Siły zbrojne

Wypadek SW-4 Puszczyk w Dęblinie. Dwaj piloci w szpitalu

Śmigłowiec SW-4 Puszczyk. Fot. 41 Baza Lotnictwa Szkolnego (http://41blotsz.wp.mil.pl/pl/26_470.html)
Śmigłowiec SW-4 Puszczyk. Fot. 41 Baza Lotnictwa Szkolnego (http://41blotsz.wp.mil.pl/pl/26_470.html)

Dwaj piloci zostali przewiezieni do szpitala po wypadku śmigłowca SW-4 Puszczyk, do którego doszło w środę wieczorem w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Maszyna przewróciła się na bok podczas lądowania.

W komunikacie wydanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowano, że do zdarzenia doszło w godzinach wieczornych, w trakcie wykonywania lotu szkolnego.

Podczas lądowania śmigłowca poszkodowani zostali dwaj znajdujący się na pokładzie piloci. Lotniskowe służby ratownicze udzieliły im pierwszej pomocy i zabezpieczyły miejsce zdarzenia. Piloci zostali przetransportowani do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

komunikat MON i DGRSZ

Komunikat nie zawierał bliższych danych na temat poszkodowanych ani uszkodzeń śmigłowca. Poinformowano natomiast, że "zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami okoliczności i przyczyny zdarzenia wyjaśni specjalnie powołana komisja".

Oprócz niej okoliczności wypadku bada także Żandarmeria Wojskowa. Rzecznik komendanta głównego ŻW ppłk Artur Karpienko powiedział Radiu Lublin, że podczas lądowania śmigłowiec przewrócił się na bok, w wyniku czego dwóch pilotów doznało obrażeń. 

Czytaj więcej: SW-4 walczy w koreańskim przetargu

Głównym zdaniem 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego jest szkolenie lotnicze podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie. Wyposażenie bazy to przede wszystkim samoloty TS-11 Iskra, oprócz nich w jednostce są też śmigłowce SW-4 Puszczyk oraz Mi-2.

Wojsko Polskie ma na wyposażeniu 24 lekkie śmigłowce SW-4 Puszczyk. W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego służą one do szkolenia pilotów. Producentem SW-4 jest WSK "PZL-Świdnik" należące do włoskiego koncernu Leonardo.

Czytaj więcej: Nowe śmigłowce pomogą chronić włoskie granice

RAL/PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.