Reklama

Wojna na Ukrainie

Przeciwlotnicze Gepardy dostarczone Ukrainie, będą następne

Fot. KMW.
Fot. KMW.

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu Ukrainie dwóch z obiecanych kolejnych siedmiu samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard, informując jednocześnie o trwających rozmowach mających na celu pozyskanie następnych (poza wcześniej 37 zadeklarowanymi egzemplarzami) wozów dla Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazywane Ukrainie zestawy Gepard pochodzą z partii siedmiu egzemplarzy, które skierowano do złomowania, jednak w związku z wojną na Ukrainie i po ich sprawdzeniu się w walce z wieloma środkami napadu powietrznego zdecydowano się na przywrócenie im sprawności i przekazanie Ukrainie, co da łącznie 37 egzemplarzy. Oprócz Gepardów w skład niemieckiej pomocy weszło m.in.

 • pięć samochodów terenowych
 • 29 agregatów prądotwórczych
 • sześć samochodów ciężarowych z hakowym systemem samozaładowczym
 • sześć mobilnych systemów antenowych

Obecnie trwają przygotowania do dostawy pięciu wozów inżynieryjnych Dach i mostów szturmowych  Biber (oba te pojazdy bazują na podwoziu czołgu Leopard 1). Obecnie mają trwać rozmowy rządu w Berlinie z kilkoma krajami/podmiotami, które  posiadają zestawy przeciwlotnicze Gepard m.in. Katarem, który  odkupił od Niemiec 15 egzemplarzy. Innym kierunkiem ich pozyskania jest belgijska firma  OIP Land Systems, która  posiada w swoim magazynie kilkanaście-kilkadziesiąt  eks belgijskich  systemów przeciwlotniczych tego typu. Problemem może być jednak  cena, jaką  chce przedsiębiorstwo.

Reklama

Czytaj też

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem ostrzeliwanego obszaru.

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje rownież własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km. Ukrainie dostarczana jest najnowsza wersja, czyli właśnie Gepard 1A2, która przeszła modernizację w latach 90. XX wieku.

Czytaj też

Gepard Ukraine
Ukraiński zestaw przeciwlotniczy Gepard
Autor. mil.gov.ua
Reklama

Komentarze (3)

 1. Anty 50 C-cali

  według innej wyliczanki , mieli na tapecie "do wyklepania" 6 albo 7 sztuk geparda....Wyklepane niedoszłe szroty, dwa dojechały. Ok, po niemiecku, fajne. W ciągu MIESIĄCA, od ostatniej wyliczanki Tegosz Autora. Prezent walentynkowy, gdy nad Bachmutem przy czystym nieboskłonie nawet silniki odrzutowe - nie tylko Lancety - słuchać!! Nieco zbaczając, skoro nasz poRadca Różański tak się przypominał ostatnio, o O 8 (!) bateriach patriot---za czasu "jego" wskazania w 2014 czternastu programów operacyjnych....ILE BYŁO TAM TAKIEGO "GEPARDA"- LOARY. bez machaczy chorągiewek (patrz bidaPilica!!!)

  1. mick8791

   I jak zwykle nie bardzo wiadomo i co Ci właściwie chodzi? Nauczysz się kiedyś prawidłowo konstruować zdania w języku polskim? Bo jak zwykle serwujesz tutaj jakiś niezrozumiały bełkot... Różański mówił o 8 bateriach Patriot, bo tak było. Co więcej wtedy wybór był dokonywany spośród 3 oferowanych systemów, na bazie porównania parametrów, a nie jak obecnie zakup jest ogłaszany z dnia na dzień tylko nikt nie potrafi wytłumaczyć na jakiej podstawie wybierano ten, a nie inny sprzęt. No ale cóż skoro nie pamiętasz tematu pierwotnego wyboru Patriotów to albo jesteś młokos albo masz krótką pamięć. Chcesz wiedzieć więcej to po prostu poczytaj trochę w tym temacie.

 2. szczebelek

  Huczne przekazanie dwóch sztuk i tak można przekazywać, bo to medialne, a kto pamięta wysyłkę tylko 230 t72 w maju.

  1. mick8791

   Jakie huczne? Zwykła informacja, że coś nastąpiło! Facet, skąd się takie gleby jak Ty biorą? Każdy pamięta, że przekazaliśmy kilkaset T-72! Ale to nie znaczy, że mamy nie zauważać tego, że jest przekazywana również inna broń. A, że w tym wypadku 2 szt? Bo pacanie Niemcom zostało tylko 7 szt. tych dział, wszystkie z przeznaczeniem do złomowania, a to znaczy, że z przywróceniem ich do stanu używalności jest mnóstwo roboty! Wg Ciebie Niemcy mają czekać aż wyremontują wszystkie? Bo widzisz te działa w tej chwili dla Ukraińców są na wagę złota i każda dodatkowa sztuka jest cenna i od razu znajdzie zastosowanie. Może dzięki tym dwóm sztukom (w oczekiwaniu na kolejne) do celu dotrze kilka dronów mniej. Jak masz pisać kolejne tak głupie teksty to naprawdę lepiej już się nie odzywaj.

 3. Ma_XX

  i tylko ciekawe czy w końcu będzie rozwiązany problem z ammo

  1. Antek

   @ma_XX: tak, problem rozwiazany

Reklama