Turecki pocisk powietrze-powietrze trafia w cel [WIDEO]

1 maja 2021, 07:33
Bozdogan start F-16
Start pocisku Bozdogan. Fot. Savunma Sanayi ST
Reklama

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan poinformował w mediach społecznościowych o zakończonym sukcesem teście krajowej produkcji pocisku powietrze-powietrze krótkiego zasięgu Bozdogan. Został on wystrzelony w stronę zdalnie sterowanego celu odrzutowego przez samolot F-16C. Wspomniany cel miał zostać zniszczony, potwierdzając tym samym skuteczność całego systemu.

Bozdogan (tur. sokół drzemlik) to jeden z dwóch pocisków rozwijanych, w ramach programu Goktug, przez turecki instytut badawczo-rozwojowy przemysłu zbrojeniowego Tubitak-Sage. Celem jest opracowanie całkowicie krajowej konstrukcji pocisków rakietowych, przeznaczonych do uzbrojenia samolotów F-16 i TAI Hurjet, a docelowo również maszyn nowej generacji TAI TF-X. Projekt rozwijany jest jednocześnie dwutorowo.

Pierwszy, ukończony i przetestowany (jak wynika z nagrania wideo) również w zakresie całego procesu odpalenia, naprowadzania i zniszczenia celu, jest pocisk krótkiego zasięgu, naprowadzany dwuzakresową głowicą termiczną, oznaczony Bozdogan. Wizualnie przypomina on najnowsze generacje pocisków AIM-9X, ale jak przekonuje producent zastosowano w nim sterowanie wektorowe, nowy silnik rakietowy na paliwo stałe oraz system naprowadzania i zapalnik najnowszej generacji, które wraz z nową głowica zapewniają wysokie prawdopodobieństwo zniszczenia celu. Przy tym, pocisk jest dostosowany do standardowej wyrzutni LAU-129 i standardowych łączy MIL-STD-1553 oraz MIL-STD-1760, co otwiera możliwość eksportu i zastosowania w wielu innych maszynach.

Bardziej ambitnym elementem programu Goktug jest rakieta Gokdogan (tur. Sokół wędrowny) która ma zaliczać się do klasy BVRAAM (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile), czyli pocisków przeznaczonych do rażenia celów spoza pola widzenia, naprowadzanych aktywną głowicą radiolokacyjną. Ma to być również pocisk klasy „wystrzel i zapomnij”, ale z możliwością wskazania celu datalinkiem już po odpaleniu. Również Gokdogan ma startować ze standardowej wyrzutni, co widać z resztą podczas testu odpalenia pociski Bozdogan, gdy maszyna F-16 przenosi oba typy rakiet.

Osiągnięcia programu pocisków powietrze-powietrze Goktug oraz wprowadzenie na uzbrojenie systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu HISAR-A i test rakiet średniego zasięgu HISAR-O wskazują na duży sukces Ankary. Turecki przemysł osiągnął poziom na którym jest w stanie samodzielnie opracowywać i produkować zaawansowane systemy uzbrojenia, w tym samoloty i śmigłowce bojowe oraz systemy rakietowe.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 69
Reklama
Marek L.
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:20

Odpowiedź dla ksywy "Oto" : ....... Tak trzymać ???? Widzę, iż ty to BARDZO, oraz wyjątkowo "krwiożerczy" to tutaj jesteś, odnośnie tego twojego silnego "pożądania" krwi bojowych pilotów greckich, praktycznie każdego dnia broniących suwerennej greckiej przestrzeni powietrznej, wielokrotnie naruszanej przez wyjątkowo ostatnio agresywne lotnictwo tureckie. ---- I, jak widzę, to zupełnie ci tu NIE przeszkadza, iż ty to na 100% popierasz tutaj tego totalitarnego, brutalnego, antydemokratycznego, fanatycznie islamskiego (czyli: nienawidzącego m.in. TEŻ i Chrześcijan!!!) DYKTATORA Erdogana ---- który całkowicie zniszczył demokrację turecką, i przekształcił Turcję w taką drugą totalitarną Białoruś (tylko, wielokrotnie gorszą!!!).......

