Reklama

Technologie

Turecki pocisk powietrze-powietrze trafia w cel [WIDEO]

Start pocisku Bozdogan. Fot. Savunma Sanayi ST
Start pocisku Bozdogan. Fot. Savunma Sanayi ST

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan poinformował w mediach społecznościowych o zakończonym sukcesem teście krajowej produkcji pocisku powietrze-powietrze krótkiego zasięgu Bozdogan. Został on wystrzelony w stronę zdalnie sterowanego celu odrzutowego przez samolot F-16C. Wspomniany cel miał zostać zniszczony, potwierdzając tym samym skuteczność całego systemu.

Bozdogan (tur. sokół drzemlik) to jeden z dwóch pocisków rozwijanych, w ramach programu Goktug, przez turecki instytut badawczo-rozwojowy przemysłu zbrojeniowego Tubitak-Sage. Celem jest opracowanie całkowicie krajowej konstrukcji pocisków rakietowych, przeznaczonych do uzbrojenia samolotów F-16 i TAI Hurjet, a docelowo również maszyn nowej generacji TAI TF-X. Projekt rozwijany jest jednocześnie dwutorowo.

Pierwszy, ukończony i przetestowany (jak wynika z nagrania wideo) również w zakresie całego procesu odpalenia, naprowadzania i zniszczenia celu, jest pocisk krótkiego zasięgu, naprowadzany dwuzakresową głowicą termiczną, oznaczony Bozdogan. Wizualnie przypomina on najnowsze generacje pocisków AIM-9X, ale jak przekonuje producent zastosowano w nim sterowanie wektorowe, nowy silnik rakietowy na paliwo stałe oraz system naprowadzania i zapalnik najnowszej generacji, które wraz z nową głowica zapewniają wysokie prawdopodobieństwo zniszczenia celu. Przy tym, pocisk jest dostosowany do standardowej wyrzutni LAU-129 i standardowych łączy MIL-STD-1553 oraz MIL-STD-1760, co otwiera możliwość eksportu i zastosowania w wielu innych maszynach.

Bardziej ambitnym elementem programu Goktug jest rakieta Gokdogan (tur. Sokół wędrowny) która ma zaliczać się do klasy BVRAAM (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile), czyli pocisków przeznaczonych do rażenia celów spoza pola widzenia, naprowadzanych aktywną głowicą radiolokacyjną. Ma to być również pocisk klasy „wystrzel i zapomnij”, ale z możliwością wskazania celu datalinkiem już po odpaleniu. Również Gokdogan ma startować ze standardowej wyrzutni, co widać z resztą podczas testu odpalenia pociski Bozdogan, gdy maszyna F-16 przenosi oba typy rakiet.

Osiągnięcia programu pocisków powietrze-powietrze Goktug oraz wprowadzenie na uzbrojenie systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu HISAR-A i test rakiet średniego zasięgu HISAR-O wskazują na duży sukces Ankary. Turecki przemysł osiągnął poziom na którym jest w stanie samodzielnie opracowywać i produkować zaawansowane systemy uzbrojenia, w tym samoloty i śmigłowce bojowe oraz systemy rakietowe.

Reklama
Reklama

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama