Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Kara za spóźnioną dostawę samolotów M-346?; Stypendia PGZ przyznane; Samorządy chcą przyjmować pododdziały WOT; Amerykańska alternatywa dla współpracy z Francją i Niemcami?

Fot. chor. Przemyslaw Ciucki/DGRSZ
Fot. chor. Przemyslaw Ciucki/DGRSZ

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Jeśli Włosi zapłacą karę, jeden bielik będzie gratis”: Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki twierdzi, że koncern Leonardo będzie musiał zapłacić karę za spóźnioną dostawę kompletu ośmiu szkolnych odrzutowców M-346 Master. „Według wiceministra kary umowne naliczane z powodu nieterminowej dostawy bielików - bo taką nazwę noszą w Polsce lekkie odrzutowce M 346 zamówione w koncernie Leonardo, sięgają ok. 100 min zł. (…) W sprawie przejmowania od koncernu Leonardo kolejnych maszyn niezbędnych do zaawansowanego treningu polskich pilotów nastąpił impas, gdy rok temu po odebraniu dwóch pierwszych masterów okazało się, że dostarczone samoloty nie spełniają kontraktowych wymagań - nie mogą np. symulować użycia niektórych typów uzbrojenia kierowanego, co uniemożliwia ich wykorzystywanie do przygotowań pilotów bojowych F-16.”


Nasz Dziennik, „Inwestycja w przyszłość”: Dziesięcioro studentów Akademii Sztuki Wojennej otrzymało roczne stypendium o wartości 9 tyś. zł netto przyznane przez radę programu stypendialnego Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „W uroczystości wręczenia stypendiów wziął udział Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz. (…) Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 60 kandydatów.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WOT wchodzi do samorządów”: Samorządy są chętne do przyjmowania pododdziałów WOT. „General Wiesław Kukuła, dowódca WOT, przyznał w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że jego dowództwo jest wręcz „bombardowane" ze strony samorządów propozycjami ulokowania pododdziałów WOT. Z danych, które uzyskaliśmy w dowództwie, wynika, że w tym roku pracownicy tej formacji przeprowadzili 360 rekonesansów miejsc, gdzie mogą stacjonować. Rekomendują oni na razie przejęcie 141 różnych obiektów dla 100 pododdziałów.”


Adam Balcer, Rzeczpospolita, „Amerykański poker”: Sojusz z USA kosztowną alternatywą dla kooperacji z Francją i Niemcami? „(…) rząd w Warszawie twierdzi, że Polska stała się najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych (np. minister Antoni Macierewicz) ze względu na ideologiczne braterstwo PiS z prezydentem Donaldem Trampem. Wydaje się, że jednak rząd w relacjach z USA nie liczy sił na zamiary oraz opiera się na nietrafnej interpretacji charakteru relacji USA z Europą, szczególnie Francją i Niemcami.”

Reklama

Komentarze (2)

  1. say69mat

    @def24.pl: Adam Balcer, Rzeczpospolita, „Amerykański poker”: Sojusz z USA kosztowną alternatywą dla kooperacji z Francją i Niemcami? „(…) rząd w Warszawie twierdzi, że Polska stała się najbliższym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych (np. minister Antoni Macierewicz) ze względu na ideologiczne braterstwo PiS z prezydentem Donaldem Trampem. Wydaje się, że jednak rząd w relacjach z USA nie liczy sił na zamiary oraz opiera się na nietrafnej interpretacji charakteru relacji USA z Europą, szczególnie Francją i Niemcami.” say69mat: Minister ON zapomina o drobiazgu, elity polityczne USA cierpią na chorobliwą nieufność wobec osób i wspólnot politycznych mających wybitnie uznaniowy stosunek do prawa własności i wolności obywatelskich. Efekt, Turcja pomimo - wydawałoby się - głębokich więzi partnerskich z USA. Nie uzyskała zgody Kongresu na transfer technologii niezbędnej do licencyjnej produkcji śmigłowców Bell AH1Z Viper, ani prawa do zakupu systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot.

    1. prawnik

      taaa ale dostała F-35

  2. sorbi

    Jeśli Leonardo zapłaci karę za Bieliki, to w następnej transzy odbije to sobie z nawiązką -podniosą nam cenę na kolejne samoloty, części, czy serwis. Zdecydowaliśmy się na Mastera i jesteśmy pod ścianą. Tyle ,że my możemy ich szantażować tym,że jesli coś będą kombinować ,to nie mają szans na produkcję śmigłowców dla naszej armii. Niech domówią więc dodatkowe 4 maszyny z czego jedna będzie na koszt Włochów.

Reklama