Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Kanadyjski batalion NATO w Polsce?; Zamach w Orlando największą tragedią po WTC; PGZ wzmacnia konsolidację; Rekordowe odejścia z policji; Kwestia Afganistanu rozstrzygnie się w Warszawie; Wzrost wydatków na obronność
Wtorkowy przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.
Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "Kanadyjczycy pod Suwałkami?": USA, Wielka Brytania i Niemcy mają zostać państwami ramowymi tworzącymi bataliony NATO, które mają stacjonować w Polsce. Czwartym krajem ramowym ma zostać Kanada. "Jednak w NATO tajemnicą poliszynela jest, że wstępną zgodę na bycie krajem ramowym czwartego batalionu dali Kanadyjczycy. - I to właśnie ten kanadyjski batalion miałby stacjonować w Polsce. Już trwają rozmowy na ten temat"
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Samotny wilk pokonał Amerykę": Zamach na gejowski klub w Orlando jest uważany za największą tragedię po zamachach z 11 września. Po 15 latach od zburzenia WTC - islamski ekstremizm - jest ciągle największym zagrożeniem dla USA. Tragedia w klubie, tym samym wzmocniła pozycje Donalda Trump'a przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "PGZ zarobi, ale ucierpią jej spółki": Polska Grupa Zbrojeniowa wprowadziła obowiązek wpłat 5% od wartości umów do centrali od spółek podlegających konsorcjum. Kontrowersje wzbudza fakt, że wpłaty te mają dotyczyć okresu wcześniejszego, również umów zawartych przed konsolidacją przemysłu zbrojeniowego.
Magdalena Rubaj, Fakt, "Ministrze, kto nas teraz ochroni?": Przed Światowymi Dniami Młodzieży oraz szczytem NATO w Warszawie odchodzi rekordowa ilość policjantów ze służby. "Ze służby odeszło wielu doświadczonych, ale jeszcze młodych policjantów. Zdarza się, że awansowani na ich miejsce nie radzą sobie na stanowiskach dowódczych - stwierdza były wiceminister. I dodaje, że często błędy w przeprowadzanych operacjach policyjnych wynikały ze zmian organizacyjnych i braku doświadczenia dowódców."
Marek Nowicki, Gazeta Polska Codziennie, "Los Afganistanu rozstrzygną w Warszawie": W Warszawie, podczas szczytu NATO zostanie zbadana i omówiona kwestia pozostawienia wojsk w ramach międzynarodowego kontyngentu w Afganistanie. "Decyzja o dalszym stacjonowaniu wojsk amerykańskich w Afganistanie zostanie ogłoszona tuż przed lub podczas szczytu NATO w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Prezydent Barack Obama zadecyduje, czy zmniejszyć niemal o potowe udział sił USA w tym regionie. Afganistan będzie ważnym problemem, który zostanie omówiony podczas warszawskiego szczytu NATO. Oczekuje się, że Obama wstrzyma się z decyzją o zmniejszeniu liczby żołnierzy z 9,8 tyś. do 5,5 tyś. aż do czasu konsultacji z partnerami z Sojuszu."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "NATO inwestuje": Niestabilna sytuacja na świecie, zwłaszcza w Europie sprzyja wzrostowi wydatków na obronność. "Po latach cięć wydatki obronne państw NATO zaczynają rosnąć. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podał najnowsze informacje na temat poziomu finansowania sit zbrojnych w państwach członkowskich. W 2015 r. po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny kraje NATO (nie licząc USA) wydały średnio na obronność więcej niż rok wcześniej. Odnotowano wzrost wydatków dokładnie o 0,5 proc. W tym roku nastąpi dalszy wzrost. NATO szacuje, że europejskie państwa członkowskie i Kanada wydadzą na swoje siły zbrojne 1,5 proc. więcej niż rok temu."
say69mat
def24.pl: Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Samotny wilk pokonał Amerykę": Zamach na gejowski klub w Orlando jest uważany za największą tragedię po zamachach z 11 września. say69mat: Prawda jest ciutkę bardziej ... okrutna. Otóż, na naszych oczach, symbol naszej wolności zabija siebie. Afirmacja patologii do standardu normy społecznej, generuje zjawiska patologiczne. Nakręca się spirala ... zła. W efekcie generując ludzkie ofiary.