Oto
niedziela, 2 maja 2021, 13:22

Tak trzymać! Czekamy także na testy na greckich samolotach bojowych naruszajacych przestrzeń powietrzną Turcji na morzu egejskim.

Emergecom
sobota, 1 maja 2021, 23:27

Pytanie jak Turcy otworzyli oprogramowanie F16 żeby integrować dowolne swoje uzbrojenie !? Jak ?!

Extern
niedziela, 2 maja 2021, 17:44

Odpowiedź to - Nie łatwo. kosztowało to podobno życie kilku ludzi. Ogólnie mówiąc zaczęli tworzyć własną awionikę do f-16, a po pierwszych realnych sukcesach na tym polu, wręcz zażądali od USA wydania im kodów w zamian za stacjonowanie na ich terenie radaru wczesnego ostrzegania Amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej. Amerykanie widząc że i tak w końcu Turcy się uniezależnią, udostępnili im te kody aby przynajmniej coś za to dostać. Tak właśnie się agresywnie negocjuje.

Marcin
niedziela, 2 maja 2021, 15:38

Już dawno czytałem info ze Turcy zmodyfikowali oprogramowanie i mogą teraz zwalczać również samoloty NATO. Wcześniej nie było to możliwe, nie wiem dlaczego, być może system swój obcy który chyba jest zintegrowany nie puszczał. Niemniej jednak ich zdolności do produkcji uzbrojenia są imponujące.

alek
niedziela, 2 maja 2021, 14:03

Turcy mają dojście do kodów. Zadbali o to zawczasu. Myślą perspektywicznie.

Tomasz
niedziela, 2 maja 2021, 20:47

W F16 awionika i wszystkie oprogramowanie są Tureckie. Więc nie ma tu potrzeby na kodów. Od 1986r produkują na licencję F16. Ze zgodą USA przedali Egiptowi i Korei

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 12:42

Turcy mieli licencje na F-16.

Extern
niedziela, 2 maja 2021, 17:29

Korea też ma licencje na F-16 a kodów nie mają. Turcy postarali się o to "dodatkowo".

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 22:32

Extern Turcja kupiła ponad 200 F-16, a Korea nie dostała żadnej licencji, po prostu USA pozwoliły im zmontować 72 F-16 u siebie ale bez praw licencyjnych, reszta albo przyjechała w zestawach do samodzielnego składania( 36) albo w ogóle powstała w USA. Turcy dostali pełna licencję. A sami opracowali sobie kody do IFF a nie kody żródłowe.

Niuniu
sobota, 1 maja 2021, 22:38

Kolejny dowód na udane próby Turcji uniezależnienia się od dostaw uzbrojenia z USA. Ewidentna odpowiedź na groźby sankcji. Jeśli spojrzymy szerzej na działania Erdogana to ewidentnie jesteśmy świadkami odradzania się imperium Osmańskiego. I wygląda, że nie da się już tego zahamować. Była szansa - przyjęcie Turcji do UE ale obawy przeważyły nad zdrowym rozsądkiem i mamy co mamy. Wprawdzie była jeszcze nieudolna próba wojskowego przewrotu ale efekt był diametralnie różny od oczekiwanego - doprowadził do powstania zaskakującego sojuszu Erdogana z Moskwą. Pamiętajmy też o zorganizowanym ataku na turecką walutę który również skończył się fiaskiem. Te wydarzenia uświadomiły Erdoganowi, że nie ma wyjścia - musi budować niezależność Turcji wykorzystując impotencję USA z jednoczesnym bezwarunkowym wsparciem jakie daje mu Rosja a do tego wspólnotę interesów regionalnych z Iranem i przychylność Chin. Europę ma spacyfikowaną dysponując kilkoma milionami radykalnych uchodźców których może z łatwością pchnąć na europejskie granice. Nie wspominając o milionach turków mieszkających legalnie w RFN. Do tego większość alternatywnego gazu ze środkowej Azji dociera do UE właśnie przez Turcję (a ostatni i rosyjskiego). Jeśli jutro nie trafi go meteoryt to nic już go nie powstrzyma.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 2 maja 2021, 16:06

Turków zwodzono przyjęciem do EWG (od 1969 na to czekają...) a potem do UE, więc Erdogan powiedziała dość i przestał się o to starać, ku szokowi towarzyszy z Brukseli. A na przyjęcie Turcji do UE nie ma szans z powodu Niemców - do 2030 Turcja będzie miała więcej ludności niż Niemcy a licząc z Turkami już mieszkającymi w UE, to już mają więcej ludności. To by oznaczało, że w UE nie rządziliby Niemcy, tylko Turcy, którzy mieliby najwięcej parlamentarzystów, komisarzy, urzędników unijnych itd. Jednak przecież nie po to Niemcy budują IV Rzeszę, jaką staje się UE by zamiast IV Rzeszy powstało Drugie Imperium Osmańskie, dlatego na przyjęcie Turcji do UE Niemcy nigdy się nie zgodzą! :D

Hektor
niedziela, 2 maja 2021, 20:30

Trzeba zapamiętac o zaproszeniu Turcji do EWG razem z Grecją 1981r. "Wejdzie razem a swoje problemy rozwiądzujecie w EWG.Grecja weszła a Turcja odmówiła pod przetekstem " wy będziecie partnerami a my nie bedziemy waszym bazarem. Wtedy gospodarstwo Turcji nie była rozwnięta. Prawie gospodarstwo rolnicze, Turecki przemysł byl b. słaby. A pożniej druga fala 1986r. z Hiszpania i Portugalia.

abra cadabra
niedziela, 2 maja 2021, 14:11

" przyjęcie Turcji do UE ale obawy przeważyły nad zdrowym rozsądkiem" Turcy chcą grać pierwsze skrzypce w przypadku przyjęcia do UNII, a ponieważ to kraj nieprzewidywalny, to skutki byłyby zgubne dla Europy. Islamizacja kontynentu europejskiego nabrałaby tempa. O niebezpieczeństwach z tym związanych informowali kilka dni temu w liście otwartym do rządu francuscy wojskowi.

dim
sobota, 1 maja 2021, 22:34

Film przywodzi mi na myśl ów irański myśliwiec przyszłości, przy tym stealth. Którego sukcesem było, że samodzielnie kołował po pasie startowym. A tutaj ? Brak kluczenia, czy termicznego przeciwdziałania ze strony celu, o przeciwdziałaniu elektronicznym nie wspominając... Leci sobie po prostej, ze stałą prędkością, rakieta ma weń zdołać trafić. Ale może pomylono filmy ? Może to tylko jakaś studencka praca dyplomowa ?

Ivanius
niedziela, 2 maja 2021, 20:35

No tak razem z stealthem przeszli do historii. Ameryka przeszła do innych projektów jak F35 a od tego też odszedła a teraz nie wiadomo co będzie? mówią o modernizacji F16:)))

autor
sobota, 1 maja 2021, 16:50

Wy się dziwicie że Turcja się zbroi, oni są blisko Izraela, Egiptu, Rosji, Iranu, Grecji, Syrii i mają napięcie z USA, oni mają powód aby priorytet to było wojsko, nawet kosztem tego że gospodarka jest trochę mocniejsza od Polskiej a ludzie mieszkają w kupkach z gówna, "brawo Turcja"

Oto
niedziela, 2 maja 2021, 13:28

Zaufaj mi, że ludzie w Turcji nie mieszkają w kupkach z gówna. Średnia klasa mieszka w większych i nowocześniejszych niż tej samej klasy w Polsce mieszkaniach.

