Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Czy Rosja uderzy od strony Krymu w Ukrainę?; WOT wraca do szkoleń; Eskalacja konfliktu w Libii; Polska firma będzie konkurować o kontrakty dla NATO?

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Ukrainie grozi wojna o wodę”: Czy Rosja uderzy od strony Krymu w Ukrainę?„Kontradmirał Ołeksij Neiżpapa nie wykluczył, że rosyjskie siły zbrojne mogą uderzyć z południa, by wznowić dostawy wody na Krym. Ukraina wstrzymała je ponad sześć lat temu w związku z rosyjską okupacją półwyspu. Na Krymie upada rolnictwo, brak wody odczuwają przedsiębiorstwa, a nawet gospodarstwa domowe. Kijów utrzymuje, że wznowi dostawy dopiero wtedy, gdy ukraińska flaga powróci na Krym.”


Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „Czekają na nowych ochotników do służby”: Po ponad trzech miesiącach realizacji operacji „Odporna wiosna" żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Terytorialnej wznawiają nabór ochotników i przywracają szkolenia rotacyjne. „Szkolenia będą organizowane w trzech blokach rotacyjnych. Pierwszym blokiem będą zajęcia podtrzymujące zdolności bojowe. Drugi blok szkoleniowy będzie dotyczył tematyki wsparcia samorządów terytorialnych, opieki medycznej i inspekcji sanitarnych w walce z pandemią. Tematyką trzeciego bloku będzie wsparcie wojska w sytuacjach kryzysowych o charakterze nie- militarnym, typowych dla stałego rejonu odpowiedzialności pododdziału. Szkolenie będzie prowadzone w formie zajęć teoretycznych i praktycznych uzupełnionych e-learningiem - tłumaczy kpt. Renata Mycio.”


Gazeta Polska Codziennie, „Zagraniczne lotnictwo bombarduje Libię”: Libijski rząd potępił przeprowadzony w weekend nalot na zlokalizowaną w zachodniej części kraju bazę lotniczą Al-Watija. „Naloty na bazę Al-Watija przeprowadzone przez zagraniczne lotnictwo we współpracy ze zbrodniarzem wojennym (gen. Chalifą Haftarem) były żałosną oraz desperacką próbą wzmocnienia morale - oznajmił wiceminister obrony Salah al-Namrush. Nadal nie wiadomo, jaki kraj wziął udział w nalotach na bazę.”


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu, „Trakcja stawia na państwo”: Polska firma - Trakcja – będzie się starać o kontrakty dla NATO. „Duże nadzieje wiąże również z sektorem obronnym. Nawiązała już współpracę ze spółką WCBKT z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W drugim etapie strategii przewidziane jest pozyskanie w tym roku przez Trakcję certyfikatów koniecznych do udziału w przetargach dla NATO.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. bubas

    Straszą tą Rosją wiecznie te małe dzieci i straszą tak jak za komuny czarną Wołgą... Raczej trzeba napisać na kogo napadną znów Amerykanie w imię demokracji? Bo ci to mają dopiero we krwi...

    1. Palmel

      zaraz ci odpowie Davien

Reklama