Reklama

Zobacz więcej - Polityka Obronna

Miliardy z zysku NBP zasilą modernizację Wojska Polskiego? [KOMENTARZ]

Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ
Fot. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

Prezes NBP Adam Glapiński zapowiedział przekazanie zysku Narodowego Banku Polskiego na cele związane z obronnością i modernizacją armii. Mowa o kwocie nawet ponad 10 mld zł.

„NBP za ubiegły rok osiągnął bardzo dobry wynik finansowy" - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas środowej konferencji prasowej. Stwierdził też,  że to zasługa ciężkiej pracy kilku departamentów NBP.

„Ten zysk będzie znacząco wyższy niż w ubiegłym roku, a wtedy było to ponad 9 mld zł" - mówił dalej Adam Glapiński. Dopytywany o to, jaki dokładnie jest ten wynik, uściślił, że „jest on znacząco wyższy niż 10 mld zł".

„Zwykle informacje o wyniku NBP przekazujemy w marcu, już po audycie. Ale tym razem robię to wcześniej, bo przedstawiono ustawę o obronności, w której to ustawie zapisano, że zysk NBP - poza 5 proc., które pozostają w banku - będzie służył wysiłkowi obronnemu i zakupowi nowego uzbrojenia. Mam nadzieje, że tak będzie i cieszymy się, że będziemy mogli się do tego przyczynić" - powiedział cytowany przez PAP Adam Glapiński.

KOMENTARZ:

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o Narodowym Banku Polskim (art. 69 ust. 4) „W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP część rocznego zysku NBP (wpłata z zysku NBP) podlega odprowadzeniu do budżetu państwa". W obecnym stanie prawnym pieniądze te zasilają budżet państwa i mogą być wydawane na różne cele. Wpłata z zysku NBP przekazywana jest w kwocie 95 proc. zysku Narodowego Banku Polskiego, pozostała kwota trafia na fundusz rezerwowy. To długotrwała praktyka, przykładowo - w 2012 roku do budżetu wpłacono 5,2 z 5,5 mld zł zysku NBP, a w 2019 roku - 7,4 z 7,8 mld zł zysku NBP.

Czytaj też

Przedłożony przez rząd projekt ustawy o obronie Ojczyzny zakłada jednak, że wpłaty z zysku NBP będą przeznaczane bezpośrednio na nowy fundusz celowy, a mianowicie Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. W takiej sytuacji środki z NBP byłyby istotnym wsparciem dla budżetu obronnego, jednocześnie nie trafiałyby do ogólnego budżetu państwa.

Na razie jednak ustawa o obronie Ojczyzny to projekt i nie wiadomo, kiedy zostanie przyjęta. Teoretycznie możliwe jest jednak zasilenie modernizacji Sił Zbrojnych poprzez zysk NBP również w obecnym stanie prawnym. To stałoby się w sytuacji, gdyby kwota przekazana do budżetu (zgodnie z dotychczasowymi przepisami) została następnie przelana na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, zasilony zresztą niedawno kwotą 6,3 mld zł, w wyniku nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok. Należy nadmienić, zgodnie z projektem ustawy o obronie Ojczyzny, środki Funduszu Modernizacji SZ staną się środkami nowego Funduszu Wsparcia SZ, gdy ustawa wejdzie w życie.

Czytaj też

Jeśli więc termin odprowadzenia wpłaty z zysku NBP za rok 2021 do budżetu upłynie przed wejściem w życie zapisów nowej ustawy, decyzja o jego przekazaniu na cele związane z modernizacją armii będzie leżała w rękach rządu, w tym Ministerstwa Finansów i MON. Jak na razie więc pytanie o to, czy wpłata z zysku NBP istotnie zostanie przeznaczona na cele obronne, pozostaje otwarte.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Tomi19

  Czy to nie ten NBP co nasz Król Europy Donald Tusk chciał zlikwidować mówiąc że to niepotrzebna i nierentowna instytucja haha to tylko potwierdza ile złej woli jest w tym człowieku i jego umoczonej PO

  1. Antonioo

   Popaganda weszła mocno. Proponuję trochę więcej krytycznego i samodzielnego myślenia, a nie tylko powtarzanie tego co Ci w "Wiadomościach" powiedzą

 2. Antonioo

  Albo wydadzą te pieniądze (pochodzące z inflacji) na zagraniczny sprzęt albo PGZ przeje te pieniądze. Nie mam już żadnych nadziei, że pieniądze zostaną wydatkowane tak, żeby realnie poprawić naszą armię oraz wzmocnić przemysł obronny.

 3. Tomi19

  Czy to nie jest ten NBP co nasz Król Europy Donald Tusk chciał zlikwidować mówiąc że ta instytucja jest nie rentowna i nieopłacalna to świadczy kim ten człowiek jest a jest kłamcą i zwykłym agentem Berlina

  1. K.

   NBP nie można zlikwidować ani sprzedać Panie ekspercie .

  2. Extern.

   @k. Jeśli przystąpimy do strefy euro, wszystkie aktywa NBP, włącznie z rezerwą walutową Polski, przejmie EBC (Europejski Bank Centralny). Jak inaczej niż likwidacją NBP byś to nazwał?

  3. K.

   @Extern. No to jakim cudem wszystkie kraje członkowskie które mają wspólną walutę mają swoje rezerwy ? Mają także banki centralne . Jak to możliwe ?

 4. Był czas_3 dekady

  "Miliardy z zysku NBP zasilą modernizację Wojska Polskiego" I to jest powód by nasze polskie banki 🇵🇱 były w rękach polskich, a nie obcych.

  1. RifRaf

   Bo to jest NBP i dziala "odrobie inaczej" niz komeryjne banki. A miliadry sie odbija na twojej kieszeni bo to nikt inny tylko ty i kazdy Kowalski oplaca ten bank i jego "zysk" Bank dzieki, ktoremu tym roku bedziesz zawdzieczal 10% inflacji.

  2. Był czas_3 dekady

   @RifRaf- nie zapominaj, że czasy kiedy banki były instytucją społecznego zaufania minęły z chwilą transformacji ustrojowych w 1989 toku, więc zasilasz każdy bank ale tylko ten podzieli się z państwem dość sporym kawałkiem tortu. Inne wyprowadzą kasę za granicę lub zasilą tylko prywatne konta prezesów i i całej tej pasożytniczej "otoczki" skupionej wokół banków. "Bank dzieki, ktoremu tym roku bedziesz zawdzieczal 10% inflacji." Tu już przesadziłeś. Podziękuj za inflację Putinowi, pasożytniczym biurokratom z UNII i Chińczykom za Coronavirusa

 5. Tomi19

  Bzdury piszecie wiecie że dzwoni ale nie wiecie w którym kościele proponuje się douczyć albo dowiedzieć jaki jest prawdziwy dochód NBP a jest większy i że z tych pieniędzy zostaną sfinansowane czołgi Abrams to nie jest tajemnicą że zostaną zakupione z środków pozabudżetowych to jest na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej czarno na białym napisane doprawdy niewiem czemu oszukujecie własnych czytelników do dziś uważałem wasz serwis za wiarygodny no cóż widzę że nie warto dalej czytać bo mijacie się z prawdą

  1. K.

   Gdzie jest napisane , że za te pieniądze zostaną zakupione M1 ? Zgodnie z prawem zostaną przekazane do budżetu , nie ma mowy o środkach pozabudżetowych .Mogą być spożytkowane na dowolny cel .

 6. Paweł P.

  Pewnie nie wszystko ale 80/20 miłoby wydać / zainwestować w polski sprzęt, made in 🇵🇱 – zawsze % spory wróci do budżetu.

  1. Hubert

   Ja kupiłbym 4 bądz 3 dywizjony wyrzutni Himars a z tego co zostanie kolejne Kraby w HSW.

  2. mick8791

   No to jeżeli uważasz, że zakup 250 Abramsów (a na to jest ta kasa) to inwestycja w Polski sprzęt to gratuluję dobrego samopoczucia...

 7. Extern.

  Jak widzę wzmiankę o jakimś funduszu który jakoś będzie wydawał państwowe pieniądze, to jakoś niestety przypomina mi się największy przewał państwowych pieniędzy w historii Polski jakim był fundusz obsługi długu zagranicznego. Nie wiem czy wiecie że wtedy wyprowadzono z Polski i rozkradziono, mniej więcej równowartość rocznego dochodu państwa Polskiego. A winnych nie udało się oczywiście złapać ani tych pieniędzy odzyskać.

  1. Był czas_3 dekady

   Podziękuj okrągłostołowym. Dogadali się i przez 2 dekady rozszarpywali Polskę, a ci którzy o nią walczyli na ulicach i za bramami zakładów zostali po okresie transformacji ustrojowej puszczeni w skarpetkach, eksmitowani, głodowali na nędznych emeryturkach..

  2. Gnom

   Tak gwoli ścisłości - prezesina Jarosław i jego brat tez byli przy okrągłym stole. Ich kumple i oni (może bez Lecha) też do dziś korzystają z efektów, patrz: Telegraf, Srebrna i wiele innych działań.

  3. Monkey

   @Gnom: Przy Okrągłym Stole dogadali się rządzący (PZPR), opozycja (Solidarność) i strona, która do dziś zyskuje najwiecęj: Kościół. A to oni wystawili najmniejszego znaczeniem negocjatora. Przy takim układzie owszem, dobrze, iż nikogo u nas nie rozstrzelano jak w Rumunii. Ale partyjni bonzowie zabezpieczyli sobie dostanie życie (w większości), elektrycy i kierowcy WPK się dorobili i do dziś mogą pozować jako autorytety moralne, a Kościół, no cóż, został głównym wygranym, nawet w wojsku. A wojsko?

 8. Carell

  Az milo sie czyta wiedzac ze te pieniadze nie trafia do polskiego spoleczenstwa tylko do USA na zakup Abramsow, F35, Himarsow, PAtriotow. Az milo wiedzac ze za te pieniadze moznabyloby zakupic tysiace ppk moskit, grotow i rozwinac wlasny system opl.. Lobby rzadzi..

  1. KrzysiekS

   Carell Polska to może być niedługo krajem dającym tania siłę roboczą (chociaż prawie tak jest ale jeszcze mamy szanse) jak USA zgodzi się na żądania Rosji co jest całkiem możliwe. Potrzeba nam silniejszej gospodarki ale też silniejszej armii. Niestety niektórzy zarówno w armii i przemyśle widzą tylko dzień dzisiejszy.

  2. Był czas_3 dekady

   Amerykański lobbysta Hubert K. jest doradcą w MONie. Jakieś pytania?

 9. rozbawiony

  Jeśli zysk NBP przeznaczony zostanie na zakupy uzbrojenia to skorzystają na tym przede wszystkim amerykańskie koncerny. Ten rząd mimo szumnych zapowiedzi nie ma zamiaru wspierać polskiego przemysłu , nie pozyskuje dla niego nowych technologii ,licencji . Same zakupy są chaotyczne bez planu i nie tworzą całości . Jak jest kupiona artyleria to nie ma kto jej wskazywać celów i brakuje amunicji kierowanej czy kasetowej . Okręty podwodne są wycofywane z służby bez następców , jak będą nowe czołgi to bez nowoczesnej osłony przeciwlotniczej , itd . Stosunkowo duży budżet MON - u nie przekłada się na znaczny wzrost potencjału armii co uwidoczniło ćwiczenie Zima 2020 . Można odnieść wrażenie , że nie jest to celem naszych decydentów dla których liczy się przede wszystkim wydzwięk propagandowy zakupów i kwestie polityczne .

  1. Był czas_3 dekady

   Zapewne kasa trafi do USA za Abramsy.

 10. Sidematic

  To co tym razem chce nam opchnąć Wielki Brat zza oceanu?

 11. POLAK

  10 miliardów to kupa KASY MIZNA JE DOBRZE WYDAĆ A MOŻNA KUCIC SZROT JAK DLA MNIE TO BYM WYBRAŁ -JAVELIN 250 -600 rakiet -ROSOMAKI -40 -PIORUN -1500 rakiet -BLACK HAWKI -20 HIMARS - 36 POPRAD -40 I pewnie by jeszcze zostało na drony uderzeniowe

  1. Greedo

   Dobra kompozycja lecz zamiast 1500 Piorunów zestawy z WB Elektonics Fly Eye i Warmate 2. Jak Rosomaki to tylko w najnowszej wersji XP z grubszym pancerzem i wieżami ZSSW-30.. program wymiany B W P 1 leży i nie znosi się na wymianę więcej niż batalionu rocznie.

  2. wert

   Warmate 2 utracił jedyny atut jaki miał warmate 1 czyli możliwości wypuszczania i operowania niemal bezpośrednio z linii frontu. Warmate 2 z racji rozmiarów i katapulty potrzebuje miejsca i spokoju czyli zaplecza frontu. A to oznacza że jego kiepski zasięg (wbrew deklaracjom producenta nie jest 40 km, nie jest to nawet 10 km jeżeli są wzniesienia i budynki) jeszcze bardziej doskwiera. Ukraińcy ostatecznie nie zdecydowali się na zakup warmate 2. Mimo że de facto powstał on pod wpływem zgłaszanych przez nich zapotrzebowań

 12. Andrzej B.

  Z punktu widzenia naszej armii dobrze byłoby przekazać na nią 50% lub 100% budżetu. Problem polega na tym jak te pieniądze są wydawane i co to przyniesie naszej gospodarce w perspektywie czasu. Większość zakupów robimy za granicą i nie mają one żadnego pozytywnego dla gospodarki rezultatu. Na dodatek te pieniądze, które mamy, wydajemy raczej kiepsko. Inne kraje wydają tyle samo lub mniej, a efekty mają większe.

  1. Carell

   Problemem jest to ze nie mamy klasy politycznej powiazanej z polskim interesem narodowym szeroko rozumianym jako interes SPOLECZENSTWA a tylko ludzi ktorzy kariere winni robic wbiznesie niestety

 13. Observer22

  Ja bym proponował przeznaczyć te środki na helikoptery np. 32 szt. AW-139 jako wielozadaniowy i 16 sztuk Apache'ów lub Viperów albo 32 BH S-70M (taki jaki jest oferowany Brytyjczykom). Ale to trzeba załatwić konkretnie - przetarg i podpisanie umowy w 1 rok. Bez przewlekłych programów, analiz, koncepcji itd. Zanim te helikoptery dostaniemy, to minie 4 lata. Do tego czasu już może będziemy mieć część nowego OPL.

 14. KrzysiekS

  Gdybym miał wydawać te pieniądze na uzbrojenie to wydał bym je albo na zakup efektora (a w zasadzie licencji i produkcją w Polsce i tu widzę CAMM) dla systemu NAREW. Albo na to co Uwalił M.B. czyli polonizację i 4 dywizjony HIMARS.

  1. Qwest

   Widać nasz przemysł nie był i nie jest gotowy na polonizację Himars.

  2. Greedo

   Ale firma z Izraela chciała nam to zaoferować włącznie z fabryką i modernizacją rakiet 122mm dla Langusty.

  3. KrzysiekS

   Qwest Przemysł ma małe pieniądze i duże wyzwania bierze to co daje największy zysk na dzień dzisiejszy nie koniecznie na jutro. Problemy są w pieniądzach i decyzjach długofalowych decydentów. Gdyby dali pieniądze na konkretny cel w zamian za konkretne efekty z groźbą kar finansowych (i utraty dobrych stanowisk i to może było by ważniejsze) to może by coś z tego było.

 15. Hubert

  To daje nam 2,5 mld USD więc można solidnie wzmocnić armie. Widziałbym za tę kwotę jeszcze 4 dywizjony wyrzutni Himars.

  1. Laky

   Przydałoby się,oj przydało😉

  2. PedroAlvarez2009

   Są prowadzone na ten temat negocjacje konkretnie na 2 kolejne DMO, z fonetem i topazem.

  3. biały

   himars to tylko 500 km , jassm do f-16 ma większy zasięg plus zasięg samolotu , himars też by się przydał , ale było by też miło jak byśmy mieli coś do zwalczania celów w odległości 200 lub 250 km , a dronów od turcji mamy kilka , po resztą te ich pociski szybujące mają mały zasięg jak by udało się podczepić do nich amunicję krązącą to prowadzili by ostrzał spoza zasięgu wrogiej opl

 16. DZIKA GĘŚ

  Na początek pojawi się kreatywna księgowość z tzw przesunięciami a jeśli okaże się zbyt czytelna dla znawców tematu z kręgu opozycji i nie tylko wprowadzi się koło ratunkowe zwane "polski dialog " a wtedy interpretacja finansowa procedowanego założenia -produktu .....ma swój nieograniczony czas

 17. DA(łn)VIEN

  No to teraz załatwimy ich wszystkich

  1. Laky

   A załatwimy, załatwimy 😉

 18. ands

  Mam nadzieje, że asystentki prezesa na tym posunięciu nie ucierpią, a wprost przeciwnie.

 19. Sidematic

  Jak zwykle przypomnę, że to nie armie wygrywają wojny tylko przemysł a u nas przemysł się ciągle niszczy. Nakłady na modernizację są topione w przepastnych bagnach PGZ zamiast zasilać prężne i innowacyjne firmy które już mają gotowe produkty klasy światowej jak WB czy Teldat. Jednocześnie takie WITU ciągle nie ma finansowania dla Moskita.

  1. Był czas_3 dekady

   Moskit i cisza wokół niego.budzi zaniepokojenie.

  2. Był czas_3 dekady

   Co się dziwisz? Podam kolejny przykład, niemalże sabotażu. "Inspektorat Uzbrojenia MON opublikował ogłoszenie o zamówieniu amunicji strzeleckiej, granatów ćwiczebnych i granatów maskujących dla wozów bojowych." i dalej "Granaty GAK-81 są pozyskiwane mimo oferowania przez polski przemysł nowocześniejszych GM-81 o lepszych właściwościach maskujących." I co ty na to? Ktoś powinien zostać wyrzucony ze stołka!

  3. Laky

   O i tu dobrze mówisz 😉

Reklama