Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Gromy dla Wojska Polskiego, Czy Macierewicz zostanie nowym szefem MON?; Rosja zwiększa nakłady na ćwiczenia; Szwecja coraz bliżej NATO; Stara UE chce stałego zniesienia strefy Schengen.
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza - Kielce, "Więcej gromów dla Wojska Polskiego": Inspektorat Uzbrojenia, prowadzi rozmowy w sprawie dostawy z wolnej ręki rakiet typu grom. W planach jest zakup około 180 sztuk. Same rakiety mają być uzupełnieniem dotychczasowych zestawów z wyrzutniami i mają służyć głównie do ćwiczeń.
Kamil Szewczyk, Super Express, "Macierewicz ministrem obrony!": Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie prowadzi w sondażach wyborczych. W kuluarach partii odbywają się już dyskusje o nowych ministrach, w nowym rządzie. Antoni Macierewicz według wielu przedstawicieli PiSu, ma bardzo duże szanse na tekę ministra obrony narodowej.
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, "Jeszcze większe manewry w Rosji": W dobie problemów gospodarczych Rosji dziwią przeprowadzane ćwiczenia wojska na taką skale. W komunikacje Kremla, została podana informacja o ćwiczących prawie 100 tysiącach żołnierzach z różnych okręgów wojskowych. Rosyjscy komentatorzy wskazują na liczne zagrożenia, nie tylko ze strony NATO, ale również ze strony islamskiego terroryzmu, który się odradza w Państwie Islamskim na terytorium Syrii.
Piotr Machajski, Mariusz Jałoszewski, Gazeta Wyborcza, "Dla bezpieczeństwa nie ma wyznania": Wywiad z dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem - Krzysztofem Liedlem. Rozmówca Gazety Wyborczej wypowiada się w tematach poruszających ostatnie wydarzenia dotyczące imigrantów z Bliskiego Wschodu. "Nie wyobrażam sobie, by organizacje takie jak Państwo Islamskie nie wykorzystały chaosu imigracyjnego w Europie do przerzucenia tutaj swoich ludzi."
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Szwedzi myślą o NATO": Przeprowadzono badania sondażowe w Szwecji na temat członkostwa w NATO. Badania zaskoczyły, gdyż od 2011 roku, sympatia dla tego pomysłu wzrosła aż o 21%, i o tyle samo zmalała ilość przeciwników. "[...] niepokój Szwedów wzmogła opinia naczelnego dowódcy sił zbrojnych z 2013 roku, że kraj mógłby się bronić najwyżej przez tydzień."
Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, "Niepewna strefa Schengen": Obecny kryzys imigracyjny w Europie zachwiał w posadach jeden z filarów Wspólnoty - strefę Schengen. Austria, Niemcy i Słowacja, wprowadziły na swoich granicach kontrolę. Obywatele "starej unii" są w większości za tym aby wznowić stałe kontrole graniczne i tym samym znieść strefę Schengen.
qwas
Qrdeee aż strach myśleć, co szalony Antek zrobi z WP. Prawdopodobnie po równie "profesjonalnej reformie" resztki WP jak i WSI ... przestaną istnieć. Ale bez obaw - mobilne szwadrony kapelanów obronią nas przez IS i Rosją.