Reklama

Wojna na Ukrainie

Wozy wsparcia Wisent 1 dla Ukrainy

Image Credit: M. Szopa/Defence24.pl.
Image Credit: M. Szopa/Defence24.pl.

Ukraiński portal „Militarnyj” informuje o nowych zakupach dla ukraińskiej armii na zachodzie, tym razem chodzi o sprzęt wsparcia dla pododdziałów pancernych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Firmy FFG (Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft) oraz Pearson Engineeering poinformowały o otrzymaniu kontraktu na dostawę wozów wsparcia Wisent 1 firmy FFG wyposażonych w pługi do wykopywania min typu FWMP (Full Witdh Mine Plow). Pojazdy zostały zamówione przez rząd Niemiec i mają zostać przekazany Ukrainie, która pilnie potrzebuje sprzętu tej klasy do neutralizacji pól minowych.

YouTube cover video

Wisent 1 jest daleko posuniętą modernizacją niemieckiego wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, który bazuje na podwoziu czołgu Leopard 1. Przy czym Wisent 1 nie pełni roli jedynie wozu zabezpieczenia technicznego, a jest modułową platformą wsparcia, która może być konfigurowana zależnie od potrzeb użytkownika. Obejmują one wariant wozu zabezpieczenia technicznego z żurawiem o udźwigu 30 ton oraz opancerzony wóz saperski wyposażony w ramię z łyżką koparki, różnego typu trałami i pługami przeciwminowymi.

Reklama

Czytaj też

Pojazdy Wisent 1 charakteryzują się osłoną balistyczną na poziomie 5 oraz przeciwminową na poziomie 3 według normy STANAG 4569. Mogą zostać wyposażone w dodatkowe opancerzenie podnoszące poziom ochrony, dysponują również silnikiem o większej mocy, generującym około 938 KM w porównaniu do oryginalnych 830 KM. Pojazdy Wisent 1 dla Ukrainy mają zostać dostarczone do końca 2023, co prawda obie firmy nie podają ilości sprzętu, natomiast rząd niemiecki, miał podać liczbę 42 takich pojazdów. Nie jest podana również kwota na jaką opiewa kontrakt.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Przydadzą im się. Za pancerzem bezpieczniej niż biegać z wykrywaczem min.

Reklama