Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rosyjski myśliwiec prowokuje Turcję; Rezerwiści formują Obronę Terytorialną na ćwiczeniach Dragon 15; Przyszłość polskiego przemysłu zbrojeniowego; Wojskowi medycy z nowymi uprawnieniami; Wyciek informacji z ABW

Leopard 2A5 - photo. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Leopard 2A5 - photo. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Mariusz Zawadzki, Gazeta Wyborcza, "Starcie mocarstw w Syrii": Rosyjskie samoloty nie tylko prowadzą naloty na syryjskie miasta broniąc reżimu Baszara al - Asada, ale również prowokują incydenty na granicy syryjsko - tureckiej. "[...] rosyjski samolot przekroczył granicę i tureckie lotnictwo postawiono w stan alarmu, ale zanim zdążyło zareagować , Rosjanin zawrócił nad Syrię."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Obrona terytorialna wreszcie na poligonie": W Orzyszu między 13 a 23 październikiem odbędą się ćwiczenia pod kryptonimem "Dragon 15". Nowością podczas tegorocznego cyklu manewrów, będzie sformowanie batalionu Obrony Terytorialnej  (OT) mający w swoich szeregach ok. 300 rezerwistów z Narodowych Sił Rezerwowych. Do tej pory rezerwiści nie brali udziału w tego typu manewrach, tylko odbywali kilkudniowe przeszkolenia w jednostkach wojskowych.


Super Express, "Przemysł zbrojeniowy - motor rozwoju gospodarczego": Obecny plan modernizacji Sił Zbrojnych RP przewiduje wydatek ponad 130 mld złotych na nowe uzbrojenie dla naszej armii. Wydatek tak dużej kwoty w najbliższych latach stwarza miejsce do debaty na temat przyszłości polskiego przemysłu zbrojeniowego. "Wydaje się, że program restrukturyzacji armii może stać się faktycznie jednym z motorów polskiej gospodarki. Na pewno stwarza taką szansę. Jak ją wykorzystamy, zależy w dużej mierze od społecznego zaangażowania w przetargi dla armii oraz szerszego spojrzenia decydentów i wojskowych na całokształt problematyki."


Beata Lisowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Wojsko określa standardy dla swoich placówek medycznych": Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało rozporządzenie, które poszerza uprawnienia wojskowych ratowników medycznych do możliwości podawania leków oraz wykonywania zabiegów medycznych bez nadzoru lekarza. Projekt również przewiduje zgodę na świadczenie usług medycznych w wojskowych kontenerach i namiotach, co ma ułatwić pracę wojskowej służbie zdrowia.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Telefon z ABW": Kampania wyborcza obfituje w wyciek wielu afer związanych z najpotężniejsza służbą specjalną w Polsce. Tym razem po olsztyńskiej seksaferze, dorabiających funkcjonariuszach w firmach paliwowych i kancelariach komorniczych, wychodzi na jaw kolejna. W kilka godzin po tragicznej w skutkach libacji alkoholowej w ośrodku szkolenia ABW, funkcjonariusz tej służby informował radio RMF FM o całym zdarzeniu ze szczegółami.


 

Reklama

Komentarze (2)

  1. AnonimGall

    No cóż, tak to jest jak zatrudnia się "krewnych i znajomych królika z ramienia po linii", a nie ludzi, którzy chcą pracować w tego typu instytucji, dlatego że chcą i wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Nie wolno w służbach zatrudniać według klucza politycznego, znajomości czy koleżeństwa. Służby specjalne są od tego, by bez względu na rządzącą opcję polityczną służyć Polsce, a nie aktualnemu rządowi. No i muszą mieć też stabilność ekonomiczną.

    1. qmasz

      Służby specjalne skutecznie zlikwidował Antek - to co jest teraz to kabaret.

  2. gaweł222

    Batalion OT, który weźmie udział w tym ćwiczeniu, NIE JEST BATALIONEM OT, są to rezerwiści połapani przypadkowo z innych jednostek, po to żeby pokazać, że OT w Polsce istnieje, podczas gdy tak na prawdę nie istnieje. Sam generał Tomaszycki powiedział, że OT w Polsce w czasie pokoju istnieje tylko na papierze, a powołana będzie tylko na czas wojny, w CZASIE TRWANIA KTÓREJ BĘDZIE PRZESZKOLONA. Żenada- to jest odpowiednie słowo opisujące tą szopkę.

Reklama