATO. Chodzi o standaryzacje sprzetu, IT, starych przyzwyczajen dowodcow wysokiego szczebla no i oczywiscie decydentow zakupowych w MON. Do tego masz nie dawne zakupy Himars, ktore mocno popsuly szyki w stworzeniu sprawnego syst. dowodzenia polem walki, o BMS dla roznego typu sprzetu WP to mozna tu ksiazke napisac, poza tym tego sys. jak Baktjar nie ma BYLO w WP. Wiec to nie powinno w zasadzie dziwic iz Baktyary ''nie sa wpiete w Topaza''. Teraz po zakupie MON Tureckich BSLi sie to zmieni bo inaczej WB Topaza MON nie sprzeda nawet w marzeniach.

QVX
czwartek, 27 maja 2021, 00:14

Mają Link16 i to wystarczy.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:31

jestes pewny?

Jabadabadu
sobota, 29 maja 2021, 11:54

Tak

KAR
środa, 26 maja 2021, 13:30

Gdyby z Turcją udało się wynegocjować możliwość polonizacji różnych typów uzbrojenia, to sens i perspektywy długofalowej współpracy byłyby jak najbardziej na miejscu.

Michał
środa, 26 maja 2021, 15:41

Z tego co wiem Polska nie ma jeszcze dostatecznie wystarczającej technologi do produkcji większości części ale może kiedyś

wert
środa, 26 maja 2021, 14:28

W Akinci ma być współpraca, PGZ może zacznie robić coś sensownego skoro WB olało temat. WZL może działać tak jak HSW czy Mesko

LMed
czwartek, 27 maja 2021, 05:48

PGZ ma z założenia produkować byłych prezesów człowieku, a HSW czy Mesko to niedobitki z przeszłości tylko. Więcej czujności druhu życzę.

Rezerwuata
środa, 26 maja 2021, 18:29

WB przedstawiało projekty tylko armia ich olała. I teraz za każdą turecką śrubkę będzie płacić 100€ zamiast 30gr.

wert
czwartek, 27 maja 2021, 11:43

Projekty słabe. Albo np opto albo SAR. Jak zrobią coś a la Harop czy CB3 będę piał z zachwytu

asdf
środa, 26 maja 2021, 15:45

co? "WB olało temat" wstydu nie masz piszac takie cos

hermanaryk
czwartek, 27 maja 2021, 07:27

WB pokazało Mantę - a właściwie jej koncept - jakieś dziesięć lat temu. Co z nim zrobiło przez tyle lat? Najwyraźniej program ich przerósł. Może jak się przyjrzą i pobawią TB2, za dziesięć lat coś zmajstrują.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:37

"Co z nim zrobiło przez tyle lat?" - opracowano kilka wersji (od VTOL do Long Range 20 godzin lotu) i to nie zadne koncepty tylko w pelni sprawne startujace i ladujace drony. nie "zmajstruja" bo juz wystarczajaco utopili wlasnych srodkow w projekty ktorych MON z sobie tylko znanych powodow od nich nie zamawia.

hermanaryk
sobota, 29 maja 2021, 16:09

Skoro tak daleko zaszli, to dlaczego nie usiłowali tego sprzedać? Podejrzewam, że Ukraińcy chętnie by porównali Mantę z BT-2. WBE jednak nie dało im tej szansy. Jak myślisz, dlaczego? A co do własnych środków, to WBE jest prywatną firmą, która zarabia mnóstwo pieniędzy m.in. na kontraktach z MON i nie musi wyciągać ręki po zapomogę.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 18:10

Sorry, jakie porównanie Manty z TB-2?? Manta to maks 140kg masy całkowitej, w wersji VTOL TB-2 mógłby jej jako ładunku uzywać.

czwartek, 27 maja 2021, 11:40

WB robiło jak była kasa z NCBiR. Skromne 50 mln. Koszty uspołecznione zyski sprywatyzowano. Dadzą następną kasę to dość może zrobimy

czwartek, 27 maja 2021, 07:07

WB nie oferuje uzbrojonego MALE wiec nie jest zainteresowane tym zamówieniem.

Buczacza
środa, 26 maja 2021, 13:26

Wysyp trocin poraża. Generalnie czym więcej takich mądrości a'la kreml. Tym bardziej się przekonuję do słuszności decyzji o zakupie. A jakie emocje. Musieli zatrudnić nowych klakierów. Poezja dla moich zmysłów...

Realista
środa, 26 maja 2021, 13:59

Prezydent Turcji postawił na sojusz z Rosją. Współpraca z USA to już przeszłość. Ponadto Turcja jest w konflikcie z UE , USA, Francją , nie wspominając o Izraelu… Z Rosją Turcja ma znakomitą współpracę gazową. Także wspaniały wybór : Turcja zamiast USA, Francji, Niemiec, Izraela taaak super . W PiS-ie powariowali do końca …

Pozdrawiam Petersburg
środa, 26 maja 2021, 23:12

Skoro Turcja ma wspaniale relacje z Rosja to dlaczego sprzedala drony Ukrainie?

czwartek, 27 maja 2021, 15:16

zaraz się dowiesz z Pitergorodu, że to tajny plan Erdogana i Wowy, sprzedać Ukrainie drony, wypłukać ich z dudków a potem Turcy i tak przekażą kody BT2 do Rosji....

Roman
środa, 26 maja 2021, 21:37

Największymi przyjaciółmi Putina są Niemcy.To tam pracuje były kanclerz Niemiec.To Niemcy robią z Rosją największy interes energetyczny stulecia.Turcja chce być niezależna tak jak POLSKA .Dlatego jest dla nas potencjalnie dobrym partnerem.

vojo
środa, 26 maja 2021, 20:49

A co powinien byl zrobic? gdy 15 lipca 2016? pan Putin osobiscie podczas rozmowy telefonicznej poinformowal p. Erdogana ze wieczorem ma podzielic los Gaddafiego z Libii?

ultraubawiony
środa, 26 maja 2021, 15:16

Czemu zamiast? Raczej chyba obok. Warto robić interesy ze wszystkimi. Bo polityka to interesy, a nie sentymenty. Handel z Turcją nie oznacza zerwania sojuszu z jakimkolwiek innym krajem NATO.

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:02

I dlatego właśnie Turcja prowadziła z Rosją klasyczną wojnę PROXY w Górnym Karabachu? Oczywiście, jak to na wojnie proxy bywa, wszystko odbyło się rękami Azerów i Ormian... I jeszcze jedno, chyba twoje umiłowane USA właśnie dogadało się z Rosją w Reykjaviku kosztem Ukrainy...

Dudal
środa, 26 maja 2021, 15:37

Masz rację z Górskim Karabachem. Tylko, że nie rozumiesz, że to niczego nie zmienia. Tam gdzie mają wspólne interesy, tam idą ramię w ramię,a tam gdzie nie to ścierają się na cudzym terenie i ustalają pozycję w danym obszarze zainteresowania. To samo było w Syrii. Dlatego zakupy technologii w Turcji to ryzyko, a sojusz będzie trwał do momentu kiedy Erdoganowi przestanie się opłacać. Nie mają w naszej części Europy żadnych ważnych interesów. Jesteśmy klientem i bardzo potrzebnym PRem. Z nimi w tej chwili mało kto w ich okolicy chce gadać. Ciekawe dlaczego.

Gfu
czwartek, 27 maja 2021, 06:46

A uwazasz ze sojusz w niemcami czy francja bedzie trwal jesli niemcy czy francuziprzestana miec w tym sojuszu interes? Sojusze wlasnie to maja do siebienaiwniaku.dlatego trzeba o siebie dbac samemu

Roman
środa, 26 maja 2021, 21:43

Podobnie jak Polska Turcja to wschodzące mocarstwo kontrolujące przesyły strategiczne między Europą a Azją. Kraje które nie będą z tego pomostu czerpały zysków chcą ten transfer zablokować albo nas zdominować. Dlatego ten negatywny pijar na temat praworządności i demokracji.

Rezerwista
środa, 26 maja 2021, 18:53

Bo osłabiona Rosja to silniejsza Polska i Turcja. Tak pokazuje historia.

biały
środa, 26 maja 2021, 13:21

wskażywanie celów dla bomb f-16 i amunicji artyleryjskiej ??? a czy nie jest tak że musi być tak samo skonfigurowany system laserowy aby poszedł na nią pocisk ??? wątpię aby bomby do f-16 i amunicja artyleryjska miały ten sam system laserowy co ten dron , po drugie ten zasięg jego uzbrojenia jest troszkę za mały , jakby chociaż zabrał dwa spike Nlos o zasięgu 30 czy 40 km , albo amunicję krążącą jak by zabierał o zaiśgu 30 do 50 km , to byłby całkiem porządny sprzęt , oczywiście my nie będziemy mieli możliwości aby zmodernizować tego drona pod inną o większym zasięgu amunicję , dodatkowo ten mały udźwig nie pozwoli na to , wolał bym wybór angielskiego drona , albo ten większy Turecki akinci zakupiony na licencji tak aby Polska miała możliwość modernizacji go pod inne systemy uzbrojenia

Arek102
czwartek, 27 maja 2021, 04:42

Polskie systemy laserowe wskazywania/oświetlania celów są zgodne ze standardami NATO (normy STANAG). Nawet polski ppk Pirat jest zgodny z sys. NATO, opracowywana dla WP precyzyjna amunicja 155 mm też. Wiec sam sobie odpowiedz czy BSL-e rodem z ''Ankary'' nadają się do podświetlania celów dla polskich F-16 czy nie biorąc pod uwagę iż Turcy też je posiadają i to dłużej niż my. Więc opracowywali by system BSL nie kompatybilny ze swoim podstawowym samolotem myśliwskim??? Przecież to absurd.

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:16

Widziałes ile waży NLOS?? TB-2 nawet jednego nie uniesie. A nasze Warmate wymagają operatora na każdą sztukę. Może nie kombinuj, bo jak mamy dedykowaną amunicję to lepiej przy niej zostać . Natomiast angielski Watchkeeper ma identyczny udżwig całkowity jak TB-2.

Marek L.
czwartek, 27 maja 2021, 10:24

TB-2 ma max. udźwig 150 kg. ELBIT'u Hermes-450 ma 180 kg. Przypuszczam, iż brytyjski Watchkeeper, będący jego licencyjną, minimalnie zmodyfikowaną kopią, to tak samo, no bo przecież Angole to tego parametru to chyba nie pogorszyli.... Tak więc, NIE IDENTYCZNY, lecz zbliżony, choć jednak co nieco lepszy.......

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 18:11

Watchkeeper ma zdaje się 140-150kg masy uzytecznej i nei ejst kopia Hermesa ale całkiem nowym dronem powstałym na bazie Hermes-450

Marek L.
wtorek, 1 czerwca 2021, 12:20

Thales'a Watchkeeper-450 jest dronem powstałym po sprzedaży przez koncern ELBIT całkowitej i pełnej licencji na Hermesa-450 Brytyjczykom. Owszem Anglicy uczynili pewne modyfikacje, oraz pewne zmiany, w tej swoje kopii Hermesa-450. A czy ty to jesteś AŻ tak totalnie naiwny, iż ty wierzysz, że izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT to całkowicie zatrzymał dalszy rozwój swoich Hermesów-450, i absolutnie NIC z nimi nie zrobił, przez te całe pełne bite ostatnie 15 lat, po sprzedaży licencji ich Angolom ???? Oczywiście te obecne Hermesy-450 to już stosunkowo niewiele mają wspólnego z tymi z przed 15:u lat, z wyjątkiem zewnętrznego wyglądu ich "skorupy". Zresztą Watchkeeper'y to TEŻ, do tej pory, mają tę swoją "skorupę" identyczną z Hermesami-450. Wszystkie systemy wbudowane w te OBECNIE produkowane Hermesy-450 są CO NAJMNIEJ tak samo zaawansowane, jak w tych obecnych Watchkeeper'ach-450, a jeżeli już, to są bardziej zaawansowane, oraz są one lepsze. Hermes-450 korzysta tutaj z pełnego efektu synergii z produkowanymi równolegle przez ELBIT Hermesów-900, droższych, lepszych, i cięższych. No a Britole to Hermesów-900 przecież nie posiadają.... I POMIMO tego to maksymalny udźwig tych obecnych Hermesów-450 to WCIĄŻ wynosi pełne 180 kg.......

Marek L.
wtorek, 1 czerwca 2021, 00:28

Thales'a Watchkeeper-450 jest dronem powstałym po sprzedaży przez koncern ELBIT całkowitej i pełnej licencji na Hermesa-450 Brytyjczykom. Owszem Anglicy uczynili pewne modyfikacje, oraz pewne zmiany, w tej swoje kopii Hermesa-450. A czy ty to jesteś AŻ tak totalnie naiwny, iż ty wierzysz, że izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT to całkowicie zatrzymał dalszy rozwój swoich Hermesów-450, i absolutnie NIC z nimi nie zrobił, przez te całe pełne ostatnie 15 lat, po sprzedaży licencji ich Angolom ???? Oczywiście te obecne Hermesy-450 to już stosunkowo niewiele mają wspólnego z tymi z przed 15:u lat, z wyjątkiem zewnętrznego wyglądu ich "skorupy". Systemy wbudowane w te OBECNIE produkowane Hermesy-450 są CO NAJMNIEJ tak samo zaawansowane, jak w tych obecnych Watchkeeper'ach-450, a jeżeli już, to są bardziej zaawansowane, oraz są one lepsze. Hermes-450 korzysta tutaj z pełnego efektu synergii z produkowanymi równolegle przez ELBIT Hermesów-900, droższych, lepszych, i cięższych. No a Britole to Hermesów-900 przecież nie posiadają.... I POMIMO tego to maksymalny udźwig tych obecnych Hermesów-450 to WCIĄŻ wynosi pełne 180 kg....

Marek L.
poniedziałek, 31 maja 2021, 21:07

Thales'a Watchkeeper-450 jest dronem powstałym po sprzedaży przez koncern ELBIT całkowitej i pełnej licencji na Hermesa-450 Brytyjczykom. Owszem Anglicy uczynili pewne modyfikacje, oraz pewne zmiany, w tej swoje kopii Hermesa-450. A czy ty to jesteś AŻ tak totalnie naiwny, iż ty wierzysz, że izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT to całkowicie zatrzymał dalszy rozwój swoich Hermesów-450, i absolutnie NIC z nimi nie zrobił, przez te całe pełne ostatnie 15 lat, po sprzedaży licencji ich Angolom ???? Oczywiście te obecne Hermesy-450 to już stosunkowo niewiele mają wspólnego z tymi z przed 15:u lat, z wyjątkiem zewnętrznego wyglądu ich "skorupy". Systemy wbudowane w te OBECNIE produkowane Hermesy-450 są CO NAJMNIEJ tak samo zaawansowane, jak w tych obecnych Watchkeeper'ów Har-450, a jeżeli już, to są bardziej zaawansowane, i lepsze. Hermes-450 korzysta tutaj z pełnego efektu synergii z produkowanymi równolegle przez ELBIT Hermesów-900, droższych, lepszych, i cięższych. No a Britole to Hermesów-900 przecież nie posiadają.... I POMIMO tego to maksymalny udźwig tych obecnych Hermesów-450 to WCIĄŻ wynosi pełne 180 kg....

Marek L.
czwartek, 27 maja 2021, 12:37

PS. O ile Brytyjczycy zmniejszyli max. udźwig swoich Watchkeeper'ów-450, z tych oryginalnych 180 kg dotyczących Hermesów-450, na 150 kg, no to WTEDY to ty oczywiście masz tutaj rację.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 18:13

Watchkeeper nie jest kopia Hermesa ale nowo powstałym dronem na jego bazie więć co się dziwisz że z uwagi na bardziej zaawansowane, wbudowane na stałę systemy jakich nie ma Hermes ma mniejszy udżwig?

Marek L.
poniedziałek, 31 maja 2021, 17:38

Thales'a Watchkeeper-450 jest dronem powstałym po sprzedaży przez koncern ELBIT całkowitej i pełnej licencji na Hermesa-450 Brytyjczykom. Owszem Anglicy uczynili pewne modyfikacje, oraz pewne zmiany, w tej swoje kopii Hermesa-450. A czy ty to jesteś AŻ tak totalnie naiwny, iż ty wierzysz, że izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT to całkowicie zatrzymał dalszy rozwój swoich Hermesów-450, i absolutnie NIC z nimi nie zrobił, przez te całe pełne ostatnie 15 lat, po sprzedaży licencji ich Angolom ???? Oczywiście te obecne Hermesy-450 to już stosunkowo niewiele mają wspólnego z tymi z przed 15:u lat, z wyjątkiem zewnętrznego wyglądu ich "skorupy". Systemy wbudowane w te OBECNIE produkowane Hermesy-450 są CO NAJMNIEJ tak samo zaawansowane, jak w tych obecnych Watchkeeper'ach-450, a jeżeli już, to są bardziej zaawansowane, i lepsze. Hermes-450 korzysta tutaj z pełnego efektu synergii z produkowanymi równolegle przez ELBIT Hermesów-900, droższych, lepszych, i cięższych. No a Britole to Hermesów-900 przecież nie posiadają.... I POMIMO tego to maksymalny udźwig tych obecnych Hermesów-450 to WCIĄŻ wynosi pełne 180 kg....

Marek L.
poniedziałek, 31 maja 2021, 13:36

Thales'a Watchkeeper-450 jest dronem powstałym po sprzedaży przez koncern ELBIT całkowitej i pełnej licencji na Hermes-450 brytyjczykom. Owszem Anglicy uczynili pewne modyfikacje, oraz pewne zmiany, w tej swoje kopii Hermesa-450. A czy ty to jesteś AŻ tak totalnie naiwny, iż ty wierzysz, że izraelski koncern zbrojeniowy ELBIT to całkowicie zatrzymał dalszy rozwój swoich Hermesów-450, i absolutnie NIC z nimi nie zrobił, przez te całe pełne ostatnie 15 lat, po sprzedaży licencji ich Angolom ???? Oczywiście te obecne Hermesy-450 to już stosunkowo niewiele mają wspólnego z tymi z przed 15:u lat, z wyjątkiem zewnętrznego wyglądu ich "skorupy". Systemy wbudowane w te OBECNIE produkowane Hermesy-450 są CO NAJMNIEJ tak samo zaawansowane, jak w tych obecnych Watchkeeper'ach-450, a jeżeli już, to są bardziej zaawansowane, i lepsze. Hermes-450 korzysta tutaj z pełnego efektu synergii z produkowanymi równolegle przez ELBIT Hermesów-900, droższych, lepszych, i cięższych. No a Britole to Hermesów-900 przecież nie posiadają.... I POMIMO tego to maksymalny udźwig tych obecnych Hermesów-450 to WCIĄŻ wynosi pełne 180 kg....

Marek L.
niedziela, 30 maja 2021, 22:43

A ty to uważasz, iż po tym, gdy ELBIT sprzedał pełną licencję na Hermesy-450 Anglikom, 15 lat temu, to Izraelczycy zaprzestali rozwoju i ciągłego poprawiania swoich Hermesów-450 ???? Bardzo naiwny jesteś.... Te OBECNE Hermesy-450 posiadają wszystkie systemy co najmniej tak samo zaawansowane, a wręcz LEPSZE, od tych Thales Watchkeeper-450.... No a udźwig u nich to NADAL jest 180 kg....

biały
środa, 26 maja 2021, 17:24

to znaczy że przydał by się ciut większy , który spoza zasięgów torów mógł by je niszczyć ,,, angielski Watchkeeper zabiera natomiast bezzałogowce które zapewne mają większy zasięg niż te 8 km

środa, 26 maja 2021, 21:44

Zobacz ile kosztuje.

Davien
środa, 26 maja 2021, 18:25

Watchkeeper nie ma udżwigu większego od TB-2.

Marek L.
czwartek, 27 maja 2021, 12:39

PS. Odnośnie TB-2 ; O ile Brytyjczycy zmniejszyli max. udźwig swoich Watchkeeper'ów-450, z tych oryginalnych 180 kg dotyczących ELBIT'u Hermesów-450, na 150 kg, no to WTEDY to ty oczywiście masz tutaj rację....

Marek L.
czwartek, 27 maja 2021, 12:02

MA, co nieco większy. 180 kg, zamiast tego dla TB-2, 150 kg.

Piotr
środa, 26 maja 2021, 16:17

Dawien A ty jakiego jesteś zdania? Dobry pomysł, czy może lepszy Watchkeeper? Może coś amerykańskiego lub Manta od WB Electronic?

Davien
środa, 26 maja 2021, 18:27

I Watchkeeper i TB-2 to drony tej samej klasy. Zalży co ma robić, jak do ataków na cele ladowe to tu lepsze są drony jak MQ-9 itp. jak do zwiadu taktycznego to spokojnie wytarczy i TB-2 i Watchkeeper-450 i MQ-9.

QVX
czwartek, 27 maja 2021, 00:19

I to uzbrojenie dla TB2 ma służyć u nas przede wszystkim do misjonarstwa. Kilka TB2 z takimi bombkami w razie czego wystarczy dla potrzeb kontyngentu walczącego z talibami czy Huti.

GB
czwartek, 27 maja 2021, 13:39

TB2 w Karabachu działały w na obszarach gdzie była wielowarstwowa OPL (S-300, TOR, OSA, NEWA, KUB + plus ręczne wyrzutnie i działka), wzmocniona systemami walki elektronicznej. I jakoś dały radę.

wert
czwartek, 27 maja 2021, 21:50

bo Haropy czyściły to co miało dłuższy dystans. TB-2 to tylko jeden z elementów systemu. Dobrze że jest bo mielibyśmy bezrobotnych operatorów

XVQ
czwartek, 27 maja 2021, 18:50

Jako element całości. Główną ich rolą było rozpoznanie, a niszczenie tymi bombkami pomocniczą przy okazji.

Marek L.
czwartek, 27 maja 2021, 23:10

Dokładnie tak !!! Największe zniszczenia militarnych zasobów nieszczęsnych Ormian (jak np. ich czołgi podstawowe T-72, jak ich ciężka, dalekosiężna artyleria), były uskuteczniane przez amunicje krążące izraelskiej zbrojeniówki, operowane przez azerskich żołnierzy, jak ; Aeronautics Orbiter-1K, jak ELBIT'u SkyStriker, oraz jak ciężkie i o dużym zasięgu IAI Harop.

wert
piątek, 28 maja 2021, 15:40

nie do końca prawda, to tylko azerski przekaz medialny. Największe zniszczenia militarnych zasobów to azerska mobilna artyleria oczywiście spięta z dronami/rozpoznaniem. Dużo zrobiły azerskie satelity i stałe stanowiska artylerii ciągnionej Ormian- bardzo łatwy cel

Marek L.
piątek, 28 maja 2021, 19:34

A jednak!!! ; największe zniszczenia jako pojedynczy rodzaj broni, dotyczące T-72, armat 130 mm, oraz armeńskiej rakietowej opl., uczyniła właśnie TA amunicja krążąca, czyli: Orbiter-1K, SkyStriker, oraz IAI Harop.

wert
sobota, 29 maja 2021, 22:16

wziąłeś wycinek. W ten sposób każdą tezę można udowodnić. Tu masz pewien fragment: Błędy w ocenie konfliktu biorą się z kilku przyczyn: nieznajomości współczesnego uzbrojenia, myślenia kategoriami wunderwaffe – cudownej broni – zamiast systemów uzbrojenia ze sobą współpracujących, niezdolności filtrowania treści medialnych. W rezultacie odnośnie tego konfliktu krąży kilka mitów, m.in.: decydujące znaczenie miały tureckie bezzałogowe systemy powietrzne (BSP), większość strat Ormianom zadały bezzałogowce i tzw. amunicja krążąca, przed nią i BSP nie ma skutecznej obrony, z punktu widzenia techniki wojskowej był to nowy typ konfliktu.

Marek L.
sobota, 29 maja 2021, 23:11

Był to oczywiście całkowicie nowy typ konfliktu, i w ramach tego nowego konfliktu to bardzo ważną rolę odegrały TB-2, jako broń zwiadu lotniczego (no bo te ich wyjątkowo prymitywne mikro-bombki to odegrały w tym konflikcie całkowicie marginalną rolę!), oraz te trzy rodzaje izraelskiej amunicji krążącej (dwa małe, elektryczne, i super-ciche, oraz jeden ciężki, bardzo zaawansowany, i dalekosiężny!), czyli te dwa współpracuje ze sobą "wunderwaffe", które w sumie i razem przesądziły o tym stosunkowo szybkim zwycięstwie Azerów, nad tymi nieszczęsnymi Ormianami.......

Marek L.
niedziela, 30 maja 2021, 20:07

.... współpracujące ....

Marek L.
niedziela, 30 maja 2021, 17:48

.... współpracujące ....

gość
środa, 26 maja 2021, 12:59

Czy te systemy mogą naprowadzać NDR ?

środa, 26 maja 2021, 21:49

NSM ma Linka, pytanie czy Linka ma ten "Turek"? Bo to jest kluczowa kwestia.

Piotr
środa, 26 maja 2021, 16:18

Na pewno jest lepszy do obserwacji

ultraubawiony
środa, 26 maja 2021, 15:17

mogą

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:04

Do naprowadzania NDR o wiele lepszy byłby system ANKA-S, czyli klasyczny turecki MALE...

kot
środa, 26 maja 2021, 14:58

tak. dlatego to dobry zakup, nie wiem tylko po co im to uzbrojenie ale mają radar SAR i to jest nawjazniejsza funkcja

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:37

Mogą, operator TB2 wywoła np. na radiu obsługę NDR i powie im na jakich współrzędnych jest obecnie cel, w którym kierunku się porusza i jak szybko.

Gość
środa, 26 maja 2021, 12:58

czy może ktoś wie czy te systemy mogą naprowadzać NDR ?

SKaut
środa, 26 maja 2021, 14:41

Tak Wania zgadza się niestety.

Pablo
środa, 26 maja 2021, 12:38

Dziwne pytanie. Polskie Bayraktary będą oczywiście uzbrojone w nierozwiązywalne dialogi techniczne, koncepcje oraz deski kreślarskie, które sparaliżują każdą wrogą armię w równym stopniu co nasz MON i różne satelitki typu Inspektorat Uzbrojenia.

Gulden
środa, 26 maja 2021, 12:29

A ja mam jedno zasadnicze pytanie.Jak przedstawia się cenowo sytuacja w porównaniu do zakupu jednostkowego zestawu,który kupiliśmy od bądż co bądż członka NATO,czyli Turcji,do podobnej klasy sprzętu produkcji zachodniej?Są takie wyliczenia?Z drugiej strony,jeśli przyjmując zakup JEDNEGO zestawu,jako 100 punktów jeśli chodzi o wzmocnienie polskiej armii w tym zakresie...to po zakupie,tych 24 zestawów,mamy chyba skokowy wzrost o 2400 punktów od"chwalebnego"ZERA w tym zakresie,prawda?Po trzecie,co chyba najbardziej istotne,pominięcie przy zakupie tego sprzętu tzw"procesu pretargowego",to moim zdaniem całkiem spory plus,bo na chwilę obecną,procedura przetargowa w Polsce,ma na celu albo kompletną biurokratyczną niemożność zakupu czegokolwiek w czasie,terminach opartym na zdrowym rozsądku,realiach.Bądż też służy do tego,by jak już się coś kupuje,to byłby to stricte ten sprzęt,czy uzbrojenie,który miał ten przetarg wygrać,co już było ustawione przed samym przetargiem.Co do tego,jak działą,rozwija się przemysł zbrojeniowy nie ma co pisać.Bo się naprawdę do przodu osmanie orienetują.A jak już coś mają na stanie,to chcą to raz,wprowadzić do potrzeb swojej armii,a docelowo SPRZEDAĆ za granicę.I żeby to sprzedać,muszą być konkurencyjni i cenowo i jakościowo.To,że Polska na tym skorzystała i zakupiła te drony,to moim zdaniem wspaniała informacja.Bo taki zakup powinien dać do myślenia zachodnim firmom,i chyba zaczną schodzić z ceny,z tym,co nam oferują,bo na razie,to płacimy jak za zboże za to,co nam łaskawie oferują.

BadaczNetu
środa, 26 maja 2021, 20:55

MQ-9 kosztuje mniej więcej 4 razy tyle. Ale jest większy, szybszy i wyżej lata.

ABC
środa, 26 maja 2021, 22:20

Czy dwa Bayraktary zastąpią MQ-9 z biedą tak, przynajmniej będą śledzić dwa różne rejony, nie dadzą się zestrzelić 1 rakiecie, i pewnie rakiecie tej samej klasy. Zostaną jeszcz dwa TB-2 do wykorzystania i pewnie to może być odpowiedź.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 18:19

A to zależy do jakich zadań, jako maszyny czysto rozpoznawcze na nieduzy dystans tak, w innych wypadkach nie ma szans. Tu MQ-9 są znacznie lepsze

wert
czwartek, 27 maja 2021, 22:16

mieszasz dwa różne typy dronów

Arado
środa, 26 maja 2021, 12:28

Czy ktoś w MONie sprawdzał możliwość wykorzystania Flarisa lar 1 jako drona.Firma polska można pewnie go adoptować jako dron.

zeneq
środa, 26 maja 2021, 14:20

Dotąd nawet drony bojowe większe od warmate to był nieznany w MON temat a ty chcesz żeby od razu zanim pojawią się za kilka lat tureckie tb2 od razu wydawali kasę na rodzime i do tego odrzutowe? Bez kilku lat analiz i przynajmniej dekady dyskusji? Firma polska nie ma ani kasy ani pewnie planów żeby sama się za to zabierać w ciemno a MON grosza nie da więc temat jest niebyły.

SowaiPrzyjaciele
środa, 26 maja 2021, 13:29

Flarisa lar 1 - to jeszcze nie lata, Polska nie kontroluje producenta silników, więc.....

szeliga
środa, 26 maja 2021, 18:23

Flaris to prototyp, prototyp samolotu, a nie drona, a twórca nie ma zdolności i kapitału do uruchomienia produkcji przemysłowej. Certyfikacja wlecze się już lata. Dalej - zrobienie samolotu to 1/3 kosztu zrobienia na jego bazie drona w klasie militarnej (szyfrowana łączność, odporność na zakłócenia, zintegrowane systemy optoelektroniczne itd). Przestańcie robić wrzutki z tym Flarisem.

vcbfdgdfdsfgdsg
środa, 26 maja 2021, 17:11

Lata, ale jeszcze niema certyfikatów. Chłopaki dopiero pracują nad tym.

Dudal
środa, 26 maja 2021, 15:39

Bo Rotaxa to kontroluje, prawda? Co ma piernik do wiatraka.

bravo
środa, 26 maja 2021, 12:26

Czyli możemy na tym powiesić naszego Pirata - ok 10 kg każdy i Polskie bomby szybujące Larus z WITU - które miały wisieć na Polskich dronach z WB - Manta.

Logistyk
środa, 26 maja 2021, 17:58

Larus + Łoś - Film z kanału Defence 24 https://www.youtube.com/watch?vym74QKSbfJA Nie ma to jak opracowany w Polsce sprzęt.

Dudal
środa, 26 maja 2021, 15:40

Kupiliśmy to z półki. Sami to możemy sobie je w jakimś zakresie serwisować, i tyle.

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:39

Nie możemy, TB2 przenosi tylko Tureckie uzbrojenie. A ponieważ zrobiliśmy zakup czarnej skrzynki z półki to możemy korzystać tylko z tego co dopuszcza producent.

B72
środa, 26 maja 2021, 19:35

Widzial pan umowę, chyba nie .... jesli dogadaja się z producentem to zintegrować można pirata bez problemu.

Extern
czwartek, 27 maja 2021, 17:43

No ale my tego zrobić nie możemy. A umowa jest raczej tylko na serwis, a przynajmniej niczym więcej się nie pochwalono w sytuacji gdy chwalić się chciano, więc raczej na pewno klauzul obejmujących integracji innego uzbrojenie w niej nie ma.

bravo
czwartek, 27 maja 2021, 21:24

Każdą umowę można negocjować i ją zmieniać, to zawsze jest kwestia ceny.

Extern
piątek, 28 maja 2021, 11:00

Oczywiste, albo zawrzeć nową umowę na nowe pieniądze. Nie zmienia to jednak faktu że prawie na 100% obecna umowa na to nie pozwala, inaczej na pewno by się tym zapisem pochwalono.

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:17

Pirat to 18kg bez wyrzutni i zasięg maks 2500m do tego pojedyńcza głowica kumulacyjna.

bravo
środa, 26 maja 2021, 18:08

Rakieta ma ok 10 kg. Zasięg 2500 m przy zerowej prędkości z ziemi, czyli paliwo silnika idzie w rozpędzenie i zrobienie przewyższenia - przy zrzucie z drona, przy prędkości ok 100 km/h, cały układ "zaoszczędzi" kilkadziesiąt procent paliwa co zwiększy zasięg do 4-5-6 km, bo dojdzieefekt szybowania. Ponieważ pocisk uderzy rzeczywiście z góry a nie pod lichym kątem jak z ziemi, to przebijalność na poziomie 500 mm za ERA (czyli jednak głowica tandemowa) w zupełności wystarczy.

Davien
środa, 26 maja 2021, 18:33

Po pierwsze bez kontenera nie odpalisz pocisku, tak został skonstruowany,po drugie jakie szybowanie jak pocisk nie am nic co by to mu umozliwiało?? Pocisk jest wyrzucany z kontenera za pomocą oddzielnego systemu a silnik włacza juz w locie, zyskasz może z 500m. Pirat NIE MA głowicy tandemowej bo nie moze jej mieć z prostego powodu; brak miejsca. Miejsce prekursora zajęła głowica samonaprowadzająca.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 16:00

a nie mozna wykorzystac serwo mechanizmow i glowicy z Pirata do opracowania wlasnej szybujacej bomby? wtedy odpada waga paliwa i silnika, bedzie troche miejsca do zwiekszenia glowicy, nawet na tandemowa bedzie zapas masy.

bravo
czwartek, 27 maja 2021, 19:19

Bomby szybujące MAM to właśnie stare tureckie pociski śmigłowcowe naprowadzane na odbity laser ze zdemontowanymi silnikami marszowymi dla obniżenia masy. WITU prezentowało to już w 2015 roku na MPSO pod nazwą Larus

Gnom
czwartek, 27 maja 2021, 07:57

A naprowadzany w ten sam sposób, na odbity laser, MAM może mieć, podobnie jak jedna z odmian Hellfire - zatem uzasadnij swą opinię, bo to bardzo ciekawe z punktu widzenia technicznego.

bravo
środa, 26 maja 2021, 21:10

Pocisk jest wyrzucany a silnik marszowy włącza się po jakimś czasie, żeby nie spopielić operatora który klęczy przy CLU. Tutaj pocisk może po kilku sekundach od odłączenia i oddaleniu się od drona włączyć silnik marszowy, bo ma już prędkość ok 100 km/h. Prawdopodobnie nie masz pojęcia o czym piszesz. Z jakiegoś niewyjaśnionego powodu producent podaje przebijalność Pirata na 500-550 za RHA za ERA i jednak będę ufał jego informacjom a nie nickowi z komentarzy w tej materii - a jest to wartość w zupełności wystarczająca do przebicia stropu wszystkich rosyjskich czołgów.

czwartek, 27 maja 2021, 15:33

i nie tylko rosyjskich:)

grzesiek
środa, 26 maja 2021, 12:10

Popieram zakup dronów od Turcji. Dość mamy zakupów sprzętu od USA.

m
środa, 26 maja 2021, 11:59

W takim razie jakim cudem on niszczył Pancyra?

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:06

a nie przyszło ci do głowy, że ten Pancyr jest zwyczajnie przereklamowany i jego możliwości bojowe są o wiele mniejsze niż to podaje propaganda kremlowska?

środa, 26 maja 2021, 16:04

Czyli nie wykryje i nie zwstrz

No skąd
środa, 26 maja 2021, 14:37

Zabijesz i komandosa, jeśli nie będzie miał się czym bronić

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:18

Normalnie, leciała sobie MAM-L naprowadzana laserem z TB-2 i BUM.

Gnom
czwartek, 27 maja 2021, 07:54

Czyli zakładasz, ze TB-2 znalazł się co najwyżej 8 km od celu w postaci Pancyra, nie byłbym takim optymistą. Działania były trochę bardziej skomplikowane.

asf
środa, 26 maja 2021, 11:45

Sprzęt kupiony "pod publiczkę". Czemu nasz MON nie może zlecić prac rozwojowych na własne drony? I już trochę z innej beczki: czemu nasz MON nie może zlecić prac rozwojowych na broń laserową, działa elektromagnetyczne, nowy sprzęt WRE, czy satelity? O satelitach mówi się od dawna, ale nic się nie dzieje w tym temacie! Za kilka lat znowu obudzi się z ręką w nocniku i będzie zamawiać gotowce z zagranicy, z zerowym offsetem! Czy w tym kraju nie są w stanie myśleć dalej niż do najbliższych wyborów?

Krystian
środa, 26 maja 2021, 20:19

10 lat będą tworzyć drona MALE w Polsce. Warto było już coś kupić dla zwiększenia świadomości sytuacyjnej. Może pozostałe 11 zestawów kupią w kraju. Teraz Jarosław czyta Bartosiaka i zwrócił uwagę na brak takich zdolności w armii.

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:10

MON zlecił PGZ wykonanie systemu Orlik, czyli prostego drona rozpoznawczego szczebla brygady WP. I co? I na razie cisza w temacie, a jedynym pewnym hasłem jest "opóźnienie", choć program pożarł już prawie połowę środków z budżetu 800 mln PLN na niego przeznaczonych...

Paweł P.
czwartek, 27 maja 2021, 08:41

Coś z optoelektroniką za ciężką było, może ta głowica od TB-2 się przyda.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:42

nie pomoze bo jakis geniusz wymyslil sobie zeby e310 ladowal "po smolensku" a tego nie wytrzymuje glowica, wojsko zazadalo podwozia, prawdopodobnie bedzie nowy platowiec.

zeneq
środa, 26 maja 2021, 14:30

Bo firmy rodzime bez wyjątku to faktycznie jedynie pożeracze grantów z zerowymi efektami. Jeśli do tego dołożysz fakt że zmiany na scenie politycznej przekładają się na decyzyjność w MON przy faktycznym kompletnym braku długofalowej koncepcji modernizacyjnej to masz odpowiedź. Zakup tb2 był świetną decyzją pod wieloma względami. Nie tylko pokazał że da się relatywnie szybko nabyć sprawdzony sprzęt. Do tego z kierunku którego nikt się (w tym lobbyści) nie spodziewał. A przy okazji dał po nosie rodzimym mędrkom którzy nie potrafili stworzyć przez lata niczego podobnego co funkcjonuje i jest robione w kraju. Poza tym załatwia kwestie polityczne z dużym krajem i sojusznikiem w NATO.

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:43

"Bo firmy rodzime bez wyjątku to faktycznie jedynie pożeracze grantów" - tylko te z PGRu

dropik
środa, 26 maja 2021, 13:50

bo nie mają pojęcia o badaniach i rozwoju. dla nich zakupy to forma uprawiania polityki zagranicznej. Ten mon nie prowadzi nowych projektów. kończą tylko to co rozpoczeli poprzednicy.

B72
środa, 26 maja 2021, 19:45

Poprzednicy czyli minister Szeriemietiew ? Bo to on rozpoczął program Kraba zakupił licencje z UK . Pisanie ,że PO - PSL cos . zaczęło to tak jaby teraz Blaszczak powiedział ,że trzeba kupic w przyszlosci mysliwce i 10 lat później przy zakupie powiedzieć, że to jego zasługa bo on "zaczął " ten program .

asdf
czwartek, 27 maja 2021, 09:48

Krab byl juz tak zaawansowany ze nawet wesola dobro zmianowa gromadka nie zdolala go zaorac.

