Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Muzułmanie celem ataku w Londynie; Nowy raport Europolu nt. terroryzmu; Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej obejmie wojskowe szpitale polowe; Reforma służb specjalnych powoła do życia nowy resort?
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Atak na muzułmanów w Londynie”: Sprawcę ataku przed linczem uratował miejscowy imam. „Po zamachu na wiernych opuszczających londyński meczet politycy i organizacje muzułmańskie apelują o pokój. Dżihadyści z ISIS podżegają zaś do przemocy. [...] W ataku ucierpieli wierni, którzy wyszli z meczetu w londyńskiej dzielnicy Finsbury Park. W poniedziałek krótko po północy wjechała w nich furgonetka kierowana przez 47-letniego mężczyznę. [...] Kierowca Darren Osborne próbował rozjeżdżać ludzi na chodniku nieopodal ośrodka Muslim Welfare House.”
Patryk Słowik, Dziennik Gazeta Prawna, „Islamski terroryzm miewa dzisiaj twarz kobiety i dziecka”: Opublikowano nowy raport Europolu dotyczący terroryzmu w Europie. „Ponad 70 proc. przeprowadzających zamachy na terenie Unii to dżihadyści - wynika z nowego raportu TE-SAT.”
Karolina Kowalska, Rzeczpospolita, „Szpital polowy wyleczy powodzian”: Do konsultacji trafił projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, który obejmuje również wojskowe podmioty medyczne. „Wojskowe pojazdy i mobilne sale operacyjne będą legalnie pomagać cywilom. Wszystko dzięki statusowi ambulatoriów, który przyznaje im ustawa o działalności leczniczej.”
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Superresort konieczny już dziś”: Czy powstanie nowy resort odpowiedzialny za nadzór nad służbami specjalnymi? „Reforma służb specjalnych jest niezbędna i powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Każdy dzień zwłoki jest dla państwa niekorzystny. [...] pomysł powołania superresortu pod roboczą nazwą Ministerstwo Ochrony Państwa to bardzo dobre rozwiązanie. Z jednej strony pozwoli na skuteczny nadzór nad służbami specjalnymi, z drugiej jasno i konkretnie wskaże, kto z ramienia rządu będzie ponosił odpowiedzialność za ich działania.”
MK
"Ministerstwo Ochrony Państwa". Dawniej to się nazywało Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.