Reklama

Wojna na Ukrainie

Zełenski wzywa do stworzenia „koalicji samolotowej” dla Ukrainy

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek po rozmowach z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem, że chce stworzenia „koalicji samolotowej”, i zasugerował, że niedługo mogą zostać podjęte jakieś decyzje w ten sprawie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zełenski przyleciał w poniedziałek rano z niezapowiadaną wcześniej wizytą do Wielkiej Brytanii, która jest kolejnym etapem jego podróży po głównych państwach europejskich - w poprzednich dniach był we Włoszech, w Niemczech i we Francji. Tym razem nie został przyjęty przez Sunaka na Downing Street, lecz w Chequers, oddalonej o 60 km od Londynu wiejskiej rezydencji premierów Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Po rozmowach z Sunakiem o dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy Zełenski powiedział, że odrzutowce są "dla nas bardzo ważnym tematem, ponieważ nie możemy kontrolować nieba", po czym dodał: "Myślę, że w najbliższym czasie usłyszycie ważne decyzje, ale musimy jeszcze trochę popracować".

Reklama

Czytaj też

Sunak nie złożył żadnych nowych deklaracji w sprawie odrzutowców, ale powiedział, że Wielka Brytania może "odegrać dużą rolę", i poinformował, że ogłoszone już wcześniej szkolenia ukraińskich pilotów w zakresie obsługi zachodnich odrzutowców, zaczną się "stosunkowo szybko".

Tuż przed przylotem Zełenskiego brytyjski rząd poinformował, że przekaże Ukrainie setki kolejnych pocisków do obrony powietrznej, a także setki dronów o zasięgu powyżej 200 km. Szczegóły na temat tego, co i kiedy będzie przekazane, zostaną podane w wydanym później komunikacie.

Czytaj też

Brytyjski premier zapewnił też Zełenskiego, że Wielka Brytania pozostaje zaangażowana we wsparcie dla Ukrainy. "Jak powiedzieliśmy na samym początku, Wielka Brytania pozostanie niezłomna we wspieraniu Ukrainy i jej mieszkańców" - powiedział Sunak i dodał, że ważne jest, aby Kreml wiedział, iż Wielka Brytania "nie cofnie się" i "jesteśmy tu na dłuższą metę".

Ukraiński prezydent został zapytany po rozmowach o spodziewaną kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim. "Naprawdę potrzebujemy jeszcze trochę czasu - nie za dużo. Będziemy gotowi za jakiś czas" - powiedział, dodając, że nie może się podzielić niektórymi informacjami w tej sprawie, by nie dawać Rosji możliwości przygotowania się.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

  1. PPPM

    Na wojnę nie zdążą, a po wojnie mogą sobie kupić, i nie 40 - 60 jak chcą, a tyle na ile będzie ich stać. Ja też bym chciał kolejne F16 w ramach koalicji dostać.

    1. Davien3

      @PPPM Okej dostaniesz ale w pakiecie z rosyjskimi nalotami i armia orków na terenie wschodniej Polski zgadzasz sie? I bez interwencji zbrojnej NATO'

    2. Davien3

      @PPPM Okej dostaniesz ale w pakiecie z rosyjskimi nalotami i armia orków na terenie wschodniej Polski zgadzasz sie? I bez interwencji zbrojnej NATO'

    3. Davien3

      @PPPM Okej dostaniesz ale w pakiecie z rosyjskimi nalotami i armia orków na terenie wschodniej Polski zgadzasz sie? I bez interwencji zbrojnej NATO'

  2. piter4440

    Tak się zastanawiam w tych Amerykańskich magazynach na pustyniach i nie tylko USA wszystko jest nie sprawne? Podejrzewam że UA wystarczyły by nawet F4 których na świecie swego czasu były w użyciu tysiące. F14 zapewne również kosił by ruskich jak miło jednak podejrzewam że tu problemów było by już więcej.

    1. MiP

      Mają amerykanie tych samolotów zapewne pod korek ale nie przekazują tak samo jak nie chcą przekazać rakiet ATACMS żeby nie drażnić ruskich

    2. Davien3

      @Mip nie przekazuja ATACMS bo ledwo maja ich na własne potzreby wiec nie zmyslaj znowu, ok

  3. kimeR

    Zeby wcinac sie z czolgami ofensywnie i gleboko w terytorium wroga i wyniszczyc jego logistyke,potrzebna jest ochrona z powietrza o dlugim razeniu ok. 200km.-Zachod-to wie i nie daje Ukrainie tej mozliwosci w formie odrzutowcow, o powodach mozna spekulowac.Dlatego Ukraincy dostosowuja swoje operacje strategiczne do realnego potencjalu technicznego. Opcja jest dostosowanie swoich Mig-Su do pociskow jak MbdaMeteor, Amraam. No ale coz kiedy tego tez nie dadza. Opcja2 jest optymalizacja swoich pociskow R77 w szybkim tempie, napewno to juz sie dziwie. Opcja3 modyfikacja polskich dronow do glebokiego penetrowania nieba-terenu i synchronizacja z ukrainskimi pociskami np.R77 albo polskimi Piorunami., szybka realizacja i przewaga w powietrzu, no ale nikt niema odwagi na wojskowa inicjatywe.

    1. Davien3

      @kimeR zeby zintegrowac AMRAAMa czy Meteora z MiGami to trzeba wymienic radar Ukraina nie ma R-77 ale R-27 i R-73

  4. PPPM

    Daj daj, Ukraina nie utrzyma tych samolotów na odpowiednim poziomie. Nie ta kultura techniczna. Powinni dostać samoloty mniej wymagające.

    1. Ja

      Fakty wskazują na o niebo lepszą kulturę techniczną ukraińców niż IV rzeszy rosyjskiej.

  5. Antek

    Szybkim rozwiazaniem bylby Typhoon.

Reklama