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 09:09

Tylko ze Turcja te problemy sama sprowokowała( no poza Rosja)

abra kadabra
sobota, 1 maja 2021, 16:18

Panowie i panie z PGZtu! Uczcie się od Turków niezależności i działania dla dobra własnych zakładów zbrojeniowych!

Fanklub Daviena i GB
sobota, 1 maja 2021, 13:31

Cieszę się, że tak się kończą amerykańskie sankcje i szantaż, bo to oznacza, że USA ma co raz mniej do powiedzenia w świecie. Pomyślcie do czego doszłaby Polska, gdyby realizowała niepodległą politykę, zamiast poddaństwa naprzemiennie względem USA i UE (zależnie od opcji rządzącej w Polin)?

dropik
niedziela, 2 maja 2021, 12:43

Turecka niepodległość to aktualnie zamordyzm. Takim eksperymentom dziękujemy.

Milutki
niedziela, 2 maja 2021, 13:37

Turecka niepodległość to walka z terrorystami na własnym terytorium i w jego sąsiedztwie oraz stawianie oporu fałszywym sojusznikom. Turcja walczy z zamordyzmem

Wojciech
sobota, 1 maja 2021, 19:08

Tylko jak nauczyć wyborców odróżniania kłamstwa od prawdy?

dim
sobota, 1 maja 2021, 18:33

@Fan. "Do czego doszłaby Polska, gdyby..." - doszłaby do powtórki z roku 1939. Ale pytaj raczej dokąd doszłaby wtedy armia rosyjska ? Gdy tak boli cię, że nie może ?

Davien
sobota, 1 maja 2021, 17:30

Taak, bo Turcy zrobili sobie taki odpowiednik AIM-9L/M to Funklub już szaleje:))

poniedziałek, 3 maja 2021, 06:24

ak zwykle bzdury. Cytuje: "Bozdogan use off-boresight capable IIR (Imaging infrared) seeker with all aspect engagement capability and counter-countermeasure capability. It will have High thrust reduced smoke solid propellant technology and an electronic rocket motor aiming and firing system. According to the manufacturer it will have advanced agility due to its thrust vectoring, a unique warhead for maximum probability of kill and a reliable fuze. It will be compatible to the MIL-STD-1553 and MIL-STD-1760 military standards and is designed for use with the LAU-129 guided missile launcher. On 14th of April 2021 Bozdogan conducted a live firing test from a Turkish Airforce F-16. The missile successfully destroyed a TAI Şimşek target drone with pinpoint accuracy".

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 23:02

Ale wiesz ze bajki z jakiejś nieznanej stronki o aplikacjach które cytujesz to tylko twoje fantazje:))

czwartek, 6 maja 2021, 07:48

Znowu uciekłeś z podkulonym ogonkiem XD?

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 4 maja 2021, 16:28

Prawdę napisał a bajkami próby zaklinania rzeczywistości. To co jest powyżej zacytowane, pochodzi ze strony producenta a także tureckiej prasy. Opisany jest tam cały program pocisków powietrze - powietrze nad którymi pracuje przemysł turecki. Nazwa programu "GÖKTUĞ". Efektami programu są dwa pociski , pocisk Bozdoğan (Merlin), jest to pocisk klasy WVRAAM (Within Visual Range Air-to-Air Missile) z głowicą IIR oraz pocisk Gökdoğan (Peregrine), pocisk klasy BVRAAM (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile), focisk klasy "fire and forget", o takich samoych lub lepszych mozliwosciach jak najnowsze wersje AIM-120 i Meteora. A tak o testach pocisku donosiła Turecka prasa i strony producenta: "On April 14, 2021, President Recep Tayyip ERDOĞAN announced that the BOZDOĞAN IIR guided within visual range (WVR) air-to-air missile developed by youth Turkish technicians and engineers under GÖKTUĞ Project has successfully destroyed its target (TUSAŞ`s ŞİMŞEK high-Speed target Drone) during its first air launch test. "Turkey has managed to become one of the few countries having the air-to-air missile technology," ERDOĞAN wrote on his personal Twitter account/page". Pocisk zastapi używane w Turcji pociski AIM 9. I co? Dalekj bedziesz zaklinał rzeczywistość? Znowu sie pokonałem. Jak zwykle zresztą XD.

niedziela, 2 maja 2021, 06:27

Dobrze. że nie zrobili odpowiednika twojego AIM-120 z 1973 roku.

Autor
sobota, 1 maja 2021, 16:53

Jeżeli USA miałoby mało do powiedzenia w świecie to nie wiadomo czy Polska by istniała, poza tym dziś już się nie liczą czołgi i samoloty, a pieniądze których Turcja nie ma, widać efekt amerykańskich sankcji taki, że pkb Turcji z prawie 1 biliona dolarów spadło do poziomu Polski.

azure
sobota, 1 maja 2021, 16:11

Też się cieszę bo tak się składa że turecka broń niszczy sprzęt pochodzący z putinlandu w Libii, Syrii czy na kaukazie. Teraz jest eksportowana na Ukrainę tak że cieszcie się kacapy ;)

Extern
niedziela, 2 maja 2021, 17:57

Ciekawa sprawa, bo rzeczywiście historycznie patrząc, to gdy Turcja była silna to i silna w ramach Rzeczypospolitej była i Polska, a Rosja była wtedy natomiast w gorszej kondycji i wycofana, więc nie naciskała na nas. Trochę to jakoś takie może i niekomfortowe mentalnie dla nas cieszyć się z sukcesów Turcji, bo Turcja swego czasu i naszym poważnym wrogiem była, ale my Polacy chyba obecnie rzeczywiście powinniśmy kibicować silnej Turcji. Prawdą historyczna jest niestety taka, że jak wroga nam Turcja podupadła, to nasi Słowiańscy bracia ze wschodu Rosjanie, w ramach wzrostu swojej potęgi, tak nas Słowian zachodnich parę razy przeczołgali że ojej.

Gnom
sobota, 1 maja 2021, 15:51

Warunek: poczynają co najmniej od przełomu XVI/XVII wieku i Wazów, o ile nie wcześniej.

BUBA
sobota, 1 maja 2021, 15:43

Polska byla niepodlegla od 45 do 89 i jak wtedy bylo. Zamiast na Karaibach wczasy spedzales w najblirzszym osrodku i to jeszcze z przygodami bo czegos zawsze brakowalo od dojazdu zaczawszy a na powrociee do domu skonczywszy.

Olo
sobota, 1 maja 2021, 15:31

Biorąc pod uwagę polską mentalność to byłaby w tym samym miejscu co teraz.

BUBA
niedziela, 2 maja 2021, 12:25

Raczej powiedziwl bym nie polską mentalność a rzadzacych i MON.

klaun-szyderca
sobota, 1 maja 2021, 14:50

A gdyby nie była przez 50 lat zniewolona kolonią sowiecką ?

Beczq
sobota, 1 maja 2021, 19:56

Teraz mamy możliwość - zarówno polityczną jak i finansową samodzielnego rozwijania własnych zdolności, za PRLu nie mieliśmy. Tylko co z tego, skoro z tej szansy nie korzystamy?

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 2 maja 2021, 13:08

Za PRL na tle świata Polska stała dużo wyżej niż teraz - pod każdym względem - naukowym, technologicznym, gospodarczym, militarnym, znaczenia w świecie itp.! :D

Observik
wtorek, 4 maja 2021, 08:51

Tak,stała wyżej .Ale we własnym mniemaniu.

Alaris
niedziela, 2 maja 2021, 01:42

Ciężko nadrobić pół wieku opóźnień jednego z najbardziej dynamicznych okresów pod względem rozwoju technologii. I tak sporo udało nam się nadrobić zarówno w kwestii technologii jak i społecznej.

dropik
niedziela, 2 maja 2021, 12:42

Te , PRL trwał 45 lat . RP trwa już 32 lata, pora przestać zrzucać wszystko na komunę

Kiks
sobota, 1 maja 2021, 14:29

Nie męcz i przestań używać sformułowania Polin, bo to już nudne. Pyszczysz na okrągło, ale tylko w sieci. Pod ruską okupacjami Polska wielokrotnie chciała być niezależna militarnie od ruskich. Ci szybko reagowali, żeby dobrze tego nie doszło.

