Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorkowy przegląd prasy: MSZ tworzy nową służbę specjalną, Wojsko sprawdzi Mastera, Minister obrony zadba o kondycję swoich żołnierzy, Gigantyczny latający szpieg, Izrael pożegnał zmarłego premiera Ariela Szarona
Przegląd prasy
Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozprawi się z terrorystami, Robert Zieliński: Choć ustawa o Służbie Ochrony i Kontaktu jeszcze nie została przyjęta, ta już działa i rekrutuje ludzi. Szef resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski buduje nową, podległą MSZ, służbę specjalną. Będzie nią Służba Ochrony i Kontaktu. Projekt nowelizacji dwóch ustaw: o służbie dyplomatycznej oraz o użyciu środków przymusu bezpośredniego, który to umożliwia - trafił do uzgodnień międzyresortowych. - Nowa instytucja to powrót do Polski resortowej. Każdy minister będzie miał swoją służbę specjalną, a polscy dyplomaci będą inwigilowani Kto będzie kontrolował SOiK Bo nie ma mowy o kontroli parlamentu - mówi członek parlamentarnej komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (Pis). Z nowelizacji wynika, że głównym zadaniem SOiK będzie ochrona polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie, a także centrali resortu w Warszawie. Drugim najważniejszym zadaniem jest "zapewnienie pierwszego kontaktu w' relacjach z interesantami placówki zagranicznej".
Rzeczpospolita, Wojsko sprawdzi w kraju możliwości samolotów M-346 Master, zanim ogłosi wygraną włoskiej Alenii Aermacchi w wartym 1,2 mld zł przetargu na samoloty szkoleniowe. Włoska spółka ma dostarczyć do testów swój lekki, dwusilnikowy odrzutowiec do 21 lutego. Rozstrzygnięcie samolotowego przetargu przewidziano na koniec I kw. tego roku, a pierwsze dostawy ośmiu nowych maszyn - na 2016 r. MON planuje w przyszłości dokupić jeszcze cztery samoloty.
Nasz Dziennik, Pomyłka tylko w przykładzie, Marcin Austyn: Błąd w przygotowanej przez Służbę Wywiadu Wojskowego opinii teledetekcyjnej rejonu lotniska Siewiernyj to tylko nieistotna pomyłka edytorska. Tak Służba Wywiadu Wojskowego tłumaczy błędne podpisy zdjęć, jakie zostały opublikowane w wydanej dla Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie opinii dotyczącej analizy zdjęć satelitarnych z 5 i 12 kwietnia 2010 roku. Analiza wykazała, że brzoza, o którą miał zahaczyć skrzydłem samolot Tu-154M, została złamana pomiędzy datami wykonania zdjęć. Jednak na stronie drugiej opinii zamieszczone zostały fotografie opisane tą samą datą- 5 kwietnia 2010 roku. Ich analiza nie pozostawiała złudzeń - fotografie nie pochodziły z tego samego okresu. W związku z wątpliwościami WPO postanowiła, że wątpliwości musi wyjaśnić SWW. Tę sprawę zrzuciła na oczywistą pomyłkę edytorską. Jak wyjaśniono, dolna scena zamieszczona w opinii została wykonana nie 5, a 12 kwietnia 2010 roku.
DGP, Minister obrony zadba o kondycję swoich żołnierzy, Artur Radwan: Od ponad trzech lat nie ma przepisów, które określałyby program wychowania fizycznego i sportu min. dla mundurowych zatrudnionych w urzędzie ministra obrony narodowej. W najbliższym czasie ma się to zmienić. Dowództwa i sztaby na realizacje programu szkoleń będą musiały poświęcić minimum cztery godziny tygodniowo. Takie min. rozwiązania wprowadza projekt rozporządzenia ministra obrony w sprawie określenia zadań, wzorcowego programu oraz form organizacyjnych zajęć z zakresu wychowania fizycznego i sportu realizowanych w komórkach organizacyjnych MON oraz jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez resort, a także wymagań, jakie powinny spełniać osoby prowadzące zajęcia z zakresu wychowania fizycznego i sportu. Projekt trafił do konsultacji społecznych
Polska, Izrael pożegnał zmarłego premiera Ariela Szarona, Wojciech Rogacin: Setki izraelskich polityków oraz dygnitarzy ze świata pożegnało w poniedziałek byłego premiera Izraela Ariela Szarona podczas oficjalnych uroczystości pogrzebowych w Knesecie. Zmarły w sobotę Szaron od ośmiu lat był w stanie śpiączki spowodowanej udarem. Jak pisze dziennik "The Times", najbardziej wzruszające przemówienie wygłosił wiceprezydent USA Joe Biden. Przypomniał on ich wspólne dyskusje na temat bezpieczeństwa Izraela, podczas których zrozumiał, dlaczego na Szarona mówiono "Buldożer." - Jego gwiazdą przewodnią, która wskazywała mu drogę, było bezpieczeństwo państwa i narodu żydowskiego. To było dzieło jego życia - mówił Biden cytowany przez "Timesa". Polskę reprezentował Tomasz Siemoniak.
Rzeczpospolita, Gigantyczny latający szpieg. Nowy dron jest tak duży jak pasażerski boeing, Krzysztof Urbański: Pozwoli na śledzenie na skalę, jakiej dotąd nie było Prototyp maszyny MQ-4C Triton, zbudowany na zamówienie US Navy przez firmę Northrop Grumman, odbył już dziewiąty lot testowy. To młodszy i większy brat słynnego skrzydlatego zwiadowcy - global hawka pochodzącego z tej samej pracowni projektowej. Choć triton przypomina poprzednika kształtem, jest od niego większy i napędzamy silnikiem turboodrzutowym. Pochodzi on ze stajni Rolls-Royce'a. Pierwszy triton ma rozpocząć regularne loty zwiadowcze w 2017 roku. Rozpiętość skrzydeł maszyny to 39,9 metra (tyle co pasażerski boeing 757). Triton ma długość 14,5 m, wysokość 4,7 m, a masę 14,51. Maksymalna prędkość, którą osiąga, nie jest imponująca - 578 km/h. Jednak w powietrzu jest w stanie utrzymać się przez 30 godzin. Maksymalny pułap, na jaki będzie mógł się wznieść, to 18 tys. m.
Nasz Dziennik, Niesiołowski w czerwonym kondukcie, Anna Ambroziak: Sejmowa komisja obrony nie zajmie się problemem pochówków na Powązkach Wojskowych komunistycznych kacyków. Projekt storpedował Stefan Niesiołowski Z wnioskiem o zajęcie się sprawą wystąpił na ostatnim posiedzeniu komisji poseł Bartosz Kownacki (PiS). Z inicjatywy przewodniczącego komisji Stefana Niesiołowskiego (PO) wniosku nie rozpatrywano odrębnie. Szef komisji poddał pod głosowanie plan prac komisji przedłożony przez prezydium, które wcześniej nie uwzględniało propozycji Kownackiego: prezydium głosami posłów SLD, PO, TR i PSL odrzuciło wniosek dotyczący rozpatrzenia kwestii zezwoleń na pochówki komunistycznych kacyków na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Za wnioskiem był tylko przedstawiciel PiS - Mariusz Antoni Kamiński.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie