Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Talibowie wrócą do władzy w Afganistanie?; Kolejne opóźnienia przy odbiorze dwóch boeingów 737 dla VIP-ów

Fot. st. chor. W.Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ
Fot. st. chor. W.Młynarczyk/ Combat Camera DO RSZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Talibowie przejmują Afganistan”: Niemal po 20 latach swojej obecności, Afganistan opuścił m.in. kontyngent żołnierzy z Niemiec, Polski i Włoch. „Wraz z wycofywaniem się wojsk NATO z Afganistanu postępuje przejmowanie tego kraju przez talibów, którzy kontrolują już co trzeci z 421 afgańskich dystryktów. Wraz z powolnym upadkiem władzy centralnej zauważalna jest masowa ucieczka z kraju rządowej armii. [...] Przedstawiciele państwa afgańskiego, w tym policjanci i żołnierze masowo uciekają z kraju. Tylko w ten weekend ponad 300 wojskowych przekroczyło granicę z Tadżykistanem. Badachszan to niejedyna prowincja, która została przejęta przez talibów w ostatnim czasie. W ubiegłym miesiącu talibowie przejęli kontrolę nad miastem Emam Saheb leżącym w prowincji Kunduz.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Samoloty dla VIP-ów nie doleciały”: Kolejne opóźnienia przy odbiorze dwóch boeingów 737 dla najważniejszych osób w państwie. „Pod koniec maja rozpoczęły się prace w zakresie komisyjnego odbioru dwóch samolotów Boeing 737-800 NC w wersji BBJ2. Z uwagi na bardzo szeroki zakres kontroli i testów na obecnym etapie nie można wskazać dokładnego terminu ich zakończenia i przyjęcia samolotów do Sił Zbrojnych RP. [...] Nieoficjalnie wiadomo, że polska strona oczekuje usunięcia usterek i niedoróbek m.in. w zabudowie wnętrza (te działania wykonywane są we Francji). Samoloty trafią zatem do Polski najwcześniej w sierpniu, a i to jeśli wszystkie odbiory przebiegną pomyślnie. Niestety, to kolejne opóźnienie - pierwotnie maszyny miały do nas trafić w ubiegłym roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia COVID-19.”


Komentarze