Wojna na Ukrainie
Zachodnie wozy inżynieryjne na ukraińskich stepach
Ukraińskie wozy wsparcia były widziane w drodze „na robotę”.
Na zamieszczonym poniżej filmie nagrano kilka bardzo ważnych dla ukraińskich działań ofensywnych pojazdów wsparcia. Na początku "kolumny" widzimy pojazd inżynieryjny WISENT 1 MC, za nim podążają dwa samobieżne wyrzutnie ładunków wydłużonych UR-77 Meteoryt, zaś film zamyka przejazd przekazanego przez Finlandię czołgu saperskiego Leopard 2R. Każdy z tych pojazdów ma kluczowe znaczenie w zdobywaniu terenu przez Ukraińców, eliminując obecnie jedno z największych zagrożeń dla pojazdów wojskowych - min przeciwpancerne. Eliminacja ich za pomocą wspomnianych pojazdów odbywa się różny sposób, pozwalając na oczyszczanie szlaków dla czołgów, bojowych wozów piechoty czy samochodów ciężarowych.
Czytaj też
Ukrainian combat engineering formation in Zaporizhia Oblast, made up of a German-supplied WiSENT 1, 2 UR-77 Meteorit mine-clearing line charge launchers, and one Finnish-supplied Leopard 2R Minebreacher. pic.twitter.com/OkYYUxuP86
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) July 8, 2023
WISENT 1 to rodzina pojazdów wsparcia będąca wersją rozwojową wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, zatem bazującą na podwoziu czołgów Leopard 1. Powstały one w celu poprawienia zdolności wspierania czołgów Leopard 2, które stawały się zbyt ciężkie dla dotychczas używanych pojazdów zabezpieczenia. Charakteryzują się one osłoną balistyczną na poziomie 5 oraz przeciwminową na poziomie 3 według normy STANAG 4569, jednak można ją zwiększyć poprzez implementację pancerza dodatkowego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o mocy 938 KM, zatem o większej wydajności niż bazowy MTU MB 838 CaM 500 cechujący się mocą 830 KM. Pozwala to rozpędzić ważący około 45 ton pojazd do 62 km/h. Pojazdy WISENT 1 w zależności od wersji posiadają trał przeciwminowy, ramię dźwigu mogącym podnieść do 30 ton, koparkę lub lemiesz.
Czytaj też
UR-77 Meteoryt to samobieżny zestaw rozminowujący opracowany na bazie podwozia armatohaubicy 2S1 Goździk. Jest on wyposażony w dwa łwystrzeliwane ładunki wydłużone pozwalające na oczyszczenie z min i innych środków rażących ścieżki o szerokości sześciu i długości 90 metrów. Po zdetonowaniu ładunek wywołuje falę uderzeniową, która niszczy lub unieszkodliwia wszystkie pociski, lub miny w obszarze oddziaływania ładunkuo. Istnieją jednak miny, wobec których e ten środek rozminowywania nie jest skuteczny. Liczba wyprodukowanych pojazdów tego typu nie jest znana. Obecnie UR-77 stosowany jest przez takie kraje jak m.in. Rosja, Ukraina, Syria czy Azerbejdżan.
Czytaj też
Leopard 2R to czołg saperski opracowany przez firmę Patria na potrzeby fińskiej armii i powstały na bazie Leoparda 2A4. Załogę stanowi trzech żołnierzy, którzy są znacznie lepiej chronieni przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych niż bazowy Leopard 2A4. Poza dodaniem wewnętrznej warstwy przeciwodłamkowej wszystkie siedzenia załogi są przymocowane do dachu, co dodatkowo zwiększa ochronę załogi. Pojazdy są wyposażone w pług minowy Route Opening Mine Plough wyprodukowany przez firmę Pearson Engineering lub lemiesz. Nie otrzymały jednak ładunków wydłużonych, które znacząco zwiększyłyby skuteczność czołgu. Jednostka napędowa jest tożsama z czołgiem bazowym i jest nią silnik wysokoprężny MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm określany lokalnie mianem 12.7 ITKK 96.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie