Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Polko surowo o Siemoniaku; Rusza szturm na Donieck; Irak: USA chcą usunięcia Malikiego

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Gen. Roman Polko w Naszym Dzienniku- Wystąpienie Siemoniaka to jedynie demonstrowanie na głos swojego chciejstwa. Zapewne po szczycie [chodzi o szczyt NATO w Walii-przyp.red.] , kiedy okaże się, że to wszystko nie ma miejsca, powie nam, że nie wyszło, ale się starał. To nie jest zachowanie godne męża stanu, polityka, który odpowiada za bezpieczeństwo narodowe w sytuacji kryzysowej. Przypomina bardziej zachowanie uczniaka, który nie przygotował się do zajęć, przespał cały semestr i na koniec, kiedy grozi mu powtarzanie klasy, przekonuje swoją nauczycielkę, że przecież on się bardzo starał (...)  Zapewne będzie tak jak w tamtym roku. Ogłoszono supermanewry, a przyjechał jedynie pluton z Niemiec. Więc teraz wzmocnienie będzie polegało na przysłaniu drużyny kucharzy. Jeszcze raz powtarzam, że tu zupełnie brakuje konkretów. To tylko rzucanie haseł z nadzieją, że minister obrony Niemiec czy Francji je przeczyta i powie: "No tak, skoro Siemoniak to powiedział, to musimy to realizować". Niestety, ale na tym stanowisku należy wykazać się kunsztem dyplomatycznym i dużo rzeczy załatwiać bez publiczności, tylko ze swoimi partnerami (...) Mówię tak, bo niestety na razie nie słyszałem, by minister przekonał zachodnich partnerów do swoich racji. Na razie jego partnerem jest chyba tylko ten dowódca kompanii amerykańskiej w stopniu kapitana, który tutaj przyleciał. Bo skoro go tu witał z tak wielkimi honorami, to znaczy, że są partnerami. To była parodia, przyjechało kilkudziesięciu amerykańskich żołnierzy, a witało ich o wiele więcej od nich celebrytów i generałów.

Wespazjan Wielohorski, GPC, Rusza szturm na Donieck- Jak powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej komendant batalionu Azow Andrij Biłeckyj, operacja wyzwalania Doniecka może potrwać kilka tygodni. Według niego odcięte od dostaw donieckie ugrupowanie rebeliantów zaczyna odczuwać brak amunicji i nie może efektywnie wykorzystywać gradów. Nie oznacza to jednak, że wszystko pójdzie gładko (...) Jak informuje sztab sił ukraińskich, żołnierze brygady zmechanizowanej i batalionu obrony terytorialnej prowadzą aktywne działanie przeciw terrorystom okopanym w Gorłówce i Doniecku. Z kolei batalion "Złote Wrota" oczyścił miejscowość Krasnyj Jar. W samym Doniecku podczas ostrzału artyleryjskiego z kolonii karnej o zaostrzonym rygorze uciekło 106 skazanych. Pociski uszkodziły budynki więzienia. Zginął jeden z osadzonych, a trzech zostało rannych. Nie ustaje rosyjskie wsparcie ogniowe dla rebeliantów.

Mariusz Zawadzki, GW, Jak trwoga to do Stanów Zjednoczonych- Obama podkreśla, że amerykańska interwencja z powietrza ma jedynie uratować jazydów i Kurdów. Jej celem nie jest obalanie kalifatu, lecz jedynie powstrzymanie jego ekspansji. O pomocy dla rządu w Bagdadzie Amerykanie pomyślą dopiero wtedy, kiedy Maliki zostanie usunięty. Amerykańscy dyplomaci od wielu tygodni spiskują - tzn. za kulisami przekonują irackich polityków, by go usunęli. Wczoraj Departament Stanu USA poparł decyzję prezydenta Masuma, który sformowanie nowego gabinetu powierzył Hajdarowi Abadiemu, nie Malikiemu. Czy Maliki zdecyduje się użyć wojska, żeby bronić swojej pozycji Kiedyś był oskarżany o niezdecydowanie, ale w 2008 roku zdecydował się na brutalny szturm na Basrę, trzecie miasto w Iraku, które opanowane było wtedy przez antyrządowe szyickie bojówki. W zeszłym roku kazał strzelać do sunnickich cywilów, którzy demonstrowali przeciwko dyskryminacji. Więc nic nie jest wykluczone. 

Olga Alehno, GPC, FSB i GRU jadą zabić swoich terrorystów- "Z danych wywiadowczych oddziałów specjalnych ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, służby bezpieczeństwa Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy, jak również z informacji uzyskanej od wziętych do niewoli terrorystów wynika, że wśród najemników rośnie panika i demoralizacja. Najemnicy masowo dezerterują. Wiedzą, że na Ukrainie będą zlikwidowani przez siły antyterrorystyczne. Lecz do Rosji nie uda się uciec, bo na granicy czekają oddziały zaporowe straży granicznej, które mają ich rozstrzeliwać. To bezpośredni rozkaz Putina"- napisał na Facebooku  doradca szefa MSW Ukrainy Zorjan Szkyrjak.

Ralph Acaba,  przedstawiciel koncernu Raytheon w Polsce, w Rzeczpospolitej- Chcemy, by wkład polskiego przemysłu w budowę systemu [Patriot-przyp.red.) wynosił 50 proc. Już od ponad pół roku badamy możliwości waszych fabryk w tym zakresie. Chcemy je dobrze zrozumieć, podobnie jak chcemy zrozumieć potrzeby waszego przemysłu. Rozmawialiśmy z ponad setką firm. Z Bumarem Elektroniką i z bydgoskim Teldatem już podpisaliśmy porozumienia dotyczące wspólnej pracy nad radarem systemu Patriot. Jak widać, bardzo metodycznie podchodzimy do zagadnienia współpracy (...) Patriot będzie nieustannie rozwijany i doskonalony. Będziemy zwiększali jego możliwości i oferowali z udziałem polskiego przemysłu kolejnym klientom na świecie. Polska będzie jedynym producentem niektórych elementów. Co ważne, chcemy, by rozwiązania z Patriota były też do zastosowania w innych systemach - np. krótkiego zasięgu. trzeba też pamiętać, że Polska jest liderem w Europie Środkowej. Łatwo sobie wyobrazić, że inne państwa regionu kupują systemy wyprodukowane z polskim udziałem.

Reklama

Komentarze (3)

  1. andreas

    Minister Siemoniak występuje taktownie i z rozwagą,Polityka to powiedziałbym to rytuał wypowiedzi dyploamatycznych nie drażniących adresata tematu i tu pan Polko nie ma racji.

  2. ryszard56

    Panie gen.Polko ma Pan racje

  3. STRZELEC

    Do Pana gen. POLKO. Pan miał już swoje 5 minut i teraz nie już pora na takie oceny. Generałowi nie przystoi.

Reklama