Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Nominacje generalskie prezydenta Andrzeja Dudy; Wywiad z ambasadorem Polski przy NATO; Czy polska armia ma za mało generałów?; Eskalacja konfliktu w Jemenie; Zastosowanie militarne deskolotki

Fot.MON
Fot.MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Generalski superekspres Andrzeja Dudy”: Analiza nominacji generalskich w kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. „W czwartek prezydent wręczy wojskowe awanse. Jak wynika z analizy DGP, w ciągu roku pierwsze gwiazdki generalskie lub kontradmiralskie otrzymało 28 oficerów. Skoro jednogwiazdkowych wojskowych w tym stopniu mamy w sumie 57, to znaczy, że co drugi uzyskał prawo do noszenia lampasów w ciągu ostatniego roku”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Na zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest zgoda wszystkich sił politycznych w Stanach”: Wywiad z Tomaszem Szatkowskim, polskim ambasadorem przy NATO oraz byłym wiceministrem obrony narodowej. „Pojawią się u nas eskadra bezzałogowców, dowództwo dywizyjne, centrum szkolenia bojowego i tzw. lotnicza baza przyjęcia sił. Projektów może być zresztą jeszcze więcej [...]”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Za mało oficerów z lampasami”: Obecna liczba generałów w Siłach Zbrojnych wynosi 82. Eksperci szacują, że powinno ich być ok. 120. „Gdy zapytaliśmy w BBN, czy w tym roku można się spodziewać kolejnych awansów, nie usłyszeliśmy zaprzeczenia. Być może taka uroczystość odbędzie się 11 listopada. Ale prezydent za namową współpracowników w poprzednim roku złamał zasadę, że awanse odbywają się tylko przy okazji uroczystości państwowych. Wręczył dyplomy i buławy generalskie w warunkach polowych, po zakończeniu ćwiczeń wojskowych. Wydaje się, że to jest droga, aby w znaczącym stopniu zakopać dziurę kadrową na najwyższych stanowiskach.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Saudowie łamią własny rozejm”: Eskalacja konfliktu w Jemenie. „Siły dowodzone przez Saudyjczyków zaatakowały pozycje jemeńskich separatystów z południa kraju, którzy do niedawna byli sojusznikami władz Jemenu. Do operacji doszło w trakcie rozejmu narzuconego obu stronom przez Rijad. [...] Władze w Rijadzie wystosowały komunikat, w którym informują, że niedzielny atak na separatystów z południa nastąpił w obronie legalnych władz Jemenu, a także zapowiedziały, że dojdzie do kolejnych, jeśli warunki dowodzonej przez Saudyjczyków koalicji nie będą respektowane.”


Nasz Dziennik, „Elementy patriotów z Zielonki”: Wojskowe Zakłady Elektroniczne z Zielonki będą produkować istotny komponent polskich patriotów. Porozumienie w tej sprawie podpisali wczoraj przedstawiciele amerykańskiego koncernu Raytheon i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, której częścią są zakłady z Zielonki. „Będą one wytwarzać i instalować elektroniczne moduły transmisji danych DLTM, które są częścią wyrzutni pocisków M903 wchodzących w skład systemu obrony powietrznej <<Wisła>>. W marcu podpisano kontrakt z innym podmiotem PGZ, Hutą Stalowa Wola, na produkcję samych wyrzutni, których wyposażenie niemal w całości powstanie w Polsce. Grupa PGZ ma odpowiadać za ich eksploatację i modernizację nie tylko dla celów programu <<Wisła>>.”


Marek Świerczyński, Polityka, „Deskolotka”: Eksperci wojskowi wypowiadają się na temat użycia bojowego deskolotki zaprezentowanej przez francuskie siły zbrojne podczas defilady w Paryżu. „Może w celu szybkiej ewakuacji z zagrożonego rejonu, ale to musiałyby być przynajmniej dwie deski - spekuluje płk Piotr Gąstał, były dowódca naszego elitarnego GROM-u. Taka ewakuacja byłaby ryzykowna, bo zasięg deski jest ograniczony- na razie może lecieć 10 min. na paliwie w jednym zbiorniku. Żołnierza łatwo byłoby więc znaleźć. Pilot ma zbiornik paliwa na plecach, więc w przypadku trafienia grozi mu nie tylko roztrzaskanie się, ale eksplozja. W powietrzu jest bardzo łatwym celem, nawet dla przeciwnika uzbrojonego tylko w pistolet, a w dodatku latając, trudno jest samemu się bronić.[...]”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama