Reklama

Wojna na Ukrainie

Zełenski o kontroofensywie: „Musimy zaczekać. Potrzebujemy czasu”

Autor. Twitter

Jak podaje BBC przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski deklaruje, że Kijów musi zaczekać z kontrofensywą. Co prawda uznaje, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały nowoczesny zachodni sprzęt, ale Zełenski stwierdza, że potrzebują go więcej. Kijów obawia się, że świat traktuje przyszłą ofensywę jako „srebrną kulę” w wojnie, a nie musi ona przynieść wielkiego przełomu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla brytyjskich mediów należących do grupy związanej z BBC stwierdził – „z  (tym, co już mamy) możemy iść naprzód i, jak sądzę, odnieść sukces (...) Ale stracilibyśmy wielu ludzi. Myślę, że to niedopuszczalne. Musimy więc poczekać. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu". Powodem wstrzymania uderzenia ma być oczekiwanie na kolejne dostawy broni z Zachodu. Zełenski w wywiadzie dla BBC potwierdza, że tzw. brygady szturmowe są „gotowe" i były szkolone przez NATO. Armia natomiast wciąż potrzebuje pojazdów opancerzonych, które „przybywają partiami". Opóźnienie nie oznacza, że Kijów zrezygnował z idei dużego uderzenia na froncie. Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego ukraińscy żołnierze muszą się posuwać naprzód, ponieważ groźba zamrożenia konfliktu jest zagrożeniem dla Ukrainy, a okupowane terytoria należy wyzwolić. Jeden z ukraińskich urzędników państwowych ostrzegł Zachód, by nie traktował ofensywy jako „srebrnej kuli" w wojnie.

Czytaj też

Zełenski potwierdził, że za atakiem dronów w Moskwie, na Kreml, nie stała Ukraina i że to rosyjska prowokacja. „Ciągle szukają czegoś, co mogłoby zabrzmieć jak usprawiedliwienie wojny" – stwierdził. „Ale to nie zadziałało. Nawet ich krajowa opinia publiczna nie zadziałała. Nawet ich właśni propagandyści w to nie uwierzyli. Ponieważ wyglądało to bardzo, bardzo sztucznie" – zaznaczył.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. szczebelek

  To kiedy Ukraina za zboże kupi ciężki sprzęt, którego teraz brakuje, a był sprzedawany w całości i podzespołach po 2014 na eksport nawet do FR zamiast zalewać państwa graniczne tanim i nie spełniającym wymogów UE zbożem oraz nazywać ochronę interesów swoich obywateli przez te kraje rozczarowaniem. Pomoc pomocą, ale niektóre zachowanie ukraińskich polityków zaczynają mnie irytować jakby to Polska czy Rumunia były winne współpracy elit UE, Niemiec i Francji z Rosją. Romans z niemieckim producentem czołgów za "nein" dla Ukrainy w NATO w 2008 też jest piękną nagrodą za starania Niemiec by nie doszło do wojny. Obrona niepodległości Ukrainy jest w naszym interesie, ale bez przesady by przy okazji zbierać plaskacze że od Ukraińców. Czekajcie dalej od listopada podaliście sami ruskim wszystkie możliwe kierunki i dziwicie, że właśnie tam powstały umocnienia.

  1. ostatni

   sprzet jest za darmo

  2. HataKumba

   Dno i 10 metrów mułu

  3. szczebelek

   Taka prawda ile nowoczesnego sprzętu kupiła Ukraina do 24 lutego 2022 od 2014 roku? Tylko pomoc wojskowa to kilkadziesiąt miliardów euro do tego dwa razy na finansowanie budżetu Ukrainy . Na zbożu zarobili oligarchowie sprzedający je na lewo europejskim i polskim "przedsiębiorcom".

 2. Pucin:)

  A to niestety naga prawda o której już od wizyty Prezydenta Ukrainy w USA było wiadomo : "– Moglibyśmy stracić wiele osób. Moim zdaniem jest to niedopuszczalne. Musimy więc czekać. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu – wyjaśnił Zełenski." - Do rzeczy - pt. Ukraina wciąż czeka z ofensywą. Zełenski wskazał prosty powód. - 11.05.2023r. - dlatego zachód - USA-nie i Europa - nie inwestują w Ukrainę!!!! termin to jesień br. i po balu!!!!! :0

 3. Krzysztof33

  Kanapowi komentatorzy na forum jak zwykle w formie.

  1. HataKumba

   A na którym forum masz innych niż kanapowych komentatorów? Prawdziwi specjaliści piszą artykuły, występują w wywiadach, generalnie robią kasę. Fora dyskusyjne powstały właśnie po to, żeby tacy kanapowi komentatorzy jak ty czy ja mogli sobie (jak sama nazwa wskazuje) PODYSKUTOWAĆ.

  2. Kremlin

   "Prawdziwi specjaliści", którzy przepowiadali kilkanaście razy śmierć Putina w wyniku choroby / zamachu / starości... którzy co miesiąc krzyczą "zaraz padnie rosyjska amunicja"... którzy wmawiali nam iż "Rosja nie ma amunicji / rakiet" przed tym jak ta wymazała 60% ukraińskiej energetyki właśnie takimi rakietami. Albo "w USA Abramsy rozdajo!". Powiem tak - jeżeli tacy "specjaliści" (a większość nie ma żadnego wykształcenia i doświadczenia związanego z armią) robią w tym kraju kasę to tylko z powodu niezbyt wygórowanego poziomu ich widowni. Gorzej iż ci ludzie zaczynają mieć wpływ na rząd (również dyletancki o czym świadczy chęć kupna AH-64 w sytuacji śmierci śmigłowca szturmowego jako rodzaju broni... co widzimy aż nazbyt często na Ukrainie).

 4. DІM

  Z elektrownią w Czarnobylu było dokładnie to samo. Na początku XXI wieku straszyli że poprzedni sarkofag już dosłownie lada moment się zawali, że trzyma się tylko dzięki bohaterskim wysiłkom ekipy remontowej z taśmą klejącą i trytytkami. Naciągnęli EU na budowę nowego sarkofagu. W 2012 budowa stała w miejscu ale koszty projektu NSC były przekroczone pięciokrotnie i pewnie nadal by rosły póki zachód nie powiedział "dość". Ściągnięto na miejsce ekipy budowlane z Niemiec i Francji, w dwa lata dokończono projekt i nasunięto NSC na budynek reaktora. Tutaj będzie tak samo. Zachód dej czołgi, zachód dej samoloty, zachód dej pieniądze bo zły Ivan nadchodzi a później... a w sumie pasuje nam status quo, będziemy do znudzenia obrzucać się granatami z kosztujących 300 dolarów dronów.

  1. Kremlin

   Dość prawdopodobne. Biedota cierpi w okopach, a klika Zełeńskiego (ale też każdy z odpowiednimi możliwościami) tuczy się na zachodniej pomocy. Ba, na krajowych zamówieniach też co widać po dostarczanym ekwipunku. Nawet na workach na zwłoki ktoś robi przewały bo mają wytrzymałość worków na śmieci.

  2. HataKumba

   Dwa ruskie trolle piszą brednie i piją sobie z dzióbków. Poziom waszych wywodów jest na takim poziomie, że aż czuję zażenowanie czytając wasze wypociny. Szkoda tracić czas na odpowiedzi na taki absurdalny bełkot.

  3. Kremlin

   Hatusiu... a może po prostu wyjdź ze swej bańki informacyjnej i zacznij przeglądać treści publikowane przez pozarządowe ukraińskie media? Nawet Tik-Tok będzie dobry bo zwykli ludzie publikują tam treści. Ostatnio media doniosły o oficerze odpowiedzialnym za wyłapywanie rekrutów w obwodzie odesskim. Na szwindlach (np. wykupnym) zarobił co najmniej 2,5mln PLN - willa w Hiszpanii i samochód terenowy za 0,5mln. ALE nawet ukraińska władza przyznała się do korupcji po "wypadku" ministra spraw wewnętrznych, gdy jesienią zeszłego roku interweniował sam Waszyngton. Gdyby USA nie trzymało ręki na logistyce (co wiemy z przecieku z Pentagonu) to ta wojna już dawno by się skończyła. Po prostu wszystko by rozkradziono. Na litość boską... Idą żołnierze do sieciówek bonzów z kliki, filmują półki zapchane MRE (do kupienia) czy mundury uszyte na zamówienie rządowe (też do kupienia)... Tego jest mnóstwo.

 5. SAS

  Kontrofensywa będzie tam, gdzie teraz zaatakują Rosjanie. Na południu najwcześniej w następnym roku.

 6. oko

  Bardzo słabo widzę Ukraińskie działania. Od wielu miesięcy Ukraincy stosują wyłącznie wojnę pozycyjną, stosują identyczne metody walki jak Rosjanie. Najprościej mówiąc bezmyślne zasypywanie ogniem artyleryjsko - rakietowym bez właściwego namierzania celów. Nieumiejętność wykorzystywania kontrataków we właściwych miejscach , znikoma ilość uderzeń z zasadzek na skrzydła i tyłach Rosjan. Niewielka skuteczność namierzania i niszczenia celów strategicznych na tyłach wroga . Poza tym bardzo niska manewrowość oddziałów ukraińskich , zbyt małe siły uczestniczące w bezpośrednich walkach . Jak i formowano na początku wojny ukraińcy mieli mieć 700 tys. żołnierzy, a w rzeczywistości walczy około 50 tys. Należy zaznaczyć, że USA już bankrutują, a zachodowi nie wiadomo na ile starczy finansów dla Ukrainy. Ka!de odwlekanie ofensywy sprzyja Rosjanom na gromadzeniu siły żywej , uzbrojeniu i fortyfikowaniu . Nie rozumiem dlaczego ukraincy nie chcą teraz zniszczyć mostu krymskiego.

  1. Kremlin

   Use bankrutuje? Kraj najbardziej zarabiający na tej wojnie? Wyborne!

  2. ostatni

   Tak - kilka bankow zbakrywalo, - a niektrzy mowia ze poczatek. Na wojne zarabia prawda. I na podazy waluty. Drukuja dolara na potenge i diopuki CHiny i Saudowie i inni rozliczaja sie w dolarze to idzie. Inaczej to bedzie papier....ttlko. Wsztsko w rekach tego czy sie dogadaja by przestac kupowac (Twozyc podaz doalra) Ale w USa i tak jest teraz dlug publiczny rekodrdwy. Zoabczmy

  3. HataKumba

   @kremlin twoi ruscy kumple zarabiają lepiej, a jak dobrze wiesz kradną z Ukrainy wszystko co się da wywieźć od muszli klozetowych, przez samochody , zbiory muzealne, pralki, lodówki, szpitalny sprzęt medyczny, autobusy, traktory, do milionów ton zboża

 7. Jerzy

  Jeżeli Zełeński oficjalnie stwierdza, że ofensywę trzeba odłożyć, to można się domyślać, że ofensywa już trwa.

Reklama