Chyżwr dawniej Marek
czwartek, 27 maja 2021, 15:16

Hmmm. Kim był człowiek, który wstawił Kraba do lodówki? Zaraz, zaraz... Czy to przypadkiem nie był ten hrabia, o którym później z powodu przeróżnych errorów głośno było na salonach?

ultraubawiony
środa, 26 maja 2021, 15:19

Poprzednicy rozpoczęli zakupy tablic Mendeleje wa. Nic więcej im się nie udało rozpocząć.

Dropik
czwartek, 27 maja 2021, 11:08

bardziej przydatne niż ławeczki niepodleglości, ale wiele do dysuksji nie wniosłeś

Nie ma druha Borucha
czwartek, 27 maja 2021, 15:36

Dropik, ja tam wole ławeczki niż tablice Mendelejewa. Lubię posiedzieć i posłuchać śpiewu skowronkow :)

wert
środa, 26 maja 2021, 14:26

fakt: POprzednicy w 2015 uruchomili szkołę dronów w Dęblinie. Przyjęli AŻ 7!!! (siedmiu) ludzi. Dziś na roku szkolą 18 tylu ilu normalnych pilotów. Fakt:Poprzednicy szkolili na WAT 280 ludzi, dziś szkolą prawie 900. dropika cała prawda całą dobę

Dropik
czwartek, 27 maja 2021, 11:14

No to jakie to projekty rozpoczął ten mon ? nie są to : krab, rak, poprad, pilica, piorun, zssw-30 , borsuk, Kormoran, itd

ted
sobota, 29 maja 2021, 19:53

no i? bo na razie wykazałeś , że wzrosły koszty

Nie ma druha Borucha
czwartek, 27 maja 2021, 15:37

Dropik, mniej TVN i GW i będzie dobrze, zobaczysz...

SowaiPrzyjaciele
środa, 26 maja 2021, 13:33

Moze zlecić, tylko potrzebne są zakłady z doswiadczoną kadrą inżynierską, kadra inżynierska jest kształcona przez doświdczonych - porzez pracę w zakładzie - zakłady zostały zlikwidowane lub sprzedane przed 2007 rokiem, kapitał inny niż krajowy nie ma interesu w kształceniu polskich konstruktorów/inżynierów, nie przekaze dokumentacji technicznej, nie poniesie kosztów praktyk...

Dudal
środa, 26 maja 2021, 15:46

Kadra jest, tylko niekoniecznie w PGZ. A jak wiemy wszystko co niepaństwowe jest złem. WB niczego za miskę ryżu pana premiera nic nie zrobi. W każdym kraju takie programy polegają na finansowaniu badań prowadzonych przez prywatne podmioty na bazie środków własnych, rządowych i współpracy z partnerami. U nas nie ma tego impulsu ze strony rządu, a bez tego nikt normalny nie wyłoży własnego kapitału jednocześnie wiedząc jak wyglądają zamówienia dla WP.

ski
środa, 26 maja 2021, 14:21

Polscy studeńci raz po raz wygrywają różne konkursy w NASA a potem przejmują ich zagraniczne firmy.Polska to państwo z dykty.

czwartek, 27 maja 2021, 18:02

77

turkish bazaar
środa, 26 maja 2021, 11:14

Valkyrie zrzuca amunicję krążącą, co zrzuca ten turecki produkt. Geniusz Bayraktar jest ode mnie 4 lata młodszy, a wiedzę ma jakby był 20 lat starszy. Ludzie czy wy nie widzicie, że wcisnęli wam chłam. Kariera tego pana jest oparta na koneksjach rodzinnych. Trzeba było kupić od Chinczyków, byłoby jeszcze taniej. Tak w ogóle to Roketsan okradł firmę Andair. Wiecie co panowie obrażeni na Amerykę, w swoim narcyzmie nie zauważacie że kupujecie starzyznę od złodzieja. Gdzie honor, gdzie godność, żalośni jesteście. Nie chcecie polskich inżynierów, nie ma sprawy Amerykanie lepiej płacą.

B72
środa, 26 maja 2021, 19:54

Skup sie na Armacie bo jakoś slabo jej idzie z jazda w terenie......

fnci
środa, 26 maja 2021, 13:21

zapewne zakup wynika z reklamowanej skuteczności w konflikcie arm-azer

asd
środa, 26 maja 2021, 11:08

Trzeba błagać Turków, żeby dopuścili nas chociaż do budowy Akiciego..

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:13

Możemy sobie kupić w Turcji całą linię produkcyjną dronów MALE ANKA-S. Tunezję kosztowała ona 240 mln (czyli tyle ile nas TB-2) wraz z 3 początkowymi zestawami zmontowanymi w Turcji...

Extern
środa, 26 maja 2021, 10:51

Ech i pomyśleć że mamy własne tego typu bomby (trochę lżejsze) Czyli Sting od WB i Larus z WITu. Dostosowane co prawda wagomiarem do lżejszych dronów, czyli np. Łoś i Manta, ale całą bardzo podobną do Tureckich rozwiązań technologię mamy na miejscu. Szkoda że nasi rządzący wbrew wszelkiej logice działają jakby wręcz uparli się zniszczyć sektor produkcji dronów w Polsce. Nie mam żadnych wątpliwości że TB2 i jego bomby są tym właśnie typem drona jakiego potrzebuje WP. Ale mieć własne rozwiązania, i ich z jakiś dziwnych ideologicznych względów nie promować, to dramatyczny brak myślenia strategicznego.

B72
środa, 26 maja 2021, 19:59

A jakie drony klasy TB2 teraz produkujemy w Polsce ?

Chyżwar dawniej Marek
środa, 26 maja 2021, 13:43

Ja sobie myślę o czymś zupełnie innym. Otóż Watchkeeper z elektroniką od WB byłby kompatybilny ze wszystkim co robi WB. W tym także z amunicją krążącą taką jak Warmate 2, gdyby ktoś tu zdecydował się ją kupić.

Jestem za
środa, 26 maja 2021, 17:11

Też popieram pomysł. Od razu też taki dron byłby kompatybilny z SKO Topaz, którego mają Kraby, Dany, Raki, Langusty. 3 w 1!! A ten " Turek" co? Nic!!

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:32

Dokładnie, a nawet i więcej, nie tylko przecież produkty WB można by integrować z elektroniką nad którą się panuje. Moglibyśmy sobie zamówić do naszych dronów najlepsze pociski jakie są na świecie, a nie tylko w Polsce, i WB by je zintegrował. A tak to będziemy ograniczeni tylko do Tureckiego uzbrojenia.

Paweł P.
czwartek, 27 maja 2021, 08:45

Nie chce mi się wierzyć, że nie będziemy mogli zrobić tego co chcemy, pod skrzydłami... Poza tym, ROZPOZNANIE FIRST – podświetlenie, radar SAR. Na spokojnie. Przyjdzie czas na polskie rozwiązania, jeszcze chwilę trzeba poczekać, a teraz kupić to co się przyda na "teraz".

Extern
czwartek, 27 maja 2021, 18:00

Sami nie tracąc gwarancji i praw do aktualizacji oprogramowania na pewno nie będziemy mogli nic w tym głębiej dłubać jak tylko wymienić moduł dostarczony przez producenta.

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:22

Watchkeeper ma udżwig jak TB-2 wiec podwiesiłbyś maks 2 Warmate-2 do tego potrzebowałbyś dwóch dodatkowych operatorów dla tych Warmate. A skuteczność rażenia mniejsza od MAM-L.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 27 maja 2021, 08:13

A kto ci każe cokolwiek podwieszać? Wystarczy, że Watchkeeper zapewni retransmisję i już masz większy zasięg amunicji krążącej.

Greg
środa, 26 maja 2021, 21:55

Warmate też ma swoje zalety. Bo ma np. większy zasięg, może być koordynowany poprzez Topaza, głowica niszczy 240mm więc od góry załatwi każdy czołg. No i rzecz, nie do pogardzenia czyli zdolność do ataku w ramach "para-roju" SWARM! Myślę, że każdy środek walki znajdzie swoje miejsce i zastosowanie na współczesnym polu walki.

Kipo
środa, 26 maja 2021, 13:22

Larus - Maksymalna wysokość zrzutu została określona przez WITU na 3000 metrów, zaś zasięg bomby ograniczony jest do 850 m. Naprowadzanie na cel ma być realizowane dzięki głowicy elektrooptycznej. I dziękuję za uwagę. Z kim chcesz walczyć za pomocą tej bombki zabawki? Z kłusownikami w Parkach Narodowych? Dron Łoś ma za niski pułap, za mały udźwig i w konsekwencji przenosi zabawkowe bombki. Ten projekt Łoś&Larus może być tylko pierwszym krokiem na drodze do stworzenia czegoś poważnego.

Taaa?
piątek, 28 maja 2021, 19:34

Ta leciutka bombka-zabawka ma kumulacyjną głowicę zdolną do przebicia górnego pancerza każdego czołgu. Od kiedy takimi jeżdżą klusownicy w parkach narodowych?

B72
środa, 26 maja 2021, 20:02

Przecież to pisze ruski trol , ktory martwi się o polski przemysł obronny. Rosja nie ma nic aby skutecznie eliminowac TB2 stąd to wycie w komentarzach, ze stare , zle , tureckie , nieskuteczne ( ale bez problemu zmasakrowaky rosyjskie najnowsze systemy TOR - 2M w wojnie azersko - ormianskiej .

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:24

Ale to są projekty z 2015 roku, dostosowane więc do możliwości dronów im współczesnych, Gdyby wtedy MON zamówił i je i Łosia czy Mantę to dziś byśmy pewno mieli już większe i bardziej poważne ich wersje. A tak to przez zaniechania MONu mamy zupełnie zmarnowane w dronach 5 lat. Konkurencja nam zdążyła odskoczyć w tym czasie niestety.

prom
środa, 26 maja 2021, 10:45

Sukces Bayraktara to wynik dobrze zaplanowanego i przede wszystkim konsekwentnie prowadzonego programu. Oby i unas odpowiednie osoby wyciągnęły odpowiednie wnioski. Zwłaszcza w dziedzinie OPL i PPK jest pole do działania, tym bardziej, że są już opracowane podstawy.

Dr House
środa, 26 maja 2021, 10:39

Teraz można wejść z Turkami w kooperację przy budowie samolotu TF-X dzięki któremu odzyskamy utracone zdolności przemysłu lotniczego

Krystian
środa, 26 maja 2021, 20:47

Lepiej z Koreą K FX jeśli już powstanie. Po co się uzależnić tylko od USA.

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:16

I komu byś tą technologię przekazał? Airbusowi z Okęcia czy Sikorskiemu z Mielca? Bo innych zakładów produkujących samoloty wojskowe, to w tym kraju nie ma...

Kielon Musg
środa, 26 maja 2021, 17:04

No chyba do stoczni w Szczecinie, tej od stępki. Zobaczysz stępka będzie pasować do tureckiego czołgu.

123
środa, 26 maja 2021, 11:56

aaaaaaaaahahahahahaha :D jeszcze czolga se z Turkami budujta :D:D:D

Jabadabadu
środa, 26 maja 2021, 11:36

Nie mamy przemysłu lotniczego. Turcja ma. I proszę nie wciskać tu przysłowiowego kitu, że jest inaczej.

Big Jim
środa, 26 maja 2021, 15:14

Potwierdzam! Komentarz trafiony w sedno sprawy.

asf
środa, 26 maja 2021, 11:28

A jakimi zakładami chciałbyś wejść do takiej współpracy? Chyba nie PZL Mielec, która już nie jest polską firmą (PZL Świdnik też nie)?

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:44

Zostały nam już tylko w państwowych rękach WZLe. Na ich bazie można by oczywiście coś zbudować bardziej ambitnego niż tylko zakłady remontowe. Jednak nie da się bez decyzji polityków i jakiegoś jednak konsekwentnego finansowania i planu, czym te zakłady miały by docelowo być.

Prawa
środa, 26 maja 2021, 10:58

Polska nie jest krajem który potrzebuje przemysłu lotniczego. Aktualnie nie posiadamy praktycznie żadnych zdolności i w perspektywie przyszłości nie ma to najmniejszego sensu.

R
środa, 26 maja 2021, 10:35

Jezeli Predator, Reaper itp, powstaly na tzw. Wojne z terrorem a nie na konflikt w Europie to nasze super TB2 beda jednorazowkami, jeszcze gorzej wyposazone i uzbrojone. I Davienku z reszta swojej sluzby prosze i nie wciskac bzdur o niezliczonej ilosci Pancyrow zniszczonych przez TB2, w przypadku pelnoskalowego konfliktu TB2 beda spadac jak muchy, po raz kolejny kupilismy sprzet na parady.

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:48

No w filozofię drona jest jednak wliczona pewna "jednorazowość". Weź pod uwagę że takie drony mogą jednak bardzo dobrze przysłużyć się "sprawie" np. demaskując stanowiska obrony przeciwlotniczej przeciwnika które druga fala czy to dronów czy prawdziwych samolotów zniszczy.

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:25

R-ciu 7 Pancyrów w Libii, kilka w Syrii, kilkanaście Os w karabachu wiec skończ wciskać bzdury o rosyjskeij"gwiezdzie smierci":))

środa, 26 maja 2021, 11:48

Będą spadać jak pierwsze seryjne su 57

XP5
środa, 26 maja 2021, 11:09

Wy towarzyszu nic nie kupiliście

Dajaman
środa, 26 maja 2021, 10:34

24 sztuki łohohoho to pocisnęli z ilością. Może tak skopiować technologie i zastosować własne rozwiązania i zbudować z 200 lub 300 egzemplarzy? Do tego własne bomby, rakiety? Zamiast kupować symboloczne ilości to by doinwestowali do wlasnych rozwiązań? Ale co ja tam wiem, na niczym sie nie znam, ekspertów to tutaj na pęczki madrzejszych ode mnie

Brka
środa, 26 maja 2021, 15:49

A kto będzie te drony obsługiwał kiedy WP ma niedobory kadr?

Krystian
środa, 26 maja 2021, 13:50

Nawet Turcja nie ma 300 TB2. A po co Polsce aż tyle? Czy nie mamy lepszych wydatków? A co do demonów kamikaze to one współpracują z TB2.

Marek1
środa, 26 maja 2021, 13:00

Czego sie czepiasz ? 24 szt. z symboliczna ilością amunicji na defilady w sam raz wystarczy. Kolejny zakóp gotowca z "półki" i oczywiście jak zwykle z bardzo odroczonym terminem zakończenia dostaw(2024r). To tak jakby pójść do sklepu RTV i kupić za gotówkę fajny TV z terminem odbioru za ... 3 lata. Jeszcze totalna głupota, czy już kolejny akt sabotażu ze strony ludzi z ul. Klonowej.

Elo
środa, 26 maja 2021, 22:00

Dodajmy jeszcze, że MON chce dalej "szaleć"! Bo dla zabezpieczenia potrzeb w zakresie obrony wybrzeża MON rozpisal postępowanie na program Albatros, czyli JEDNĄ SZTUKĘ drona nadzoru morskiego. Z opcją na.... drugą! Bez komentarza!!

cuŚ
środa, 26 maja 2021, 15:11

Tobie sie wydaje,że one leżą na półkach i czekają na nabywcę.Zorientuj się najpierw jak wygląda produkcja,a potem pisz publiczne komentarze i nie kompromituj się!.

wert
środa, 26 maja 2021, 12:20

w 2015 na nowo otwarty kierunek dronowy w Dęblinie przyjęto 7 (SIEDMIU!!!) ludzi, skończyli szkołę w 2018. Od tamtego roku przyjmują 18 - na pilotów, operatorów, mechaników. Ten zakup zapewni szkolenie. Kto obsłuży 200-300 egz. Ty? Ignoranci się nie nadają. Próbowali drony budować w WB, próbowali w PGZ- NIE wyszło. Czas się skończył

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:53

Dlaczego uważasz że w WB z dronami nie wyszło? Bardzo wyszło, wystarczyło motywować ich do pracy nad dronami konsekwentnie kupując nawet nieduże serie ich produktów, a dziś mielibyśmy własnego TB2 i jakiś "Bantustan" (bo poważne kraje mają własne dronowe programy) by go właśnie od nas może kupował.

wert
czwartek, 27 maja 2021, 09:49

zobacz np silniki TB-2. WB co najwyżej mogłoby składać zakupione elementy podobnie jak i PGZ. Problem w tym że stopa zwrotu z nakładów NCBiR-u okazała się słaba. A dostali 50 mln PLN. Najbardziej WB zaszkodził nachalny PR, przykrywający faktyczne osiągi jego dronów

piątek, 28 maja 2021, 19:37

Zobacz co WB zrobiło bez nakładów z NCBR. Zobacz , że WB jako jedyna firma od lat sprzedaje swoje drony. Poczekam aż tyle drinow sprzeda zagranicą PGZ. Aha, napiszesz coś o stopie zwrotu generowanej przez drony produkcji PGZ??

środa, 26 maja 2021, 12:15

24 w systemie a systemów 6.

Krystian
piątek, 28 maja 2021, 16:57

Nie. 24 sztuki. 4 ry zestawy, a każdy po 6 sztuk. Plan zakłada nabyć łącznie 15 zestawów klasy MALE

Prawa
środa, 26 maja 2021, 10:59

chwila, ale jakich własnych rozwiązań? Na dzień dzisiejszy nie istnieje nawet projekt podobnej klasy w Polsce(a przynajmniej taki o którym się ktoś pochwalił że cokolwiek ma chociażby to był rysunek na papierze toaletowym).

środa, 26 maja 2021, 22:01

PW100 w trzech wariantach? Może poczytaj szerzej, choćby w internecie?

Extern
środa, 26 maja 2021, 14:54

No jak nie istnieje, a Watchkeeper z elektroniką od WB, który też był kandydatem na Gryfa?

Brak wiedzy?
środa, 26 maja 2021, 22:03

A do tego też PGZ startowało do Gryfa z Hermesem 450 w kooperacji z Elbitem.

Zator
środa, 26 maja 2021, 10:28

69 mln usd Azerbejdżan zapłacił 6 szaf i 18 DRONOW

Ryszard 56
środa, 26 maja 2021, 10:28

dobry zakup

R
środa, 26 maja 2021, 12:02

Na parady tak.

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:27

Ale nie mówimy o waszych rosyjskich podróbkach starych juz Predatorów czyli orionach:)

Vox 61
środa, 26 maja 2021, 10:24

Był jakiś przetarg na te drony czy coś przegapiłem ?

AndyP
środa, 26 maja 2021, 11:35

Był. Według zasady - "u kogo pierwsza wizyta ten lepszy"

czarny
środa, 26 maja 2021, 11:32

Nic o tym nie wiadomo, ale może to i lepiej bo musielibyśmy czekać na nie kilka lat dłużej, a znając nasze możliwości , mogłoby się okazać że wygra chiński albo rosyjski producent...

Jacek
środa, 26 maja 2021, 14:15

Wygrałby sprzedawca grili

czarny
czwartek, 27 maja 2021, 15:45

Witamy w Polsce...

Ralf_S
środa, 26 maja 2021, 10:21

Jako uzbrojenie zapewne zastosowane będą: zasobniki kasetowe z medalikami i krzyżykami, oraz bomby paliwowo powietrzne z wodą święconą. Jako wyposażenie WRE zostaną zastosowane zasobniki emitujące nagrane audycje Ojca Dyrektora...

rtv
środa, 26 maja 2021, 14:36

Co, boli rozejm z Hamasem, który rurami kanalizacyjnymi obronę przeciwlotniczą wam rozłożył?

Marek L.
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 21:11

TAK, jak najbardziej, ten "rozejm" to BARDZO Hamasowców boli....... Ten rozejm kosztował mianowicie Hamas BARDZO dużo. IDF'owi udało się PO RAZ PIERWSZY zidentyfikować oraz zlokalizować głębokie tunele i kanały Hamasu oraz Islamic Jihad na terenie Gazy, czyli w GŁĘBI, w środku ich terytorium (bo te ich tunele terroru prowadzące z Gazy w głąb Izraela, to co do TYCH tuneli, to IDF ma technologię i technikę ich lokalizowania i ich niszczenia już od dawna!!!). Ta nowa "wiedza" IDF'u spowodowała tym razem bardzo duże, i bardzo bolesne straty wśród "bojowników" Hamasu. Masz ty tutaj tak więc BARDZO liche informacje. No i przy okazji to PONAD DWUSTU Hamasowców to w tych zawalonych i skasowanych tunelach ziemię, piach, i beton gryzie, i się właśnie przywitało z tymi Waszymi siedemdziesięcioma dwoma dziewicami.......

Marek L.
sobota, 29 maja 2021, 17:59

Kiepsko ty BARDZO jesteś poinformowany. Te twoje "rury kanalizacyjne", a przynajmniej te o dużym zasięgu, rzędu do 100 km, to są wyposażone w wewnętrzną nawigację, oraz precyzyjne sterowanie GPS'em --- najnowsze to, co mógł Hamasowcom i Islamic Jihad dać Iran Mullahów. Terroryści odpalili w sumie ponad 4000 rakiet ziemia-ziemia w kierunku terytorium Izraela. Około 500 z nich spadłoby na CYWILNE obiekty w Izraelu (domy mieszkalne, szkoły, żłobki, itd.). 40 rakiet "przedarło" się, i trafiło w te obiekty. Pozostałe z tych 500 rakiet zostały zestrzelone i zniszczone przez systemy "Żelazna Kopuła" ---- czyli; PONAD 90% skuteczność !!!! Życzyłbym sobie, aby nasza polska opl. była KIEDYŚ choć w 1/3 tak potężna, nowoczesna, skuteczna, i efektywna, jak ta OBECNA izraelska opl.... Niestety, pozostaje to jedynie marzeniem "ściętej głowy".......

Marek L.
poniedziałek, 31 maja 2021, 01:46

PS. Masz ty tutaj BARDZO liche informacje. No i przy okazji to PONAD 200:u Hamasowców to w tych zawalonych i skasowanych tunelach ziemię, piach, i beton gryzie, i się właśnie przywitało z tymi Waszymi 72 dziewicami.......

ziemba
środa, 26 maja 2021, 10:01

Jaki offset ? Ile miliardów wpłynie do Polski ? Jakie techologie ?

SAS
środa, 26 maja 2021, 16:16

Top Secret

Krystian
środa, 26 maja 2021, 13:54

Miliardów za miliony ?

Zoo
środa, 26 maja 2021, 13:33

Kupiłem sobie zegarek za 300 złoty i żądam offsetu !!! Chcę pozyskać zdolności samodzielnej produkcji i sprzedaży tysięcy zegarków. Należy mi się to za wydanie 300 złotych.

RafR
środa, 26 maja 2021, 12:15

A jak idziesz do Media Markt po telewizor LG to następne co robisz to krzyczysz do rządu Korei Płd o offset i transfer technologii? Bo o takich kwotach tutaj rozmawiamy. Kupiliby 240 zamiast 24 dronów to wtedy można mówić o negocjowaniu sensownego offsetu, uzasadnionego ekonomicznie.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 27 maja 2021, 15:21

Przesadzasz. I to mocno. Sprawdź jak było z tureckimi dronami w przypadku Tunezji.

Paweł P.
środa, 26 maja 2021, 14:35

Poza tym nie tak łatwo 240 szt. wyprodukować w czasie, wtedy produkuje się w rodzimym biznesie.

Davien
środa, 26 maja 2021, 14:28

Jakby kupili 240 Dronów to dostaliby od Turcji co by chcieli, wszystkich TB-2 powstało ok 180.

środa, 26 maja 2021, 10:50

Tak jest offset; do Turcji pójdzie nasz hit exportowy; europalety, jabłka i ziemniaki.

...
środa, 26 maja 2021, 15:21

Guzik tam Wania wiesz co produkujemy.

Gnom
czwartek, 27 maja 2021, 07:51

Przykre jest to, że prawdziwy Wania operujący na kierunku polskim wie lepiej od naszych tzw. władz RP co produkujemy i w co musi w razie czegoś uderzyć, czy to fizycznie, ekonomicznie czy wizerunkowo. Oj przykre!!!

Eee tam
środa, 26 maja 2021, 10:45

w ramach offsetu sprzedamy to Turcji trochę mebli i przestań marudzić

Tweets Defence24