Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: PGZ we współpracy z Bell Helicopter; Terrorysta wymknął się ABW; Połączenie AW i ABW; Wydatki na modernizację SZ RP niedoszacowane?
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
ZL, Rzeczpospolita: "Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współpracować z amerykańskim koncernem Bell Helicopter (grupa Textron) w ramach wsparcia dla śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper, oferowanego polskim siłom zbrojnym w ramach modernizacyjnego programu „Kruk". Podpisane porozumienie otwiera drogę do współpracy między Bellem i PGZ w zakresie rozwoju potencjału przemysłowego, szkoleń, napraw i serwisowania. Daje też możliwość wdrażania wspólnych programów przemysłowych 1 wzajemnego dzielenia się wiedzą technologiczną."
Łukasz Maziewski, Fakt, "Terrorysta wymknął się ABW. Planuje zamach?": Poszukiwany obywatel Niemiec - syryjskiego pochodzenia - miał przebywać na terenie Polski. "Według naszych ustaleń 18 czerwca Syryjczyk wymknął się obserwacji ABW. Mohammed Ali K. na co dzień mieszka w Niemczech. Czy wykonywał u nas zadania dla organizacji terrorystycznych? To bardzo prawdopodobne. Nakaz aresztowania i obserwacja ABW nie biorą się znikąd... Nam nieoficjalnie udało się potwierdzić, że ABW przygotowywała zatrzymanie młodego Niemca, a nakaz jego aresztowania był już wydany! Nie zatrzymano go jednak, bo w okolicach Wrześni zniknął."
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Pożądane połączenie wywiadu i kontrwywiadu": W najbliższym czasie ma dojść do połączenia Agencji Wywiadu oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Dzięki temu współpraca i wymiana informacji w sprawach zagrożeń związanych między innymi z terroryzmem będzie dużo sprawniejsza i płynniejsza. W obecnej sytuacji międzynarodowej dobre relacje między kontrwywiadem i wywiadem są niezbędne do skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa państwa. o minimum pozwoli to też zmniejszyć rywalizację pomiędzy obydwoma służbami, co często kończyło się na ukrywaniu przed sobą nawzajem istotnych informacji."
Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Zakłady czekają na zamówienia": Dziś w zakładach Stalowej Woli odbędzie się debata na temat polskiego przemysłu zbrojeniowego. "Uczestnicy panelu będą się zastanawiać nad perspektywami rozwoju polskiej zbrojeniówki zwłaszcza w kontekście polityki bezpieczeństwa państwa i programu modernizacji technicznej uzbrojenia będącego w wyposażeniu Sił Zbrojnych RR Program zatwierdzony jeszcze przez poprzedni rząd przewiduje, że do 2022 r. zostanie wydane na zakup uzbrojenia ponad 130 mld złotych. Ale wielu ekspertów uważa, że kwota jest niedoszacowana. Takie stanowisko prezentuje również minister obrony Antoni Macierewicz."
artm73
Hm, a czy "Pożądane połączenie wywiadu i kontrwywiadu" nie grozi totalną infiltracją przez obcych?