Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: SAT-AIS-PL pierwszym polskim satelitą; Raytheon może skrócić czas dostawy Patriotów; W Londynie obywają się manewry antyterrorystyczne; 6BPD bez dowódcy

Testy rakiety PAC-3 12 kwietnia 2013 r. zakończyły się zestrzeleniem celu imitującego taktyczną rakietę balistyczną – fot. Lockheed Martin
Testy rakiety PAC-3 12 kwietnia 2013 r. zakończyły się zestrzeleniem celu imitującego taktyczną rakietę balistyczną – fot. Lockheed Martin

Wtorkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Duszczyk, Rzeczpospolita, "Kosmiczna innowacja z Polski": Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, polska firma Creotech Instruments poprowadzi konsorcjum, które ma zbudować pierwszego polskiego satelitę komercyjnego. Satelita otrzymała nazwę SAT-AIS-PL i ma być wykorzystywana miedzy innymi do monitorowania bezpieczeństwa na morzu.


ZL, Rzeczpospolita, "Technologie": "Zmodernizowane zestawy Patriot oferowane są w Polsce jako oręż tarczy powietrznej średniego zasięgu Wista ( wartość kontraktu 16,5 mld zł)." Autor podkreśla, że nadal toczą się rozmowy pomiędzy polskim resortem obrony i stroną amerykańską, dotyczące warunków zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego tego typu, włącznie z ofertą przemysłową.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Patrioty mogą nas bronić szybciej": Polski rząd, który został wybrany w zeszłym roku, ma duże wątpliwości co do planów zakupów systemu Patriot w programie Wisła. Największymi mankamentami tych planów jest wygórowana cena i zbyt długi czas dostarczenia sprzętu. Amerykańska firma Raytheon zapowiedziała, że może skrócić czas dostarczenia systemu.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "W Londynie manewry antyterrorystyczne": Wielka Brytania przeprowadza właśnie ćwiczenia antyterrorystyczne. W tym celu powołano do życia specjalistyczną jednostkę wojskową, która ma między innymi działać na wypadek wybuchu brudnej bomby. "Władze w Londynie wyciągają wnioski z rosnącego zagrożenia zamachami terrorystycznymi. Brytyjskie siły bezpieczeństwa przygotowują się na wypadek dziesięciu ataków jednego dnia w wielu punktach w stolicy."


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Czerwone berety znów zostały bez dowódcy": Przez nominację pułkownika Wojciecha Marchwicę na stanowisko szefa zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmechanizowanych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, 6.Brygada Powietrznodesantowa znów jest bez dowódcy. MON tłumaczy przewlekłość w powoływaniu nowego dowódcy tym, że jeszcze trwają rozmowy z kandydatami.


Fakty Magazyn Gospodarczy, "Doskonałe systemy informatyczne": Liderem od wielu lat w pozyskiwaniu projektów i prac naukowo - badawczych jest Instytut Systemów Informatycznych WAT. "Instytut od wielu lat jest liderem w Wydziale Cybernetyki w pozyskiwaniu projektów i prac naukowo-badawczych finansowanych spoza WAT, np. ze środków MON (4 prace i projekty), Narodowego Centrum Badań i Rozwoju [...] Europejskiej Agencji Obrony EDA (projekt ATHENĄ EU-NEC), Komisji Europejskiej (projekt HiTS) oraz przemysłu: Boeing (badanie i rozwój systemu symulacji działań wojennych w cyberprzestrzeni dla celów wsparcia decyzji), OBRUM (Symulator Systemu Kierowania Ogniem Wieży Hitfist-30P do Symulatora SK-1 Pluton KTO Rosomak). Łącznie było to 36 projektów i prac badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych, z tego 22 w ostatnich dziesięciu latach (w 9 z nich WAT był liderem konsorcjum)."

Reklama

Komentarze (2)

  1. ak

    "W Londynie manewry antyterrorystyczne".....uuuuu to po Brukseli następny zamach w Londynie skoro znowu ćwiczenia AT w tym mieście podobnie jak w 2005 r.

  2. Drzewica

    Przy władzy Macierewicza Patrioty szybciej i taniej niż za czasów Siemoniaka. Brawo! Tak trzymać negocjacje!

Reklama