Reklama

Wojna na Ukrainie

USA kupuje jordańskie Gepardy dla Ukraińców

Holenderska odmiana zestawu przeciwlotniczego Gepard.
Holenderska odmiana zestawu przeciwlotniczego Gepard.
Autor. Ministerstwo Obrony Holandii.

Firma Global Military Products Inc. otrzymała kontrakt o wartości 118,4 miliona dolarów na zakup i dostawę systemów obrony przeciwlotniczej Gepard 35 mm. Wozy te będą pochodzić z Jordanii.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Prace związane z zakupionymi Gepardami (remonty) mają zostać przeprowadzone w Ammanie na terenie Jordanii, a termin zakończenia ich przewidziany jest na 30 maja 2024 roku. Finansowanie tego zakupu będzie pochodzić z procedury Foreign Military Sales (FMS) w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. Tym samym jest to kolejna transza pomocy dla Ukraińców ze strony USA. Kupowane zestawy przeciwlotnicze są w wersji holenderskiej odznaczającej się inną niż niemiecką stacją radiolokacyjną opracowaną przez firmę Holland Signaal. Obecnie Ukraina otrzymała łącznie 34 zestawy przeciwlotnicze Gepard, jednak liczba ta docelowo będzie wynosiła 52 egzemplarze.

Warto tutaj podkreślić, że nie jest to pierwszy sprzęt wojskowy z Jordanii, który wyląduje na Ukrainie. Wcześniej do rąk ukraińskich żołnierzy trafiały jordańskie granatniki przeciwpancerne czy nawet zestawy przeciwlotnicze Strzała-10.

Reklama

Czytaj też

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem ostrzeliwanego obszaru.

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje rownież własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km. Ukrainie dostarczana jest najnowsza wersja, czyli właśnie Gepard 1A2, która przeszła modernizację w latach 90. XX wieku. Niemcy dostarczyli Ukrainie 32 Gepardy, planują przekazanie kolejnych pięciu.

Czytaj też

Holenderski Gepard wyróżnia się m.in. innym typem zastosowanego radaru.
Holenderski Gepard wyróżnia się m.in. innym typem zastosowanego radaru.
Autor. Rasbak/Wikipedia
Reklama

Komentarze (4)

  1. gnagon

    No patrzcie to można sprzedawać broń i sprzęt dla Ukrainy. Niesamowite......

    1. Ja

      Przeczytaj uważnie kto płaci. Koszty oddanego za darmo sprzętu to promile przy kosztach jakie musielibyśmy ponieść przy szybkiej przegranej Ukrainy. Opłaca się nam.

    2. gnagon

      Ja No to policzmy 30% ziemi ornej na Ukrainie to w ręce firm zachodnich , kolejne procenty to wykupione na pniu na 99 lat zbiory z okreslonego aerału przez Chiny reszta to miejscowi beneficjenci prywatyzacji zwani oligarchami. W posiadaniu Ukraińców znajduje się około 2 % ziemi uprawnej po 1 ha na potrzeby własne i maciupci handelek . Przemysł zawłaszczony i niszczony przez oligarchów. Tak stanowczo szybkie zwycięstwo Rosji jest na rękę Ukraińców . ZNów mieliby nie tylko ulice ale caały kraj . Owszem koszty byłyby, brak pasożytów gospodarczych i politycznych. A jak tio prez. Duda stwierdził byłoby tych ok 15 miliardó w buzecie wiecej do wydania , Na przykład na zabezpieczenie Bałtyku. przeczytaj uważnie przmyśl samodzielnie poszukaj Na przykąłd warunki w jakich dostarczane są te "ukraińskie zboża " i czyją się własnością. Wtedy manewry KE i mediów europejskich wobec działań polskich staną się jasne

    3. bwn99

      "Tak stanowczo szybkie zwycięstwo Rosji jest na rękę Ukraińców . ZNów mieliby nie tylko ulice ale caały kraj ." - Pewnie liczysz na to, że Rosja z sukcesem wprowadziłaby w Ukrainie system komunistyczny w swojej najbardziej wyidealizowanej formie? Dziwne tylko że Rosja sama u siebie takiego systemu nie zaprowadziła, bo przykładowo w żadnym mieście na świecie nie ma tylu (dolarowych) miliarderów co w Moskwie.

  2. Ma_XX

    Niemcy do końca roku dostarczą też 300 tys szt amunicji do Gepardów - i to nowej, bo przez fochy Szwajcarów musieli wybudować linię produkcyjną

  3. bc

    To teraz jeszcze niech odkupią Challengery 1.

  4. MiP

    Stare Gepardy ale Ukraińcy bardzo je sobie chwalą

    1. Pt

      Tak. Wydawało się, że taka ,,drobnica" na nic się już nie przyda, a wraz z rozwojem dronów i rakiet te wszystkie szybkostrzelne 23 i 35 mm okazały się na wagę złota.

    2. Chyżwar

      Stare ale jare. Tymczasem Loara była "be" bo przypominała Geparda.

    3. szczebelek

      @Chyżwar Może uznano, że Loara nie ma przyszłości skoro państwa NATO pozbywają się sprzętu o podobnej koncepcji? Nikogo nie bronię, ale nasz MON uwielbiał małpować trendy bez względu na to czy były sensowne... Wyobraź sobie, że Niemcy wycofując Gepardy zastępują je czymś podobnym na podwoziu leoparda 2a4, ale tego nie zrobiono, więc bambiki u nas uznały, że to się nie przyda. Inaczej tego nie wytłumaczę.

Reklama