Nerv
niedziela, 2 maja 2021, 13:47

Wtedy byliśmy militarnie uzależnieni od ruskich. Z tym się zgodzę. Ale teraz jesteśmy uzależnieni od amerykańskiego złomu lub nowych maszyn których nas nie stać.

Polak
niedziela, 2 maja 2021, 08:47

No właśnie

x
sobota, 1 maja 2021, 13:27

No to teraz nie zatrzymaliby się na Chocimiu...

dim
sobota, 1 maja 2021, 18:36

Dla zestrzelonego, akurat to nie ma już znaczenia, skąd pocisk pochodził produkcyjnie.

bierzmy przykład
sobota, 1 maja 2021, 13:12

Szkoda, że u nas zaciekle jest wspierany zagraniczny przemysł, a dla naszych tylko okruchy z pańskiego stołu. O transferach technlologii w stylu szmatek to wycierania kurzu z błyszczących rakiet szkodna nawet pisać.

Gnom
sobota, 1 maja 2021, 15:50

Dziwisz się, jak jako POLSKA FIRMA występuje zięć ze szwagrem i całą kasę (bez prowizji) wysyła od razu zagranicę, no bo tam realizuje prace. W końcu dla MON firma zarejestrowana w Polsce z siedzibą w dwupokojowym mieszkaniu i 3 pracownikami to już wiarygodna firma do realizacji prac na sprzęcie. Trudno nie dojść do wniosku, że owym zlecającym z MON coś kapnie, zapewne pośrednio, bo tak głupi by wziąć bezpośrednio nie będą. Ale kto wie.

czytelnik D24
sobota, 1 maja 2021, 10:14

Czyżby Turcy skopiowali wygląd z Aim-9x?

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 2 maja 2021, 18:56

Skopiowali cały AIM-9X zapewne w 90%

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 22:35

Nie skopiowali ale zrobili sobie odpowiednik AIM-9L/M ze zwykła głowica IR a nie IIR.

poniedziałek, 3 maja 2021, 12:58

No to obalamy twoje bzdury. Cytuje: "Bozdogan use off-boresight capable IIR (Imaging infrared) seeker with all aspect engagement capability and counter-countermeasure capability. It will have High thrust reduced smoke solid propellant technology and an electronic rocket motor aiming and firing system. According to the manufacturer it will have advanced agility due to its thrust vectoring, a unique warhead for maximum probability of kill and a reliable fuze. It will be compatible to the MIL-STD-1553 and MIL-STD-1760 military standards and is designed for use with the LAU-129 guided missile launcher. On 14th of April 2021 Bozdogan conducted a live firing test from a Turkish Airforce F-16. The missile successfully destroyed a TAI Şimşek target drone with pinpoint accuracy".

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 15:01

Moze jak znajdziesz jakies porzadne żródło a nei owlapps.net to pogadamy biedaku:))

wtorek, 4 maja 2021, 06:43

Cytat który podałem, jest ze strony producenta pocisku Bozdogan. A twoje obelgi świadczą jedynie o twojej porażce i bezsilności. No to teraz podaj swoje żródło, twierdzące, że Bozdogan nie ma głowicy IIR. Czekam. Czas start.

Davien
piątek, 7 maja 2021, 12:05

Cytat jaki podałęs pochodzi ze strony owlapps.net a o braku IIR piszą w tym artykule

Davien
sobota, 1 maja 2021, 17:31

Wyglad mozliwe ale juz funkcjonalnie to raczej AIM-9L/M.

niedziela, 2 maja 2021, 06:30

A skad ty wiesz, jaki jest on jest funkcjonalnie? No napisz. Skad to wiesz.

Gnom
sobota, 1 maja 2021, 15:46

A co na to aerodynamika dużych prędkości i stateczność konstrukcji? To samo przeznaczenie, te same warunki brzegowe, podobny poziom technologii to i pocisk podobny. Co w tym dziwnego. By powiedzieć cos więcej trzeba by posiadać szczegółowe dane, a wątpię aby Turcja je szybko upubliczniła.

sobota, 1 maja 2021, 13:49

Może skopiowali Davienovy AIM-120 z 1973 roku?

lampa Alladyna
sobota, 1 maja 2021, 13:26

a są inne "wzorce konstukcyjno-estetyczne" ?

niedziela, 2 maja 2021, 18:56

sa

czytelnik D24
niedziela, 2 maja 2021, 08:32

No tak. Jak się nie potrafi przeprowadzić prac badawczo-rozwojowych to trzeba zerżnąć.

niedziela, 2 maja 2021, 13:48

Widać, że strasznie boli cie fakt, że Turcy wyprodukowali swój pocisk. A napisz, dlaczego?

niedziela, 2 maja 2021, 08:26

a czy zabrakło własnej inwencji twórczej?

vipmig
sobota, 1 maja 2021, 11:15

a co ma wyglad do użyteczności w tym przypadku?

czytelnik D24
niedziela, 2 maja 2021, 08:30

Jednak ma bo wygląd jest definiowany wynikami badań w tunelach aerodynamicznych o których Turcy najwyraźniej nie mają zielonego pojęcia.

Dawo
sobota, 1 maja 2021, 10:07

Hmmm...jakos bardziej przekonujace są filmy z testów CAMMa lub AIM-9X. Tutaj cel nie manewruje, znajduje się w większej odległości zapewniając czas na jego odszukanie przez glowice IR i nie stosuje żadnych flar ani systemów laserowych do oślepienia głowicy. Tak czy inaczej szacun dla Turcji, za branie sprawy w swoje ręce.

Davien
sobota, 1 maja 2021, 17:32

Tu mamy nie pocisk z głowicą IIR ale ze zwykła IR, ot taki odpowiednik AIM-9L/M albo R-73

poniedziałek, 3 maja 2021, 10:26

Jak zwykle bzdury. Cytuje: "Bozdogan use off-boresight capable IIR (Imaging infrared) seeker with all aspect engagement capability and counter-countermeasure capability. It will have High thrust reduced smoke solid propellant technology and an electronic rocket motor aiming and firing system. According to the manufacturer it will have advanced agility due to its thrust vectoring, a unique warhead for maximum probability of kill and a reliable fuze. It will be compatible to the MIL-STD-1553 and MIL-STD-1760 military standards and is designed for use with the LAU-129 guided missile launcher. On 14th of April 2021 Bozdogan conducted a live firing test from a Turkish Airforce F-16. The missile successfully destroyed a TAI Şimşek target drone with pinpoint accuracy".

FanPrawiczkaDaviena
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:26

Jak zwykle bzdury. Cytuje: "Bozdogan use off-boresight capable IIR (Imaging infrared) seeker with all aspect engagement capability and counter-countermeasure capability. It will have High thrust reduced smoke solid propellant technology and an electronic rocket motor aiming and firing system. According to the manufacturer it will have advanced agility due to its thrust vectoring, a unique warhead for maximum probability of kill and a reliable fuze. It will be compatible to the MIL-STD-1553 and MIL-STD-1760 military standards and is designed for use with the LAU-129 guided missile launcher. On 14th of April 2021 Bozdogan conducted a live firing test from a Turkish Airforce F-16. The missile successfully destroyed a TAI Şimşek target drone with pinpoint accuracy".

niedziela, 2 maja 2021, 06:37

A skad wiesz, jaka jest tu głowica. Podaj źródło. Zreszta swoja skuteczność AIM-9X udowodnił będąc zmylonym flarami przez antycznego Su-22.

Tweets Defence24